Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nairolf1982 a scris:cum adik doar pe hartie, ai mai mers cu 180 HP si asta ti s-a parut ca nu ii avea?

da. exact.
masina merge, dar nu merge de 180cp Smile

bine, oricum, de "condus" si "simtit" e cuplul. care la 230nm e, dar se putea mult mai bine Smile
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tu esti obisnuit cu 320 NM Laughing
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
corect.
dar am avut mai demult o skoda octavia 1,8T (150cp/210nm) care fugea de manca pamantul. si SE SIMTEA ca merge Smile
performante apropiate de astra 1,6T

da, corect, 320nm sunt 320nm.

la 0-100 poate nu, dar la drum intins as vrea sa ma intalnesc cu o astra NG 1,6T sa vad care-i treaba. Laughing

de asemenea sunt f curios de cum e un 1,6T pe Astra H, unde zice-se ca se simt toate iepele.
  • edit

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
razvan6600 a scris:
edit a scris:insa masina este praf

ce inseamna masina este praf? Smile
edit a scris:pt mine, aceasta masina nu vine decat cu un design f fain si cu finisaje de calitate. in rest masina este un regres total.

asta vom vedea cu timpul daca e chiar asa

pai este praf pt ca este f mare la exterior si f mica la interior, foarte grea si pt asta este necesar un motor mare, pt ca este grea si are nevoie de motor mare, va consuma mult.
toate astea o fac sa fie sub astra H. designul si calitatea interiorului o plaseaza peste astra h.
faptul ca masina este un regres nu vom vedea in timp, se poate vedea acum prin prisma celor spuse de mine mai sus: este mai putin spatioasa, mai lenta , mai gurmanda in comparatie cu o masina ce se regaseste tehnic in 2004 adica astra H.

razvan6600 a scris:
PS: fochist cumva? Smile

opel vectra
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai terminati, aceleasi chestii le-am auzit si cand a aparut Astra H de la posesorii de G.
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ska : eu am cuplu de 203 Nm la benzinara si nu pot zice ca e cam slabut, masina are 1300 kg..

Cat despre noul astra nu vad de ce e un regres, singura editie nereusita mi se pare Astra H, care fata de Astra G e sub la tot, mai putin motor, in primul rand interior care imi aduce aer de ieftin (mai ales bordul si plasticele de pe consola centrala) si continuand cu exteriorul care nu are linie deloc, singura care mi se pare cat de cat frumoasa este Astra H TwinTop....

Noul astra in sfarsit aduce multe lucruri care s-au lasat asteptate, interior de calitate, exterior frumos, motorizari bune...ramane sa vedem si celelalte variante, sedan, coupe, cabrio, break ...
  • Mircea_b

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stiti cumva daca datele de la motorul 1.3 sunt corecte? Mi se pare ciudat sa aibe 190Nm doar la 1700rpm, fata de cel de pe H care are pe plaja 1800-2300 parca, 200Nm.
Credeti ca ar fi prea mic motorul pentru greutatea masinii?
  • edit

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai normal ca e mic.
demarajul pana la 100km/h e facut in 14.7 secunde parca.
in principiu, alte masini cu acelsi nr de cai fac treaba asta cu minim 2 secunde mai repde.
14.7 secunde inseamna undeva pe la nivelul loganului.
Skip ads

  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai a mea e automata si ia in 10 secunde, dar manuala in 8,8 secunde

Motorul e 2.2 16v
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
http://www.sport.ro/masini/...www-sport-ro.html
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Gergo Szabo, Alina Bunica si Vali Porcisteanu au testat noul Opel Astra

Campionul national al Romaniei Gergo Szabo, favoritul sau la titlul de viitor campion national, Vali Porcisteanu, impreuna cu Alina Bunica au participat joi seara in Bucuresti la lansarea noului Opel Astra. Cu acest prilej cei trei piloti au facut cateva "ture" cu reprezentantii mass mediei nationale la bordul celei mai noi creatii a nemtilor de la Opel.

Sursa: Autorally.ro


  • adi.mitrea

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Despre cum a fost aseara la lansare:

http://www.0-100.ro/2010/01...tehnice-aranjate/

M-am dat cu Porcisteanu in masina Very Happy
Skip ads

  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru participarea la lansarea noului Astra si pentru sansa de a-i sta in dreapta spectaculosului Vali, un pilot care, asa cum imi place s-o spun, nu stie sa mearga drept, ii place mult ''de-a latu' ''. Bravo tie. Si ... Bravo celor de la Opel pentru felul in care au lansat noul Astra.
Numai bine.

P.S. Scuze pt off-topic: @Adi: daca ti-a placut cu Vali poate vrei sa-l vezi sambata ''in elementul lui'': Raliul Zapezii -Covasna
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Off-topic
Vad ca acest topic se cheama: "Noul Opel Astra i 2010 - poze spion, renderings si detalii"
Dar eu am impresia ca acest model este "J"
  • adi.mitrea

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@Cristi: Multumesc de info, dar din pacate e cam din scurt si nu am cum sa ajung. E si vremea dura tare... Oricum, daca mergi tu sau altcineva ar fi frumoase niste poze si impresii pe forum.

@ Paul: Masina se cheama Opel Astra si atat. G, H, I, J sunt inventiile noastre ca le distingem intre ele si isi au originile in niste nume de cod date de Opel acestor masini. Pentru Astra 2010 am vazut acceptate ambele forme I si J. Logic ar trebui sa fie I, dar daca Opel crede ca a facut un salt asa de mare cu Astra asta cat pentru doua generatii, n-am nimic impotriva Smile
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu aici am vazut:
http://en.wikipedia.org/wik...Astra#Astra_J.2FD
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , am fost azi la test drive cu noul Astra , motorizare 1.6 , 115 cai / benzina. Masina e foarte frumoasa atat la interior cat si la exterior , finisajele sunt f bune , sta in curbe excelent , se simte cand pui Sport-ON . Am ajuns cu ea si la 140 km/h... Ce m-a dezamagit a fost motorul , dupa parerea mea , foarte slab ! Dureaza muuuuuuult pana ajungi la 100 ! Sunt curios cel de 1.4 turbo sau 1.6 turbo cum trage ! Si bineinteles motoarele diesel ! Oricum m-am inscris la test drive , cnd o sa primeasca si alte motorizari ! Dar cel de 1.6 fara turbo e varza ! (ma refer strict la motor , in rest masina este super ).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am testat si eu azi noul astra, motor 1.7 diesel, 125 cp, manuala. Se misca foarte bine, sta bine pe sosea dar am fost dezamagit de cateva detalii: forma ciudata a gurilor de ventilatie laterale, volanul care a trebuit sa-l tin ridicat la maxim pentru a vedea ceasurile de bord in totalitate, indicatoarele minuscule pentru temperatura apei si nivelul de carburant si grafica si pozitionarea gradatiilor vitezometrului, gradatii la care cifra zecilor este impara. Nici sonorizarea nu m-a dat pe spate dar nu am avut posibilitatea sa o butonez asa ca putea fi reglata aiurea de vreun meloman.
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Noul Astra arata foarte bine ... are foarte multe din Insignia, dar masina este foarte reusita.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am testat si eu masina 1.6 turbo. mie mi a placut motorul e decent si uneori indraznet . sta bine la drum si la exterior arata binisor astept sa vad caravanul... se preconizeaza toamna asta sa apara si el.
insa sta foarte prost la spatiu interior . am 1.87 m si daca stau putin mai comod la volan cel din spatele meu nu are loc pentru picioare .

ciudata masina imi place dar..............
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR