Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sincer o sa-i plangi de mila, bineinteles cu ghilimelele de rigoare; nu cred ca cei care detin un opel au turat asa vreodata masina de tare si mult timp( aprox.3-4 min,) cum o fac cei de la rar
Skip ads

  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dar astia de la rar chiar nu are mila de bani nostri investiti in OPEL ...ma gandesc ca nu e lucru lor putin le pasa daca masina ta rezista sau nu la testele lor prostesti sau ideiile din romania care sunt
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca au mila, ai sa vezi
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sunt destul de multe motive pentru care te pot respinge cei de la RAR. Unele dintre cele mai penibile(mi le-au dat mie sau cunostintelor mele) ar fi:
-lipsa trusa medicala, triunghi, stingator
-crapaturi, fisuri in parbriz
-dimensiune cauciucuri diferita de cea din talon/brief/etc
-cauciucuri de iarna daca mergi vara si invers
-cauciucuri cu profil diferit-toate trebuie sa fie aceeasi firma, acelasi model si acelasi grad de uzura.
Nu imi mai amintesc acum, dar mai stiu vreo cateva.Revin..
Skip ads

  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am programare la RAR pe 15-Sept-2008, in Bucuresti.
Am pregatit putin masina: am reparat calculatorul de ABS deoarece se tot aprindea becul in bord, am reparat inchiderea la clapeta de la rezervor, am schimbat doua becuri la stopurile din spate si am reparat butonul de la claxon pe partea stanga.
Nu am trusa, triunghi, etc, dar urmeaza sa-mi cumpar.
Ceva sfaturi pt. RAR Bucuresti aveti?
Eu am un foarte mic joc in volan, parbrizul foarte putin ciobit (pierticica mica) si cateva zgarieturi mici la exterior, pe ici pe colo. Credeti ca o sa am probleme? Cum sa fac sa le dau ceva bani (o mica atentie acolo...)?
Multumesc anticipat.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
politica rar este in felul urmator: te poate respinge pentru orice necorespunzator la masina ce tine de siguranta in trafic, dar tot asa de bine te poate respinge pentru orice, dar absolut orice, ma repet:aspect interior-exterior al vehiculului, parte electrica(faruri, stopuri,semnalizari), frane,directie,etc.TREBUIE avuta mare grija.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am uitat, acum si asta este adevarat, depinde de la om la om, ma refer la acei ingineri angajati ai rar.BAFTA tuturor.
  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
birghi a scris:
Ceva sfaturi pt. RAR Bucuresti aveti?
Eu am un foarte mic joc in volan, parbrizul foarte putin ciobit (pierticica mica) si cateva zgarieturi mici la exterior, pe ici pe colo. Credeti ca o sa am probleme? Cum sa fac sa le dau ceva bani (o mica atentie acolo...)?
Multumesc anticipat.

Ai mari sanse sa pici nu atat pentru parbrizul ciobit cat pentru jocul la volan. Cat despre dat o "atentie" mai bine o investesti sa-ti rezolvi problema cu directia. E tot in avantajul tau.
Skip ads

  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
asdhj a scris:dar astia de la rar chiar nu are mila de bani nostri investiti in OPEL ...ma gandesc ca nu e lucru lor putin le pasa daca masina ta rezista sau nu la testele lor prostesti sau ideiile din romania care sunt

Hai sa nu fim copiii si sa credem ca se rupe masina daca merge la 4500-5000 rpm pentru 2-3 minute. Dar ca sa va dau apa la moara sa stiti ca RAR nu isi asuma nici o raspundere pentru eventualele stricaciuni pe cre le pot provoca autovehiculelor in timpul testarilor daca acestea sunt urmarea unor defectiuni ascunse. Cel putin asta scria pe spatele la o cerere.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
lex; am pus ghilimelele de rigoare, bineinteles ca ai dreptate, dar totusi, oare noxele pe care le face masinii nu sunt elocvente decat in aceste cazuri; intreb , nu stiu, nu ma pricep
  • hotbird

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cand am facut RAR-ul, adica acum vreo 2 luni, mi-au spus ca trebuie neaparat sa am motorul spalat ca altfel nici nu se uita la ea. Cand am ajuns acolo asta a si fost primul lucru de care am fost intrebat.
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Putem reveni putin la subtitlul topicului?
Pana acum am inteles cam ce se testeaza.
In Bucuresti, programarea dureaza in acest moment putin peste 1 luna. Eu am incercat sa m-a programez de pe internet http://www.rarom.ro/ undeva in stanga apare PROGRAMARI (momentan serviciul este suspendat perntru imbunatatire). Dupa ce am completat formularul on line am apasat pe "trimite" si s-a blocat. Am sunat (sunt numerele de telefon tot pe site) http://www.rarom.ro/RO/arti...0gasiti--41.html, mi-au cerut ultimele cifre (parca 12) din seria masinii, numele celui ce va veni cu masina la RAR si m-au programat dupa aproximativ o luna (mi-au dat un numar de inregistrare).
Revin cu intrebarile din subtitlu: ".... ce trebuie sa am cu mine?" Masina este adusa din Germania de cineva. Am facut cu el un act de vanzare-cumparare si mi-a dat o gramada de acte (briff, asigurarea, etc.). Sigur ca le iau pe toate, atat in original cat si copii. Trebuie sa traduc ceva? La telefon cei de la RAR mi-au spus ca "ce este din comunitate nu mai trebuie tradus", dar nu prea am incredere in vorbe, mai ales la telefon. Trebuie platite ceva taxe inainte? Se pot plati acolo?
Skip ads

  • hotbird

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La mine au vrut neaparat tradus brief-ul si actul de vanzare-cumparare (desi stiam ca si tine ca nu mai trebuie traduse). Am intrebat de doua ori chestia asta, dar din moment ce asa mi-au zis, le-am tradus. Am platit acolo tot ce era de platit.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
birghi; uite care este treaba cu rar.Acolo la rar trebuie sa ai urmatoarele: actele masinii in original, buletinul+copie xerox.Cand ajungi acolo la poarta ceri programarea ta ( fiecare dintre ingineri au masinile lor care anterior si-au facut programare) vei completa o cerere.Cand vine inginerul si iti ia actele si masina te va trimite la caserie unde vei plati 285 ron.Actele nu trebuie traduse, iti va trebui la finante. BAFTA
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru informatii.
Am auzit ca se va elimina si taxa de prima inmatriculare, iar cei ce au platit-o vor primi banii inapoi. Pacat ca inca nu este votata legea respectiva.
Pana pe 15 cand am programare, or sa-mi expire numerele de Germania (le am pana pe 12, ca si asigurarea). Oare ce o fi mai ieftin, sa inchiriez o platforma sau sa-mi iau numere provizorii? Astea oare cat costa?
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
birghi: taxa inca nu se scoate, este spre aprobare, iar o platforma mie mi-a cerut pe 26 km fata de timisoara , doar sa ma duca suma de ...400ron, asa ca daca poti sa iti scoti numere rosii , fa-o, te costa doar 160 de ron din care 80 de ron sunt chitante care le vei folosii la inmatricularea definitiva
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ata de scump iti ia la o platforma mai bine te risti si o duci noaptea acolo decat sa dai bani astia , la mine in targoviste astia de la politie ori sunt prosti ori nu a auzit ca sa marit termenul de valibilitate la numere rosi , culmea ca ei nu a auzit nicaieri ori sunt prosti sau batuti in cap
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@asdhj, nu te risca sa duci masina "peneveu". Cunosc o gramada de oameni care au gandit ca si tine/au uitat ca numerele mai si expira/s-au gandit ca pana la RAR e voie ca doar au programare... si toti au dosar penal. Daca ai pile te va costa mai mult decat o platforma, crede-ma.

@zzzalex, sa imi spui neaparat care sunt nesimtitii aia care ti-au cerut 400 ron pana la RAR. Intalplarea face ca eu duc foarte des masini la RAR -cu platforma- dar tariful de care spui e exagerat de mare.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm; tariful mi la spus unu care aduce masini de dincolo cu platforma; mi la recomandat cineva, si mie mi sa parut enorm, iar pe acest considerent mi-am scos al doilea rand de numere rosii si pe 2 septembrie am fost la rar; nu ma repet cu acest episod pentru ca am postat acest punct.Dar ca sa merg fara numere, sincer, nu am avut curaj.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai si eu pentru 5 km cat sa le dau la soferi care are platforma ca in orasul meu nu a auzit ca sa marit perioada la rar pt numere rosii
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR