Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La intalnirea de joi nu aveam nr. La intalnirea de saptamana asta o sa vin sigur. Cand mai multi iti zic ca e din turbo te cam iei dupa ei. Era mai bine daca era turbina ca stiam o treaba. Luam alta si gata. Asa cu umblatul pe la supape am o mare doza de neincredere. La corsa cand am schimbat distributia eram lipit de masina de mai aveau putin si ma aruncau afara. Majoritatea mecanicilor incep cu pofta, fac treaba buna, 2-3 ore, apoi o lasa mai moale, mai uita de unde era "aia" si "ailalta", "las ca merge asa". Poate pica vreo oferta pana la urma..... Crying or Very sad
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sunt sanse mari sa fie si turbina! nu garantez ca este vorba de simeringuri. nu sunt de profesie mecanic, dar am terminat liceul auto si impreuna cu un coleg si cu forumul am mai invatat si eu una alta. cel mai bine este sa ajungi la intalniri si acolo o sa intalnesti oameni capabili care te pot indruma corect. oricum in mare stii ce e de facut si e bine sa o iei prin eliminare ca sa ajungi la un rezultat.sper sa iti rezolvi problema..
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu e neaparat daca nu e ulei pe admisie sa fie ok turbina. Pot fi duse garniturile dinspre evacuare si sa scoata ulei pe la evacuare direct. Verifica jocul turbinei si daca are joc oricum trebuie schimbata ca nu mai duce mult odata ce capata joc si dupa ce o vei schimba daca nu mai scoate fum te-ai scos.
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mad Azi dupa 1000 si ceva de km de la schimb....."Olstand prufen". Faza e ca dupa ce am mai bagat ulei nu a mai scos la fel de mult fum. Maine la prima ora trag de axul turbinei.... Am deja cam multe nopti nedormite.....
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Asa face... Eu zic sa incepi sa iti cauti turbina.

P.S. Daca ai Navi poti sa iti schimbi limba displayului in engleza sa zica "Check oil level".
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ok. am luat niste bujii ngk aseara si am vrut sa le montez. Pe langa faptul ca am luat o cheie de bujii de la un magazin si s.a rupt Mad am ulei pe rampa aia de bobine sau cum ii zice. La prima si la ultima bujie.... Nu am reusit sa le scot (a naibi cheie chinezeasca). Acolo sigur trebuie sa fie uscat! Asta inseamna garnitura chiuloasa cumva, probabil si de la tacheti? Nu am navi pe ea dar se schimba si la asta (am un prieten tot cu un bertone care a schimbat in engleza si acum il innebuneste ca ii apare mereu "coolant level"....macar in germana nu stia c ii zice Very Happy ) Ms de sfat poate ma descurci si cu treaba asta
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Motor facut bucati:......turbina ok, simeringurile de la supape praf Wink. Chiuloasa e la rectificat, schimb supape,simeringuri,garnituri..toate care sunt pe acolo.., distributie, bujii, vas expansiune ca a crapat, cate ceva pe la articulatii daca e cazul si daca mai e si altceva......reparam in continuare Smile Deja m-am atasat mult de ea si nu am mers decat 2 saptamani. Numa' bine
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gigi dupa ce reusesti sa rezolvi problemele te rog sa postezi sa nu ramana post-ul in aer ca mutle altele...eventual si cam cat te-a ajuns operatiunea...mult noroc
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dap. asteptam feedback de la tine cu toata operatiunea de reparatie(costuri + alte informatii)! salutari.
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pai de moment asa in mare: supape 440 ron, chiuloasa rectificata vreo 200 ron manopera alea alea, distributia 500ron, garnitura chiuloasa 130ron parca,cea de la tacheti 50 ron,ulei,..... Bujiile sunt 160ron NGK,vasul de expansiune 90ron si la articulatie mai tarziu putin Rolling Eyes Saptamana viitoare e gata sper. Pe urma incep procedura romaneasca de inmatriculare Smile Salut
  • gigi_x

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Fericire mare! Am masina de 2 saptamani. Am fost la rar si mai trag de numerele provizorii inca 2 luni. Am schimbat simeringuri,supape,garnituri,distributia(cu toate ca era impecabila),mai am de schimbat bujiile ca sunt cam puturoase astea care l-e am. Manopera si piesele m-au dus la 1900ron fix. Daca e mult sau putin nu stiu. Baietii au zis ca au facut reducere. Mai stau in rodaj putin si incerc o remapare Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR