Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Bogdan Baciu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Am o Vectra C 2005, imi curge un telescop, dupa ce am facut 160.000 km, sunt cele GM pe ulei. As pune la fel. Ce parere aveti? Si cam cat ma costa ceva bun....oricum zilele astea le voi comanda....ms frumos.
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In niciun caz sa nu iti iei Zachs. Mi-am luat eu pe spate si au curs dupa nici 60.000 de km.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
zachs sau sachs ? eu personal am sachs pe gaz (made in germany) schimbate de cateva saptamani si masina se comporta ireprosabil.. din cunostintele mele.. sachs sunte cele mai bune.. si ca pret sunt cel mai ridicat.. deci recomand cu caldura !

si pentru bogdan , iti recomand sa intri pe autokarma.ro , dai la catalog iti bagi masina si iti configureaza piesele .. asta ca sa iti faci o idee despre preturi ! bineinteles ca ele sunt mai mari la service-uri ca isi baga adaosul ! pe mine m-a ajuns 1200 de lei toata treaba (amortizoare, flansi + manopera) salut..
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
thrill a scris:zachs sau sachs ?


Sachs, sorry. Asa auzisem si eu, ca-s bune dar s-a dovedit a nu fi asa. Sau poate am avut eu ghinion. Cert e ca urmatoarele vor fi altceva, inca nu stiu ce.
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca depinde si unde au fost facute.. si de noroc dupa cum ai spus tu.. oricum sper sa fie totul ok.. ca si pana acum Smile
  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu am sachs din feb si in august dupa 10000km am facut un test la ele ,aveau valori de 75-80%,se duc cam repede cele originale au avut 185Mkm.eu le consider slabe.data viitoare -alta marca. Mad
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare,
niste nelamuriri am si eu sau mai bine zis un sfat astept de la voi avand in vedere ca vreau sa schimb amortizatoarele la un caravan benzina
1.ce ma sfatuiti sa pun originale montate intr-o reprezentanta opel(care nu stiu cum sunt gaz sau ulei) sau monroe pe gaz?
2.putin offtopic, mecanicu mio zis ca ar trebui sa schimb si bratele(p fata) ca sa fie o lucrare perfecta, ce parere aveti?
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
azi mi sa facut alta propunere bosch la fel pe gaz
na ce care sa le pun?
Skip ads

  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nime nici o idee?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
recomand sachs.. le poti monta intr-un service autorizat (unde sa ai si garantie) nu neaparat reprezentanta.. au scoruri enorme.
acum depinde.. pentru drumurile din .ro se recomanda pe ulei. daca vrei sportivitate mai mare pune pe gaz..
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ms de sfat
dar de cele originale pt opel(ulei-aer cred) ce parere ai?
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut, stiti cumva ce dimensiuni trebuie sa aiba?
Ma intereseaza atat alea pentru fata cat si pentru spate!
Ce tip sa cumpar, si cam cat ar costa?
E vreun posesor de Ascona B sau Manta B care stie mai exact?
Alte sugestii?

Multumesc!
Skip ads

  • Anton.G

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2007

  • Mesaj Privat
thrill a scris:daca vrei sa tii masina, ia-ti pe gaz, daca vrei sa o vinzi pune-i pe ulei. si eu vreau sa imi schimb telescoapele .. inca testez piata sa vad ce gasesc! si daca le schimbi , ti-as sugera sa le schimbi pe toate pentru ca daca schimbi numai 2 o sa ti le strice in scurt timp cele vechi!

mai trilulilu unde ai auzit ca daca schimbi pe fata amortizoarele si pe spate nu se duc?esti pe langa prietene si eu la vectra c-ul pe care il am adus din "nemtia" am pe gaz si la drumurile din romania e nenorocire cu ea e super rigida!eu vreau sa pun tot pe ulei!
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
fii mai coerent in replici si poate inteleg si eu de ce sunt pe langa "prietene" ?unde se duc amortizoarele spate? Oare?

Anton.G a scris:[mai trilulilu unde ai auzit ca daca schimbi pe fata amortizoarele si pe spate nu se duc!

  • catalin chirila

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut
stie cineva unde se poate testa amortizoarele (buc sau ploiesti)
  • giurgiu nicu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut ....@thrill mar interesa si pe mine sa pun telescoape pe gaz , am citit ca sunt mai rigide ,dar mar interesa daca sunt mai tari la greutate adica un bagaj mai mult si 3 per.pe bancheta spate. am gasit pe wwwAutoA.ro la un pret de 131ron GABRIEL si SACHS 129ron bucata.as vrea si eu o parere care ar fi mai bune ! multumesc anticipat. masina este vectra A berlina fab. 95.

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu concluzia finala despre Bilstein.

Pe fata sunt ok... dar pe spate... jale.
Am comandat acele suruburi care le prind in caroserie pe original noi... am pus din nou pe spate cele Bilstein. 2 saptamani pana am avut timp sa revin la cele originale care au 160mii km mi-au iesit peri albi. Fac un zgomot ingrozitor... la cea mai mica denivelare de asfalt se aud cum cloncane. Comportamentul lor pe drum in schimb a fost foarte bun, masina se aseaza f bine in curbe si nu mai balanseaza. Dar zgomotul scos de ele... insuportabil.

Momentan raman la cele originale pe spate... si o sa caut poate cumpar ceva second de pe ebay chiar de pe o astra g... sigur sunt mai bune decat ce e in comert.


xcuseme a scris:experienta mea cu Bilstein, luate direct de la fabrica lor din Sibiu (pe amortizoare este eticheta cu "Made in Germany"... dar sincer ma indoiesc)

Cele fata se comporta relativ ok, masina sta mai bine... dar parca dupa aproape 5000 de km au inceput sa aiba ceva zgomot.

Alea pe spate... praf... dupa 2000 de km au inceput sa cloncane ingrozitor... le-am pus inapoi pe cele originale si in sfarsit am liniste in masina.

Intre timp am comandat pe original acele suruburi groase care prind amortizoarele spate si urmeaza sa le pun iar pe cele bilstein sa vad daca scap de zgomot. Unii pe aici ziceau ca zgomotul ar fi datorat faptului ca gaura bucsei de pe amortizorul bilstein e ceva mai mare decat diametrul surubului... si de acolo ar aparea acea cloncaneala. Eu unul ma indoiesc.. dar am sa verific.

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nicu sunt bune ca rigiditate. daca vrei sa duca la greutate trebuie sa te gandesti si la arcuri noi (cel putin pe spate). de firma gabriel nu am auzit, nu imi pot da cu parerea despre ele, dar in schimb de sachs sunt multumit si pretul este ok.

ps : si eu ma gandesc sa imi schimb arcurile, cel putin pe spate pentru moment, sunt destul de moi..
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In FR "Gabriel" (culoare rosie) sunt cele mai ieftine gasibile in magazine "normale" (nu pe net...), nu sunt neaparat teribil de proaste, dar nici grozave...
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dar KYB/Kayaba Excel (gas) ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR