Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dnd
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 10 Jul 2008
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • dnd

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
...mi s-a intamplat azi un lucru extrem de periculos, undeva intre Focsani si Ramnicu-Sarat (este o portiune de drum de cativa km fara curbe) am accelerat pana la undeva 195 km/h. Pe sensul meu de mers erau cateva masini, in rest mai multe pe contrasens. Din acele masini cred ca mai toate mergeau pe mijlocul liniei intrerupte asa ca eu cand am inceput sa "depasesc" semnalizam stanga. La un moment dat cineva face brusc stanga si intra pe sensul meu de mers fara sa semnalizeze. Am reusit sa-l "observ" (dar presuspun ca la viteza pe care o aveam era cam tarziu) asa ca eu i-am dat o multime de flashuri lungi la care el si-a continuat drumul pe banda mea. In acel moment mi-am dat seama ca viteza mare pe care o aveam ma adus practic in cateva secunde in spatele lui, la care eu am franat cat de tare am putut apasa pedala. In momentul in care franam si ajungand practic in drept cu el m-am trezit in mijlocul drumului si cu o masina care venea din sens opus. Noroc ca persoana care venea din sens opus m-a "lasat" sa merg mai departe si practic a trecut langa mine "milimetric" (in acel moment franam si dadeam volanul incet spre dreapta ca sa revin pe sensul meu). Ala care a intrat pe sensul doi, s-a pierdut cu firea si a inceput sa franeze si el! Practic faceam "liniuta"cu el franand Smile
Apoi trece brusc pe banda unu...dupa cateva secunde mi-am revenit, il ajung din urma (nu avea viteza mare) la care el mi-a aratat ca nu m-a vazut. Am zis ca bine, se poate intampla oricui, recunosc ca aveam si viteza mare, dar daca semnaliza ca vrea sa schimbe banda poate ma "salva" si pe mine!


Ajung acasa si de curiozitate ma uit pe discuri. Am observat ca a aparut o dunga neagra pe ambele discuri din fata. Prima oara vad (din cate am citit pe forum nu am gasit ceva asemantor), si vroiam sa va intreb de la ce-o fi? O fi de la acea franare violenta sau ceva mi-a intrat la placute? Ce se recomanda de facut in cazul dat?
Ms mult si doua poze cum arata:


Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, te rog sa o iei ca un sfat prietenesc condu mai prudent nu te mai hazarda cu 195km\h pe un drum neadecvat acestei viteze,nu prea este sanatos deloc.
Este normal sa ai asa ceva pe discuri franarea rezulta din frecarea a doua piese dure iar in urma frecarii dure cum a fost in cazul tau a rezultat multa multa caldura,eu i-ti recomand sa faci neaparat o verificare la sistemul de franare si la placutele de frana.
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
posibil ca aceasta "distratie" sa te coste putin mai mult.nu ma refer la un set de placute,ci la posibilitatea de a fi nevoie de a schimba tamburii de la rotile din fata.asta din cauza acelei frinari bruste si a cantitatii prea mari de cadura sa nu se fi decalit acele discuri ( acea culoare violet inchis spre negru indica o supraincalzie a discului ).cel mai bine la un mecanic BUN care sa stie ce si cum sa verifice.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Cata - pe fata nu are tamburi ci discuri.
@dnd - Cel mai bine ar fi a schimbi discurile si placutele pt o mai buna siguranta. E posibil ca acea zona sa fie calita, si pe viitor sa iti uzeze neuniform placutele si sa nu ai o franare corespunzatoare. Discurile sunt facute din fonta grafitata nodulara si trebuie sa aiba o anumita duritate si sa disipe caldura exercitata pe franare. Daca ele sunt uzate atunci cantitatea de fonta care disipa caldura e redusa, implicit nu are loc o disipare corecta si ca urmare are loc calirea discului. Dupa calire indicele de frecare este mai scazut si automat scade si eficienta franarii.
Skip ads

  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am mai vazut asta la o Dacie pe vremuri cand unui prieten i s-a sudat roata parca din stanga in urma unei franari mai apasate. Motivul: nu mai schimbase placutele de frana de nici nu mai stia cand. O chestie extrem de periculoasa. Nu stiu daca la discurile ventilate se poate intampla asa ceva dar cel mai bine ar fi sa verifici, dupa cum spunea si "supervizor" mai sus. Placutele ar fi bine sa le verifici chiar tu imediat.
  • mariann

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu ce ti s-a intamplat la frana, insa te-as ruga sa nu ne mai pui viata in pericol prin astfel de fapte iresponsabile.
  • dnd
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 10 Jul 2008
  • Vectra 2001 Z18XE
  • Bucuresti
  • dnd

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eh...ideea primei parti era de a da un mesaj si celorlalti Wink

Rezultatul acelei franari violente - masina franeaza mai greu ca inainte, acolo unde trebuia putin de apasat pedala acum trebuie ceva mai cu forta (nu scartie nimic...oricum o sa merg la mecanic sa-mi verific intreg sistem de franare...)

Peace! Smile
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Incearca in prima faza un test de eficacitate a franelor. Mai mult ca sigur va iesi sub 70% ... apoi un mecanic iti va recomanda ce e de facut...
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca am si eu o problema cu frana. Atunci cand franez mai brusc atinge ceva destul de rau acolo la placute. Parca ar sari niste arcuri de acolo de la frane( asa am impresia ) si imi da ceva si in pedala de frana. ( adica se mai lasa putin pedala cand se aude saritul ala de arcuri ). Am schimbat discurile si placutele ca am crezut ca din cauza asta facea dar degeaba. Ceva sfaturi ca daca as calcao violent la peste 100 mie frika sa nu ma lase ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@dnd: Schimba discurile si placutele. La discurile tale, in zona neagra s-a ars carbonul din compozitie si acolo ai la suprafata discului o pelicula de otel, ineficienta la franare.
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cine ma ajuta si pe mine ?
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ai ABS pe masina? Stii cum se manifesta ABS-ul? Ca prea seamana din descriere...
Skip ads

  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cu siguranta ala e un simptom de ABS!
nu cred sa ai nimic la masina, daca e sa te lase franele te lasa si 5 km/h nu doar la 100,repet cu sig ala e ABS-ul!
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da am ABS pe masina si astazi m-am convins ca chiar el facea asa. Discurile le schimbasem ca erau ovalizate si tremura rau dar acuma sa rezolvat. Multumesc pt raspunsuri
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@dnd
s-ar putea ca de la caldura intensa sa ti se fi evaporat si ceva lichid de frana si acum sa ai in sistem vapori, care duc la o franare ineficienta, elastica.
Incearca sa aerisesti circuitul.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
functie de grosimea stratului afectat, vezi daca discurile se pot rectifica sau nu. oricum cred ca placutele sau discurile nu sunt tocmai ok din moment ce s-a intimplat asta. masina nu mai frineaza din cauza ca pe suprafata placutelor s-a facut un strat cu rugozitate mica, topit de la caldura. daca au "carne" placutele, merg rectificate si alea daca ai unde si te pricepi la mecanica.
  • florin_b

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2006 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea ca poti sa mergi linistit in continuare, daca ar fi fost afectate discurile sau placutele simteai deja la franare ( scadea eficienta). Discurile si placutele sunt facute sa reziste la franarea aia si temperatura rezultata fara probleme, o sa dispara in cateva mii de km si dunga de pe discuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR