Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Wally0k

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Ascona 1985 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
lucrind in domeniu de piese auto am intalnit o problema destul de ciudata
la unele distributi care au cureaua de distribuie cu stat protector de teflon (pe partea interioara acolo unde sunt dinti este un strat alb de protectie) se aude un vajait
la unele curele a disparut acel vajait dupa parcurgerea unui nr de km la altele nu

la mine mecanici cu care am lucrat miau zis ca stratul acela protector face cureaua sa fie un pic mai rigida si din cauza asta se aude
as vrea sa stiu daca vati mai intilnit cu aceasta problema si ce vau mai zis propi vostri mecanici

va multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu este de la curea, de obicei numai de la role si /sau pompa apa.
  • laurica

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cred ca aceasi problema o am si eu , dupa vreo 400-500 de km de la schimbarea distributiei se aude un shuierat asa dar asa se intampla dupa ce depasesc 30km / h , de la ce ar putea sa fie ? de la curea sau daca de la role sau pompa de apa , ce ar trebui facut ?
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si eu lucrez in domeniu si am intalnit acest fenomen sa zic asa....comanzi curea de distributie pentru o masina din catalog si cand o pune clientul pe masina vine inapoi si-ti zice ca i se aude un vajait in orice turatie.........asta se intampla de obicei cand producatorul curelei nu face dintii perfecti sau ii face putin mai mici sau poate sigur ai vazut ca unele au un canal pe mijlocul dintelui care cred ca are rolul de a raci cureaua si de a elimina inpuritatile de pe curea .Am avut o problema la un matiz care i s-a rupt cureaua de distributie prematur si cred ca vajaitul a fost de vina pentru ca daca dintii ar calca cum trebuie nu ar face zgomot......astea au fost explicatiile mecanicilor
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat tot kittul de distributie si acum aud vajaitul. Creste in intensitate odata cu turatia.
M-am tot uitat daca nu freaca in protectia de plastic dar n-am gasit sursa zgomotului Question
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mai poti verifica pinionul dintat de pe vibrochen daca nu e uzat si daca calca bine cureaua pe el ca am tot gasit uzate cu dintii tociti de zeci de mii de km ...........daca e ok inseamna ca dintii nu au forma la fel ca cealalta curea ....la tine e nasol ca dak se rupe cureaua ti se produc daune in motor de care nu ai nevoie.....
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine se aude din cauza capacului de protectie care nu sta fix si atinge cureaua si/sau rotile dintate ale axelor. Am zis sa desfac intr-o zi pana nu e prea tarziu. Capacul e spart si fie nu mai are sistemul de prindere, fie nu e prins cum trebuie.
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
e o vorba mare .......nu lasa pe maine ce poti face azi! uita-te cat mai repede ca sa nu-ti para rau mai tarziu........Smile
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut un caz cand "fluiera" cureaua de distributie pusa noua , pentru ca a fost intinsa prea tare , dupa ce ia mai dat drumul putin din rola intinzatoare , "fluieratul" a disparut..............
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR