Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
asdhj : Daca in orasul tau nu au auzit .. te duci frumos la politie si ai spui ca vrei o programare in audineta la Nea comandant , Inainte de asta mai ceri odata numere si daca nu vor sa-ti dea ai iei frumos numele celui care nu a vrut .....In audienta soliciti in scris motivele pentru care nu itri dau numerele si articolul care spune asta + o reclamatie la domnul/doamna de la inmatriculari.. Poti sa te pregatesti si tu cu legea care sa modificat si spune clar ca se dau numere provizorii pana la 90 zile din cauza aglomerarii la RAR. Sunt obligati sa iti dea in scris motivele si sa iti trimita masurile administrative luate asupra angajatului care a refuzat.Asa pe urma poti sa ai dai in judecata.. Asa a facut acum ceva vreme un domn care a si castigat procesu .... Poti sa cauti si articolul cu drepturile cetateanului la informatie . SI pe mine ma refuzat prima data .. si a doua zi m-am dus iar pregatit cu articole din lege si am obtinut iar numere provizorii fara sa iasa scandal .Daca te vede moale te prosteste de nu te vezi . Legea nu se interpreteaza.. Se aplica asa cum este ea. Cool
Skip ads

  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai joi urmeaza sa fie dusa la rar nu cred ca mai ma incadrez in 3 zile sa iau numere provizorii rosii
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu ca ma vazut moale dar sunt cei de la ghiseu care da numere rosii cam ciufuti le este lene sa iti dea si o explicatie dar apoi sa ii mai pui sa caute si altceva prin arhiva pe acolo , nu e de mirare ca toti sunt asa explicatie este ca traim in romania unde toti vrem sa vina bani fara sa facem ceva pentru ei , daca e sa cada din cer sa cada direct langa noi ca daca cade la un metru e chin mare
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
iuliansiflorentina a scris:...In audienta soliciti in scris motivele pentru care nu iti dau numerele si articolul care spune asta... Poti sa te pregatesti si tu cu legea care sa modificat si spune clar ca se dau numere provizorii pana la 90 zile din cauza aglomerarii la RAR.

... Poti sa cauti si articolul cu drepturile cetateanului la informatie . SI pe mine ma refuzat prima data .. si a doua zi m-am dus iar pregatit cu articole din lege si am obtinut iar numere provizorii fara sa iasa scandal.



Pai si ne lasi sa ne stoarcem mintile pe google? Zi-ne si noua ce lege, capitol, aliniat... arunca-ne un link, ceva! Razz
Skip ads

  • holyghost

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu stiu cum este in alte judete dar eu am fost ieri sa imi prelungesc numerele rosii in Buzau ca sa pot sa ma duc cu masina la RAR si incerc sa va ajut cu ceva detalii.
In principiu am avut nevoie de EXACT aceleasi acte de prima data :2 chitante de la CEC (13 si 7 lei) copii dupa actele de vanzare cumparare si copii dupa traducere, copie dupa buletin si cartea de identitate a masinii (copie si original). Am mai platit inca o data taxa de 40 de lei pt numere rosii si mi-a mai dat un talon de inmatriculare provizorie si un set de numere rosii noi.
Bafta la inmatriculat si la RAR.
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Similar cu raspunsul anterior:
Am avut treba pe langa politia din Pipera si m-am interesat de cele necesare pentru numere rosii si pentru cele provizorii. La parter, am gasit un birou de informatii foarte binevoitor de unde am luat doua formulare (cereri) una pt. numere rosii si una pentru inmatriculare definitiva, precum si doi "fluturasi" cu actele necesare si ce anume trebuie platit in ambele cazuri. le-am atasat scanate mai jos. Am intrebat daca trebuie ceva tradus, si mi-au spus ca nu este nevoie de traduceri, dar ca-mi vor trebui traduse la circa financiara briful si contractul de vanzare-cumparare sau factura. Taxele la CEC (sau Posta) trebuiesc platite la o unitate din orasul de resedinta (sau din sectorul de resedinta pentru cei din Bucuresti).
Pentru numere provizorii:


Pentru inmatriculare definitiva:

Imi cer scuze pentru calitatea saba a scanurilor (nici originalele nu erau prea bune).
Cand am fost eu (marti la ora 15:00) nu erau cozi, nu se puteau lua bonuri de ordine, practic era omul si ghiseul (nimeni nu statea la cozi).
Sper ca cele de mai sus sa-i ajute pe cei ce au de efectuat aceste proceduri.
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
in timis nu m-ai sunt probleme ca sa nu sa prelungeasca numerele rosii, acum te poti duce in audienta zilnic, dar este nebunie, coada este imensa , chiar azi am fost pentru cineva.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Alex, ce audienta? Eu am inteles din ceea ce au zis baietii mai sus ca tre sa alergi sa platesti taxe si sa completezi formulare, nimic de audiente.

Daca fac RAR-ul in timpul primului set de numere rosi dar nu imi vin numerele permanente inseamna ca nu mai pot scoate al doilea set de numere rosii pe motivul ca am fost deja la RAR?
Skip ads

  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm; nu ovidiu politica a ramas ca sa mergi la comandant sa-ti aprobe, chiar daca este obligat sa o faca, iar cu numerele definitive daca nu ti-au venit din cauza lor, a politiei, iti aproba al doilea set; daca este din cauza ta...? nu stiu
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Stai sa ne intelegem.
Numerele permanente sunt deja la mine acasa (le-am retinut).
Daca eu scot numere rosii in 17 septembrie iar eu merg la identificare in 15 octombrie asta inseamana ca dupa ce merg la rar, la 2 zile raman cu masina trasa pe dreapta.

Intrebarea mea: Pot sa mai scot al 2-a set de numere rosii chiar daca am fost deja la rar, ca sa pot circula cu masina pana se rezolva restul de acte?
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am fost la rar am scapat cu bine acuma astept sa vad ce spune de taxa de poluare o platesc sau astept sa o scoata de tot , ca mai rau e cand ei bani inapoi ca la dat ii ia usor:))))
  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm; stai ca, chiar nu ne m-ai intelegem, cum ai tu numere definitive daca nu ai fost in rar; si un lucru este clar ca dupa ce ai facut rar si nu ti-ai platit taxa si nu ti-ai bagat dosarul la politie nu ti se va m-ai da nici un rand de numere, iar daca iti platesti taxa si ti-ai depus actele la inmatriculari si-n acest timp ti-au expirat numere rosii si politia nu-ti da numerele sau rar nu-ti elibereaza cartea , atunci deabia primesti alt set de numere provizorii
Skip ads

  • zzzalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994 c1.4zn
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
asdhj; si nu ne spui cum a fost?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Deci, eu am avut alta masina care am vandut-o. Numerele le-am retinut si voi inmatricula noua masina cu aceleasi numere. Numerele sunt acasa la mine! Bineinteles ca daca le pun acuma pe masina este ilegal.

Mie imi expira in cateva zile numerele de germania asa ca trebuie sa scot numere rosii (primul set). Voi face RAR-ul (peste aproape 3 saptamani) si imi vor expira peste inca o saptamana. Pentru ca noi, romanii, ne miscam incet cand vine vorba de birocratie, vreau sa scot al doilea set de numere rosii ca sa nu trag masina pe dreapta. In cazul in care nu reusesc imi iau numere provizorii de germania vreo 3-4 luni si stiu de-o treaba. Dezavantajele sunt ca costa cam mult si ma opresc politai pentru ceea ce numesc ei control de rutina.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai am stat acolo 5 ore pana a venit un domn inginer sa se uite la acte i m-a pus sa platesc 287 RON taxa , apoi am bagat masina la rand si cand i-a venit randul pe standacolo a trecut prin toate verificariile lor , cand a terminat-o de verificat mi-a scoso afara si mi-a lasat-o acolo pana le-a venit raspunsul ca masina nu e furata , apoi m-a chemat sa imi de-a cheia masinii si mi-a zis luni sau marti sa vin dupa acte , pt trusa medicala si stingator si triunghi merge la rar sa le pasezi din masina in masina ca nu tin cont ei de asta
  • dianthus2rt

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sal tuturor! Sunt nou pe site. Daca poate cineva sa imi raspunda cat mai curand atat mai bine.
Iata intrebarea.
Vreau sa cumpar un Vectra benzinar cu mot 1,6.
Masina are nr rosi si rar facut de actualul proprietar. Daca cumpar masina rar este valabil pentru mine? Trebe sa fac din nou ? rar facut pe 13 noiembrie.
Multumesc celor ce imi raspund.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La schimbarea de propietar se face din nou RAR-ul dar se face doar citirea seriilor. Asadar nu intri la categoria celor care aduc masini ce UE si trebuie inmatriculate si nu vei sta mult pentru programare.
  • dianthus2rt

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai tot ajung la rar. chestia ii ca masina a avut de 3 ori nr rosi care au expirat. deci doar cu slepul pot sa o misc. nasol, mai bine renunt. am sa caut alt opel.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, cam asa e, nu mai poti scoate numere rosii desi e normal ca la schimbare de propietar sa se poata. totusi, daca tie iti place masina nu vad motiv pentru care sa nu o cumperi doar pentru ca te mai costa platforma 2-3 milioane (dus-intors)
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de la programarea rar unii ati dat-o in numere provizorii , apoi in numere definitive . mult offtopic si nu prea am inteles ce ma interesa mai mult . Eu ieri am sunat pt programare si maine fac rarul pt carte romaneasca . Nu stiu cum de m-a programat asa de repede . Ce trebuie sa verific la masina , la ce se uita ,,inginerii" mai des si pt ce te pot respinge ?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR