Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cauta tutoriale
Skip ads

  • adi_omega

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Fiind un forum ma gandeam ca membrii se ajuta intre ei, mai mult sau mai putin. Ieri am petrecut o ora citind post.urile. Daca aveam minime funostinte de electronica nu solicitam ajutor. Oricum ai oferit un raspuns interesant, deja un pixel parca s-a miscat putin, spor la post.uri, vezi ca vine unu' mare.
Ontopic: cererea ramane valabila. Multumesc!
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu ce zici k vine mare da.....Preseaza bine pe spate , poate ai noroc sa nu mai faca bine contact banda.Daca e intrerupta ( se remediaza cu solutie speciala) nu prea merita sa il mai repari .Pot incerca eu dar daca e banda rupta atunci nu ma bag ca e migaleala si enervat.
gratuit
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema singur chiar daca credeam ca nu o sa-l mai fac niciodata.Inainte de toate vreau sa va explic ce am facut eu.
Dupa ce m-am chinuit sa desfac toate suruburile din bord nu ca nu stiam unde sant ci pentru ca erau stranse asa de tare incat am reusit sa rup o surubelnita ,am scos TID-ul si l-am desfacut comform tutorialelor de aici.Inainte TID-ul meu arata jumatate din scrisul de jos,sus nu se vedea nimic,Am incercat sa apas pe el dar nu misca nimic asa ca l-am desfacut bucati si surpriza de aici a inceput ca am ramas cu pamblica di displayul in mana asa era de oxidat .Am taiat pamblica circa doi mm si aici o alta nebunie ca nu mai aveam pe ce sa mai fac contact intrucat pamblica era izolata.Am udat pamblica acolo unde trebuia sa faca contact si cu o lama fina de cutter am inceput sa razui foarte atent acea izolatie galbena.Atentie pentru ca se pot razuii si contactii iar pe cealalta parte este plastifiata pamblica si oricum nu trebuie pe cealalta parte.Dupace am curatat-o bine am vazut ca are si omica intrerupere mai la mijloc si asta s-a vazut si la rezultatul final intrucat la cifrele de la ceas am lipsa doar doua segmente.In loc de bucata aceea de lemn pe care am vazut ca a-ti pus-o eu am pus un baton de silicon pe care l-am taiat in asa fel incat sa las si celu doua picioruse.Imi pare rau ca nu am facut poze la toata operatiunea dar o sa fac poze la final cand o sa-l montez definitiv pentru as vrea sa pun in loc de becuri doua leduri de culoarea albastra de 12 v.Nu stiu daca la ele imi mai trebuie vreun condensator dar eu cred ca o sa se vada mai fain.
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu au nevoie ledurile de condensatori ci de rezistente ( 1k), sau cumperi gata facute
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut !Si daca nu pun nici o rezistenta ce se intampla Andrei Alik ?


Ultima modificare facuta de mirco_pludi la Vin 29 Jun, 2012 2:07 pm, modificat de 2 ori in total
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
se arde instant ledul.Suporta cam 3 v
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sau poti sa inseriezi 5 leduri ( de puteri egale) da nu stiu cum poti sa le bagi acolo fara sa faci improvizatii.
Skip ads

  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Pai am luat leduri de 12 v
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai ledurile alea au o rezistenta in soclul ala deja.
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
andrei_alik a scris:sau poti sa inseriezi 5 leduri ( de puteri egale) da nu stiu cum poti sa le bagi acolo fara sa faci improvizatii.

Asa este trebuie o modificare.Eu am probat acum cateva minute cu doua leduri albastre si am constatat ca nu se vede mai deloc scrisul asa ca am renuntatsi pun tot becuri normale .Vad ca te pricepi la asa ceva asa ca am o intrebare chiar daca e putin of topic; La ceasurile din bord exista vreo modalitate de a pune leduri ca sa lumineze limbile alta culoare?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
aaaaaaa
pe zi in afar de leduri albe sau becuri normale nu se prea vede.Becurile alea sunt ok dar nu se vad ziua prea bine
Skip ads

  • pascani

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
mie nu imi apar deloc numerele nici gradele.decat ceasul si data imi apar.imi scrie doar celsius dar fara numere.tin sa mentionez k am un MID.OPEL VECTRA B2 2001 1.8 BENZINA Z18XE.ASTEPT UN RASPUNS.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Uitate la primele pagini ºi gaseºti raspunsul ce e de fãcut
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sal.astazi mi-am facut curaj si am desfacut bordul pentru repararea tid-ului,,dupa o documentare si urmarirea pas cu pas a etapelor si tremuratul bu------- am reusit din prima.Eu in loc de buretele invelit in banda am pus un dreptunghi confectionat din NEOPREN cu densitate mare,deci in final MIII de multumiri celor care au facut acest tutorial si spor la treaba celor care vor sa incerce.Sa auzim de bine!
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Al meu arata cam asa http://postimage.org/image/lkm8xpd7h/ (lumina e portocalie dar se vede asa din cauza camerei) credeti ca se mai poate face ceva ? merita sa il desfac?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai ce ai de pierdut , mai rau de cat este nu ai ce sa ai faci.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sal.Ionut,al tau arata cum o aratat al meu,cred ca merita sa incerci dar urmeaza toate etapele
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Deci va anunt oficial ca il facui praf... dupa ce ma chinui sa desfac bordul de unul singur pentru prima data , desfacui tid-ul presai si incepura sa apara caracterele dar tot cu intreruperi . treaba e ca se deslipi banda aia si se aleasa praful de toate contactele alea si mai reusi sa rup si o tablita dinaia de venea la butoanele de reglaj deci praf ..... Smile) acum caut tid , asta e macar incercai . numai bine!
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare ,revin si eu cu o noua intrebare ,dupa ce am aplicat metoda cu presatul,nu prea am reusit mult ,,si mam lasat pagubas ,,acum citeva zile mam apucat iar de desfacut (tid),acum nu mai primeste curent ,nu stiu ce sa intimplat,daca e cineva dispus sa-mi dea un raspuns ramin dator (am verificat sigurantele +verificat daca ajunge curent in mufa dar nimic)in rest functioneaza tot bine ,,vectra x16xel ,97
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR