Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • vladc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de sfatul vostru, daca se poate. Am o Astra J Sports Tourer A14NET (daca nu gresesc) 1.4i 140HP. La ultimul schimb de ulei mi s-a recomandat sa schimb uleiul GM cu MOTUL avand in vedere specificatiile motorului si ca avand turbo ungerea sa fie mai buna. Ce parere aveti? Ma gandesc ca daca producatorul recomanda uleiul GM a facut si el niste teste de anduranta, nu?

Si de asemenea ce tip 5W30 sau 10W40? ultima data am folosit 5W30.
Skip ads

  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La motorul A14NET am folosit doar ulei GM Dexos2 30W40. Nu stiu, o fi mai bun Motul, sau alte marci, dar mi-e teama ca la noi se pot vinde uleiuri cu marci renumite, dar falsificate; cine stie de falsuri, sa posteze! Daca nu mergi ca la curse, cred ca uleiul original, recomandat de producator, isi face treaba...
  • vladc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc! Nu mai poti crede nimic ca e original chit ca iei ulei GM de la service Opel. Esti sigur ca ai folosit 30W40? La curse cu 1.4 140HP, poate ca spectator? Smile

Alt cineva, o alta parere?
  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Rectific: am folosit GM-5w30-DEXOS2 (scuze, am incurcat cifrele). Am venit mereu cu bidonul meu cumparat de la distribuitorul Opel si am asistat la schimb. aveau si varsat la butoi, dar am preferat sa vin cu uleiul meu. Alte pareri?
Skip ads

  • vladc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mersi! Si care e dealerul, pardon distribuitorul tau Opel? Eu am mai comandat de la diversi reselleri. Cei de la AUTOA au de origine produsele? 17 lei 1 litru ulei? cam eftin mi s-a parut
  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Revizie opel care vad ca acum nu mai este acel sait. Ar mai fi EDS, de incredere, calitate si preturi pe masura. La Erebus am revizii. Am gasit la emag acelasi ulei la bidoane de 5l. si preturi diferite (89 si 92), cel mai scump are o holograma pe eticheta in dreapta sus. Cred ca sunt ambalate in EU, dar in fabrici diferite, calitatea ar trebui sa fie identica; eu stiam ca uleiurile GM sunt produse de CASTROL.
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cei care au ceva vechime cu Astra j , 1.4 turbo ați sesizaț un consum de ulei de la schimb la schimb?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Acest motor nu s-a facut remarcat prin consum de ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR