Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • alexone

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nici vorba de probleme pe GPL chiar la noi in Romania.
Foarte mult in decizia mea m-a ajutat un prieten taximetrist care cu un Opel Vectra C Z22SE a parcurs peste 200.000 km pe GPL dar cu gaz doar de la shell.
I-am urmat sfatul si actualmente sunt posesorul unui Opel Vectra C 2,2 benzina Z22SE si sunt f multumit.
Eu am si GPL pe masina.
Consumul de GPL aprox 9% afara - 12-13 in oras ... depinde de mers.
Eu am acelasi mers ca si tine 140-160 ora ... cateodata cand e soseaua libera ii mai dau un 200 si ma linistesc.
Masina am luat-o pe la 82.500 km din Germania si acum am aproximativ 99.500 km.
Singura problema ... un bec ars.
GPL am de aproximativ 12.000 km ... fara nici o problema.

Sa ne auzim cu bine.
Multi Km fara probleme la toti!

P.S.: Nu sariti pe mine legat de viteza ... fiecare merge dupa cat simte si poate.
Skip ads

  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca masina merge f bine daca mai prinde 200km/h pe GPL.
Si eu tot acelasi tip am, mai stii poate ma bag si eu pe GPL!...glumesc,oricum fiecare face ce vrea cu masina lui
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
gg26 a scris:
2.tu esti unul din aia care ma scoateti pe mine din sarite pt ca mergeti doar pe a 2 banda indiferent daca mergeti cu 50 sau cu 100 la ora chiar daca banda 1 este libera,si pe langa asta uitati sa va mai uitati in oglinda a.i. eu ajung in spatele vostru si normal ca trebuie sa franez ,si pana nu va dau 20 de blitz-uri nu va dati la o parte.(BANDA 2 SAU 3 ESTE PT MERS CU VITEZA MAI MARE )


Am acceptat multe lucruri dar peste genul asta de oameni nu pot sa trec.
BANDA 2 DE PE AUTOSTRADA ESTE PENTRU CEI CARE MERG CU MAXIM 130 KM/H.
Daca tu vrei sa mergi mai repede, este STRICT problema ta cum si pe unde depasesti. Ca atare sa dai flash-uri CUIVA doar ca tu esti mare "draivar", ca ai prins viteza x si ti-e frica sa incetinesti (ca sa nu consume masina apoi) o consinder o mare dovada de NESIMTIRE.
Nu vorbesc de cazul meu ca nici eu nu merg permanent cu viteza legala, dar absolut NIMENI nu are NICI O OBLIGATIE SA SE DEA LA O PARTE CA SA TRECI TU, INDIFERENT DE VITEZA TA. Ai ceva impotriva? Cauta un politist si trage-l pe dreapta ... si spune-i ca nu s-a dat intr-o parte sa treci tu.
Daca esti asa de rapid, de ce vrei sa ii pui GPL? Chiar te intereseaza consumul daca esti vitezoman inrait?
Voiam sa iti recomand un Ferrari .. dar trebuie sa iti mentionez ca aia consuma mult. Totusi ii poti pune "gepeleu" ...

ON TOPIC:

Pentru tine, intre 1.8 si 2.2 iti recomand 3.2 V6 <- merge CEAS cu GPL!

Stima si drum bun!
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@sabothor: lasa-l ca nu ai cu cine sa conversezi...vezi in fiecare zi la stiri accidente mortale dar unii sunt mult prea ingusti la bibilica sa inteleaga ca viteza chiar ucide. Macar daca am scapa de ei fara victime "colaterale".
ps. "pe mine nu ma intereseaza cu ce viteza merg altii" - dar cand ma ciocnesc cu el SURPRIZA ! chiar imi pasa.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:BANDA 2 DE PE AUTOSTRADA ESTE PENTRU CEI CARE MERG CU MAXIM 130 KM/H.

GRESIT!!! Banda 2 pe autostrada este pentru depasiri, indiferent ce viteza ai, apoi revii pe banda intai. Mai citeste Codul Rutier pana nu te obliga politia s-o faci! Wink

P.S.: Nu sunt vitezoman! Pe autostrada merg cu 120-130 km/h.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si daca sunt tot timpul in depasire pe banda doi cu 130km?atunci ce trebuie sa fac?regulamentar vorbesc?sa intru intre camioane si dacii 1300 care merg pe prima banda cu 85?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cand intri in depasire te asiguri ca o poti face fara sa stanjenesti ceilalti participanti la trafic! Wink
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
sabothor a scris:BANDA 2 DE PE AUTOSTRADA ESTE PENTRU CEI CARE MERG CU MAXIM 130 KM/H.

GRESIT!!! Banda 2 pe autostrada este pentru depasiri, indiferent ce viteza ai, apoi revii pe banda intai. Mai citeste Codul Rutier pana nu te obliga politia s-o faci! Wink

P.S.: Nu sunt vitezoman! Pe autostrada merg cu 120-130 km/h.


Teoretic da, asa este , dar mai si stiu ca regulamentul are 1 mil de portite pentru vitezomani, motiv pentru care imi pastrez ideea si parerile.

Gata cu offtopicul pentru mine.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acu' sunt curios si io. Matale cum stii ca ai fix 130 km/h reali? Ai vitezometru certificat metrologic? Ca daca vitezometru' lu' matale' indica 130, da' de fapt ai 123 si stai pe banda 2 se cheama ca incurci circulatia pentru ca nu lasi pe unul cu 130 sa treaca.

Io consider ca nu ai dreptul legal sa te erijezi in educatorul celorlalti soferi, iar faptul ca ca te pretezi la asta denota multa aroganta! Cu atat mai mult cu cat nici tu nu respecti legea (e vorba de mersul aiurea pe banda 2), dar le pretinzi altora sa o faca.
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Acu' sunt curios si io. Matale cum stii ca ai fix 130 km/h reali? Ai vitezometru certificat metrologic? Ca daca vitezometru' lu' matale' indica 130, da' de fapt ai 123 si stai pe banda 2 se cheama ca incurci circulatia pentru ca nu lasi pe unul cu 130 sa treaca.

Io consider ca nu ai dreptul legal sa te erijezi in educatorul celorlalti soferi, iar faptul ca ca te pretezi la asta denota multa aroganta! Cu atat mai mult cu cat nici tu nu respecti legea (e vorba de mersul aiurea pe banda 2), dar le pretinzi altora sa o faca.



trebuie sa recunosc ca biela-manivela a punctat f bine, si in acelasi timp a reusit sa le spuna celor doi f multe intr-o maniera decenta si civilizata, spre deosebire de mine care ...a trebuit sa ma descarc nitel
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:Singura situatie in care dau flash-uri este atunci cand sunt pe autostrada, foarte grabit si am viteza mare (180 - 200+), in rest nu mi se pare normal sa dai flash-uri unui alt participant la trafic atunci cand merge pe band 2 de exemplu cu viteza maxima admisa (nu are nici o obligatie sa schimbe banda atunci cand conduce regulamentar). In aceste situatii incerc sa-i depasesc cum pot eu (pe banda 1, prin dreapta sau unde se poate, pe contrasens), dar in nici un caz nu-l flashuiesc sau sa-l claxonez ca sa schimbe banda...
Pana la urma cum e, dai sau nu flash-uri cand mergi cu 180-200? Ca eu nu am inteles.

ludi_f a scris:Eu am mers cu maxim 160km/h cu Skoda Octavia si 135 km/h cu Opelul meu...
Cum era cu ala care arunca primul piatra?

@gg26: ultimul tau mesaj a depasit limitele de suportabilitate. L-am sters.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
gg26 vezi ce face topicu asta ? numai belele.. in loc de pareri pertinente legat de motorizare si altele.. lumea se ia la harta ca unu merge cu 170..dar daca are unde (drum si conditii) ce va deranjeaza asa mult?..pacat! scuzati off-topicul!
Skip ads

  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@gg26: ultimul tau mesaj a depasit limitele de suportabilitate. L-am sters.[/quote]

imi pare f rau, dar cred ca era vb de limitele tale de suportabilitate.De ce nu l-ai lasat sa-l citeasca si ceilalti membri,sa vedem si opinia lor?sau tu esti sg care are dreptate pe acest forum?faptul ca l-ai sters denota faptul ca aveam dreptate.
Sincer nu-mi sta in fire sa ma iau de oameni atata timp cat nici ei nu se iau de mine ,doar ca voi ati deviat f mult de la subiect si ati devenit obraznici chiar.
Nu stiam ca tu poti sterge mesajul meu,(sunt mai nou )dar nu cred ca era totusi cazul sa-l stergi.Parca traiam in Romania ,unde avem democratie !nu?sa inteleg ca eu nu am dreptul la o parere?nu am dreptul sa ma apar?sa inteleg ca voi aveti dreptul sa criticati,sa judecati,sa jigniti...iar altii au dreptul sa ce?
In momentul in care ai intrat in hora joaca pana la capat.I-ti este rusine sa recunosti ca ai gresit?Ca nu a fost unul din cele mai reusite comentarii ale tale?ca te-ai luat aiurea de cineva?

O sa te rog sa postezi inapoi comentariul meu(daca se poate bineinteles),sau macar sa recunosti ca ai gresit cand ai facut afirmatiile alea

Nu am deschis acest topic ca sa ma cert cu lumea,dar nici ca sa mi se dea lectii de moralitate .
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
scuze maiandrei,am crezut ca @sabothor mi-a sters mesajul ,mi-as fi dorit macar sa-l vada ei.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
thrill a scris:lumea se ia la harta ca unu merge cu 170..dar daca are unde (drum si conditii) ce va deranjeaza asa mult?..pacat! scuzati off-topicul!

Partea proasta este ca atunci cand baietii astia grabiti scapa lucrurile de sub control iau si pe altii cu ei pe lumea cealalta. Io unu' nu ma prea simt pregatit sa inchei socotelile cu viata, d-aia as vrea sa stau cat mai departe de ei.

Daca vreti neaparat viteza, cumparati-va un teren si va dati acolo cat va tin balamalele! Cel putin daca o mierliti, io n-am treaba cu voi si ma pot intoarce seara la familia mea.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
gg26: pai oricum sterg aproape tot de pe-aici si las intrebarea si raspunsurile legate de 1.8 si 2.2

dar cateodata sunteti haiosi cand va certati si asa tare imi place sa urmaresc spectacolul lumii... si sa mai pun si eu gaz pe foc Razz
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am permis de conducere cat. B de 11 ani iar cat. C+E de 6 ani. Pana sa pun piciorul in camion si sa simt volanul in brate, mi se parea ca toata lumea e a mea, mergeam haotic, viteza cat mai mare, nu prea imi pasa de ceilalti participanti la trafic. Insa in momentul in care am parcurs primii 100 km cu camionul, mi s-a schimbat total perceptia asupra tot ce inseamna soferie. Camioanele sunt limitate la 90 km/h si, credeti-ma, este o viteza mare. La acea viteza, in cazul unui pericol major, nu prea mai ce sa faci. Dar ce faceti cu turismul in cazul in care circulati pe autostrada cu 180 km/h pe banda 2 si se baga in fata voastra un camion care circula cu 90 km/h? Romania nu are drumuri si educatie pt a circula cat de cat in siguranta la viteze mai mari de 120 km/h. V-ati intrebat vreodata de ce Autostrada Soarelui e limitata la 130? Cei care au fost in Europa inteleg ce vreau sa spun. Cand plec de acasa, primul meu gand este sa fac tot posibilul sa ma intorc sanatos acasa, indiferent daca merg pana la piata sau la Baia Mare. Drumuri bune sa aveti!

P.S. Mii de scuze de off-topic.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asteptam ca maiandrei sau alt moderator sa curete topicul cum trebuie.. amin! Cool
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In sfarsit s-a intamplat ...iuhhuuu
o sa pun in cateva zile si niste poze .
  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ antiGPL -istilor: datul cu presupusul nu ajuta la nimic... La un sistem GPL reglat cum trebuie, nu vezi diferenþa, ba chiar mai mult... daca nu ai, nu sustine. Nici un mecanic care se respecta nu ar intra in polemici de acest gen pentru ca sunt pre multe variabile...

> Daca stai si compari un benzinar cu un diesel... ai consum mai mic, cat? 1-2 litri?... justifica aceasta diferenþa costurile unui diesel? nu mai vorbesc de defecþiuni la sistemul de injecþie, etc. pentru unii da.

> Sistemele GPL sunt un cost extra pe o maºina care in functie de KM parcurºi se amortizeazã in 2-4 ani. Economia e de aproximativ 40%... unora le convine acest lucru.

> Monteazã GPL pe un benzinar turbo si compar-o cu aceeaºi motorizare cu diesel turbo; care pe care? ... GPL-ul are cifra octanica de la 100 in sus.

> Unii zic ca distruge motorul... basme. De unde ºtiu?... va spun eu, bãnuiesc. GPL se monteaza aproape pe toate tipurile de masini/motoare chiar si pe diesel Mr. Green chiar si fara pierderea garantiei... asta la unele.

Eu am avut 4 maºini, dintre care 3 cu GPL... primele 2 le-am cumparat cu GPL montat, pe a 3-a am cumparat-o fara. Tot asa si pe mine incercau sa ma convinga ca GPL=bani aruncati in vant dar avand experienþa anterioara, mi-am montat GPL-ul la Brasov... La motorul de 2L, parca înclinam sa sustin ca tragea mai bine.... dupa approx. 100.000 Km am masurat compresia, era in parametri... in total masina avea 284.000 km la bord. Masina de acum nu are GPL si nici nu vreau sa-i pun pentru ca vreau sa o schimb cu una cu motor mai mare, pe benzina si cu turbina.

Daca omu' vrea GPL e investiþia lui pt. ca face multi km... intrebarea era ce sa-si ia... 1.8 sau 2.2.

Sfatul meu: Daca to vrei GPL ar fi indicat intai sa incerci masinile asa cum sunt ele, care iti place, dotari, etc, o iei si pui GPL pe urma. La motoare aspirate e o pierdere de 10% din putere la un motor mic... asta in conditiile in care si fara GPL cu benzina mai slaba poti pierde mult din putere... eu as zice ca pierderea e ireala... daca ai mai avut GPL stii de ce vorbesc.
Ti-as sugera 2.2-ul pt. simplul fapt ca acea economie ai putea s-o întorci in favoarea ta si sa umbli cu motor de 2.2 cu banii pe care altii ii da la 1.4 sau 1.6.

gaz pe foc: si mie imi place sa-i dau blana.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR