Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stai linistit ca nici nici 1,6T nu decoleaza.
e mare si grea masina.
Skip ads

  • edit

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pacat ca nu gasesc link-ul.
au facut nemtii un test cu astra, golf 6 , focus si megane iar astra era cu peste 100 kg mai grea ca urmatoarea masina.
motoarele erau 1.4 turbo 140cp, 1.4tsi 122cp, 2.0 aspirat cu 145 cp si 1.4 turbo cu 130 cp.

bineinteles ca astra a fost cea mai lenta desi avea motor cu cativa cp sub focus iar fata de restul era sensibil mai puternica.
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
buna seara tocmai am comandaun opel astra 2010 motor 2000 diesel, cutie automata cu aproximativ cam toate optionalele ce se puteau comanda

am obtinut reduceri ffff interesante

abia astept sa vina masinuta

in cazul in care aveti detalii referitoare la noua cutie automata de la acest model, as aprecia daca mi le-ati impartasi si mie.
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
irony32 a scris:buna seara tocmai am comandaun opel astra 2010 motor 2000 diesel, cutie automata cu aproximativ cam toate optionalele ce se puteau comanda

am obtinut reduceri ffff interesante

abia astept sa vina masinuta

in cazul in care aveti detalii referitoare la noua cutie automata de la acest model, as aprecia daca mi le-ati impartasi si mie.


ce reduceri? cat e pretzu final?
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da-ne mai multe detalii...
echipare, optionale, etc...
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
24000 euro pret final pret fara reducere 29000 euro
am beneficiat de discount de 18% pt ca sunt avocat plus garantie extinsa inca 3 ani fara limita de kiilometriechiipare cosmo 2.0 diesel 160 cp cutie automata.
Cat despre optionale pot sa spun ca am adaugat aproape toata lista ( fara sistem audio infinitii si sistem aditional de incalzire cu combustibil)
intr-un cuvant: flex ride afl cu bi- xenon, piele perforata cu scaune ergonomice( expensie sezut) incalzite si electrice, trapa, volan incalzit, navigatie cd 500, sistem monitorizare presiune in pneuri, senzori parcare, alarma, jante pe 18,etc

nu prea am multe detalii referitoare la cutia automata.
daca aveti informatii despre ea va rog sa mi le impartasiti
recunosc ca am comandat aceasta cutie orbeste
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru mersul afara din oras cutia automata e bunicica dar pentru mersul prin oras e super buna. Eu am condus un Smart cu cutie automata si e chiar OK in oras.
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
de acord cu tine, insa nu stiu caracteristicile acestei noi cuti automate de pe noul astra
in legatura cu acesta cutie in mod particular, va intrebam daca aveti ceva informatii
Skip ads

  • Genesis

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.

Inainte de toate vreau sa va spun ca nu intentionez sa denigrez astra j si sa ridic in alte slavi alta masina. Eu unul chiar asteptam un drive-test cu masinuta, dar pe mine unul m-a dezamagit.

Nu detin nici G6 si nici Astra J, dar ma intereseaza o masina de cls compacta ca masina secundara, de oras. Dupa un amplu si indelungat studiu al calitatii interioare, sa stiti ca G6 Trendline (primul niv de echipare) este peste Astra J Cosmo. Dar nu e neaparat o problema, conteaza sa nu scartaie plasticele mai tarziu. Ca si scaune, cele de la G6 sunt o gluma proasta pe Trendline. Astra in general mi-a placut, insa un lucru mi s-a parut foarte slab: transmisia. Ambreiajul este prea tare pt gustul meu (aici e opinie personala, sunt sigur ca altii au preferinte diferite). Cutia de viteze nu mi-a placut in nici un fel. Are lag, intra greu, e nevoie de forta si agata foarte urat (am testat 1.6 benzina). Iar cursa schimbatorului este prea lunga. Raportat cu G6, cutia de la Astra J este la ani lumina distanta dpdv al calitatii. Daca inainte de drive-test imi placea astra j mult si o consideram pt o noua masina, acum dupa drive-test am exclus-o aproape complet din lista.

De-a lungul timpului am avut ocazia sa merg cu aproximativ orice model de clasa compacta, dar sincer in anul 2010 o astfel de cutie nu are ce cauta pe o masina ce vrea sa fie in topul clasei din care face parte. Si nu am avut idei preconcepute ba dimpotriva. Sper ca nu am suparat pe nimeni cu postul meu. Sfatul meu ar fi sa mergeti la concurenta sa vedeti personal cum e cutia de viteze raportat la astra. Bafta si multi km fara probleme la toata lumea.
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
imi permit sa te contrzi
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
inainted e a comanda astra j cutia automata diesel , am facut drive test cu 1.7 diesel 125 cp

practic dupa acest drive test m-am hotarat.

Inainte am avut toyota avensis diesel 126 cp, insa senzatia care mi-a creata motorul de 1.7 de pe astra a fost senzationala.
e adevarat ca am testat-o pana la limita, ca doar era masina de drive test.
in legatura cu calitatea materialelor, imi permit din nou sa te contrazic.
Nu are cum g6 trendline sa se compare cu astra cosmo
  • razvan6600

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
irony32: No offence dar tre sa fii un pic dus sa dai atatia bani pe un astra, fie el si full. De banii gaseai slava domnului o masina premium, bmw, audi, mertz, aveai ce alege lejer, dar nah fiecare cu piticii lui pan la urma.
Skip ads

  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
fara nici o ofensa
pb se pune in felul urmator
am vrut masina noua, iar la banii astia si optiunile astea nu cred ca va gasi cineva bmw sau audi
aceste marci sar de 30000 in banii astia
in plus am garantie 5 anii fara limita de km ceea ce este ceva

nu crezi?
chiar te rog sa imi spui argumentat pertinent ce otiuni as fi avut?
  • Genesis

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@irony: cand am zis interior, m-am referit strict la materialele de pe bord & consola. Acolo unde Astra are mult mai mult plastic dur decat G6. Iar plasticul cauciucat este mai dur decat cel de pe G6 (vezi zona din spatele volanului, deasupra ceasurilor de bord: la astra este plastic dur complet si are si o intindere de-a lungul bordului mult mai ridicata decat la g6). Cum am zis, nu sunt un fanboy VW, deci departe de mine ideea de a scoate g6 in evidenta. Dar materialele sunt mai bune. Deja daca compari Highline cu Cosmo, nu mai are sens. Probabil alte aspecte sunt sub astra, totusi in clasa compacta se face rabat de la calitate, de asta exista un anumit segment de pret. Oricum nu e un plus sau un minus neaparat, conteaza mai ales ca plasticele sa nu provoace greierasi.

Cat despre cutie, mergi si vezi cutia VAG de pe cls compacta. Este o diferenta foarte mare, este mult mai flexibila si mai precisa, lucru confirmat si de 2 amici posesori de Opel, ce au fost cu mine la drive-test. Repet: pt unii poate e un neajuns si vor o cutie mai barbateasca, gen bmw...dar sa fie si una precisa. Asta m-a deranjat cel mai mult, nu neaparat forta cu care trebuie impins, ci faptul ca agata in primele 4 trepte. Avensis nu stiu cum e din pacate, sa imi dau seama de diferenta. Conteaza mult si de pe ce masina vii, de asta zic. Daca vii de pe o masina cu o cutie 'dura', observi diferentele mult mai greu sau deloc.

Important e sa iti iei ce iti place mai mult si evident masina in care te simti cel mai bine. Pt tine Astra J e o astfel de masina, pt mine nu, cel putin dupa un prim drive-test. Evident tine si de gusturi si conteaza si ce modele a avut fiecare inainte de a se opri la Astra J.

Eu iti doresc multi km inainte fara probleme si sa te bucuri de masina. Sunt curios cum e 1.7 125 ca si reprize dar si consum; mi se pare un motor echilibrat; daca m-as fi oprit la astra, motorul asta l-as fi ales si eu. Dar cine stie, niciodata sa nu spui niciodata...
  • razvan6600

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca gaseai de exemplu un audi a3 sportback sau un bmw seria 3 in banii aia, daca insistai la ei pe niste reduceri substantiale, ca in perioada asta poti scoate mustul din dealeri, doar sa mai miste ceva la capitolul vanzari. E drept ca nu full, dar na, eu cu siguranta as fi ales altceva, preferam sa am niste mofturi in minus in favoarea unei marci premium. Am prieteni cu masinile expuse anterior cu multi km facuti in RO, si pot spune ca masinile se prezinta exemplar dupa 100mii km, fara greierasi, troncaneli, sau probleme de fiabilitate. Dar pana la urma fiecare cu doleantele si gusturile sale, iti alegi ce-ti place.
Numai bine!
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu imi place a3 iar despre bmw seria 3, asa cum ai spus si tu, l-as fi luat aproape chel, ori eu imi doresc sa fie full full, iar la banii astia nici nu aveam cum sa visez.
Cat despre masini la mana a doua nu ma intereseaza.
Asa ca fiecare cu piticii lui pana la urma, exact cum ai spus si tu.
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
genesis: multumesc pt urari.

Ideea e ca motorul de 125 cp este super bun din pct meu de vedere.
Daca ar fi avut cutie automata pe acesta l-as fi luat.
cat despre toyota , am condus 3 ani, inainte venind dupa un renault megane 1.5 dci 80 cp
Diferenta era fff mare.
Pe toyota motorul de 125 ste extraodinar insa pe opel datorita greutatii masinii , trage milt mai tare
Intotdeauna mi-am zis sa fac un salt inspre mai bine de la o masina la alta.
Cu opel am facut zic eu un salt inapoi din cauza clasei, insa nu cred ca sa regret deoarece pe opel am toate optionalele pe care mi le-am dorit vreodata si pe care la toyota nu prea erau disponibile sau daca erau costa masina ffff mult.
Asa ca pot sa ma felicit zic eu pt alegerea facuta.
Timpul va hotara daca am sau nu am dreptate.
Cert este ca nici acum nu sunt lamurit in legatura cu acea noua cutie automata pe care cam comandat-o

Cert este ca nu este easytronic dupa cum am citit pe internet
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Carcotasi vor fi intotdeauna, sau dinastia care au cumparat doar masini second si cand aud de 25 000 euro pe un opel le cade ceva jos. Tu sa fi fericit cu masina, care oricum e ceva spectaculos fata de anostul 5.5 high quality shit Laughing
Calitatea materialelor o compari peste cativa ani si sute de km.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Corect! Si eu am luat masina noua si nu as mai lua o masina second.
Sa ai bafta de masina!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu as mai lua second Laughing . Dar nu-i voi judeca niciodata pe cei care prefera noua. Daca ei nu ar lua-o noua eu ce as mai lua dupa aceea? Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR