Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bashtalu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutare,


sper sa nu deranjez sau sa mai fi fost vreun topic asemanator, ideea e ca luna asta plec in germania dupa un opel astra caravan, din 200-2001, caut euro 3, km pana in 180.000, pret cam 4000-4500.

daca a mai adus careva si imi poate spune din experienta cam cum este, am sanse sa gasesc ce caut, cam la cat se pot ridica cheltuielile dupa ce o aduc in tara, adica ce ar trebi schimbat la masina, chestii din astea.

multumesc mult,
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cu siguranta vei gasi ce cauti. Sfatul meu e sa nu cumperi de la romani sau arabi.
Verifica bine masina, eventual cere sa mergi putin cu ea. Actele te vor costa intre 150 si 250 E in functie de regiune.
La venire, ca masura de siguranta, ar fi bine sa schimbi distributia, uleiul si filtrele. O verificare de suspensii si frane (discuri si placute) te va ajuta sa treci mai usor de rar.

Succes.
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sfat
Cauta sa cumperi masina de firma in primul rind
Nu cumpara de la rusi sau tigani
Cumpara de la arabi, nemti sau romani
Toti sunt handleri adica sunt bisnitari de masini dar cu acte in regula
Cu cit te duci mai in Nord masinile sunt mai scumpe dar sunt mai scumpe actele si bineinteles iti cresc costurile cu combustibilul la venire
Taxa autostrada 7zile Ungaria aprox 3 euro si Austria tot cam asa
Deci pentru autostrada sa ai pregatiti 7-8 euro
O cafea pe autostrada aprox 2 euro
Un sfat
Sa-ti cumperi cafea din Germania din ALDIS cumperi AMAROI 2,67euro/pachet de 500g si o vinzi aici cu 150000lei dar sa pastrezi bonul de casa
Cureaua de distributie la opel astra diesel motor y17dt este garantata 150000 sau 10 ani
Neamtu o schimba cu putin inainte de 150 cam pe la 145
Sa ceri manual de service,cheie de rezerva si codul casetofonului
Eu am cumparat ce vrei tu cu 4700 euro dar an 2003 si 119000km si de firma.Masina e brici
Daca mai ai intrebari adreseaza-mi
Apropo motorina este cam 1,25 euro si cel mai bine e sa cumperi di8n Austria la intrare in Austria ii faci plinul si la iesire spre tara faci plinuil in SHELL si de acolo iti cumperi si VIGNETA(taxa de autostrada)
  • bashtalu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut,

simeone ai cumva o adresa de messenger sa discutam mai amanuntit? nu stiu cum sa dau mesaj privat pe forum, este prima data cand intru
multumesc,
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca cumperi de la arabi sau romani, te-ai "scos"! Teapa mai mare nu gasesti.
Motorina nu mai e de mult 1.25 E Cea mai ieftina o gasesti in germania, dar nu pe autostrada ci la intrare/ iesire din localitati.
Verifia cartea masinii, ai grija sa corespunda reviziile cu nr de km.
Lipeste Vignetele pe parbriz, altfel risti amenda.
Respecta limitele de viteza mai ales in ungaria si in special pe centura budapestei si pe centura vienei.
Nu folosi proiectoarele si/sau stopurile de ceata decat daca e ceata - amenda
Nu claxona si nu da flash - amenda
Nu folosi detector de radar!
Nu opri pe banda de siguranta decat daca ai probleme cu masina.

@simeontimplaru mesajele de gen "bisnita" da-le pe privat. Aici discutam despre masini, nu despre cafea si cu cat se vine in DE si RO
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
acum o saptamana motorina cea mai ieftina e 1.39e.taxa autostrada ungaria e 7e pe 4zile.cele mai mici preturi sunt in aldis.foloseste centurile din spate daca ai ocupanti si acolo!spaga am dat eu 20e pt nepurtarea lor in ungaria!mancarea un austria e ffff scumpa in comparatie cu germania.in partea de sud a germaniei masinile sunt fffff scumpe si ffff putine masini.le-au golit bulgarii si romanii pe toate.daca te intereseaza pot sa-ti dau niste adrese pe pm!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
simeontimplaru a scris:Sfat
Cauta sa cumperi masina de firma in primul rind
Nu cumpara de la rusi sau tigani
Cumpara de la arabi, nemti sau romani

Hai ca asta e cea mai tare gluma auzita azi Laughing Cum sa isi ia omul masina de firma? Sau de la romani. Omul vrea sa isi cumpere o masina SH in stare buna nu sfaturi "cum sa devii bisnitar din primul drum spre germania" Rolling Eyes
O firma nu cumpara masini ca sa faca 10.000/an.
Evident ca cine aduce masini de afara o sa procedeze cum a descris simeontamplaru o sa caute masina cea mai ieftina, o sa o aranjeze putin si o da mai scump.
bashtalu daca vrei masina buna pregatestete sa dai pe ea mai mult decat dai pe una din romania. Bisnitarii nu aduc masini bune, Idea sa fim seriosi.
naniacostin... ai dat mult
  • bashtalu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi, eu tot caut pe net ca sa+mi fac o idee cat de cat, dar la fata locului o sa ma lamuresc. daca aveti sfaturi legate de locatii unde sa am sanse mai mari sa gasesc ceva ar fi excelent.


multumesc mult,
Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am discutat acum cateva zile cu un tip care are o firma de transporturi si face saptamanl Germania ( nu pt a cumpara masini).El a stat vreo 10 ani la Munchen si acolo sunt masinile cele mai ieftine; totodata ai foarte mari sanse sa iei o masina foarte buna.Sincer nu mai retin numele strazii unde sunt pe 5 km foarte multe autohaus - uri.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pai erau trei in spate fara centura........adica 6.66e de pers....in romania m-ar fii costat mult mai mult!

Munchen ieftine?sunt printre cele scumpe masini din ermania!cele mai ieftine sunt in zona frankfurt,hamburg,berlin!iti spune cineva care a facut 2000km numai in germania dupa masini acum 1 saptamana!cu netul nu prea mai gasesti masini!sunt luate toate!toti arabii si romanii de acolo care vand masini au 3-4 angajatii care cum apare o masina noua pe mobile cum ii trimit s-o cumpere!deja in germania mitul cu masini ieftine se duce!se merita doar la masinii dupa 2002 ca iti mai raman cam 1000e fata de romania dar la cele mai vechi treaba s-a imputit.deja preturile ajung aproape dublu fata de acum 1an.
  • bashtalu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am gasit un tip in dusseldorf care pt 200 de euro e dispus sa mearga cu mine sa caut masina. se baga careva?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Unde sa se bage cineva?
Skip ads

  • bashtalu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca vrea careva sa mearga sa-si ia masina, la asta ma refeream
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
110 litri de motorina 100 de euro si te duc eu Timisoara -Nurenberg,si cautam acolo daca vrei = taxele de autostrada

Pentru MAVERICK flash este obligatoriu sa dai pe autostrada inaintea depasirii
si daca ai mers mai ales noaptea ai observat poate ca esti blitzuit de cel din spate prin asta te atentioneaza ca vrea sa te depaseasca asta si ca isi schimba banda si trece pe banda de viteza sau depasire

Si daca tot mergeti in Germania cumparati de acolo Ulei de Motor Castrol pentru cine foloseste din magazinele REAL la bidon de 5l pentru ca iese mai ieftin decit la noi cu aprox 10euro pe schimb

nu mai posta consecutiv, foloseste butonul MODIFICA
3 mesaje lipite de maiandrei

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
simeontimplaru a scris:Pentru MAVERICK flash este obligatoriu sa dai pe autostrada inaintea depasirii
si daca ai mers mai ales noaptea ai observat poate ca esti blitzuit de cel din spate prin asta te atentioneaza ca vrea sa te depaseasca asta si ca isi schimba banda si trece pe banda de viteza sau depasire


Voua va vine sa credeti ce spune baiatul asta? Sa mor de ras Laughing
Colugu', tu ori nu stii despre ce vb, ori.... confunzi autostrada Bcuresti - Pitesti cu germania Laughing
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Simeontamplaru, de ce postezi consecutiv? NU ai aflat de butonul MODIFICA?

Flash inainte de a depasi dau doar shmekerashii... da tu flash in Germania si ne spui si noua cum reactioneaza ceilalti participanti la trafic, sau poate ai noroc sa te vada vreo patrula.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
simeontimplaru, nu ai vrea sa imi dai flash, crede-ma, te-as fugari dupa cat as putea cu faza lunga . In ce tara se face cum zici tu? In Egipt se claxoneaza inainte de a depasi, tu unde ai vazut faza cu flashurile?
  • bashtalu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
in principiu bugetul pentru masina, drum si alte cheltuieli ar fi cam de 4.700 euro. am ceva sanse sa gasesc o astra buna?

cam ce probleme ar fi la o masina cu 200.000 km+?
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Se vede ca numai autostrazile din est le folosesti
Daca te duci mai spre est sau spre soare rasare gasesti a 2 tara din lume ca si nr de km
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
simeontimplaru a scris:Se vede ca numai autostrazile din est le folosesti
Daca te duci mai spre est sau spre soare rasare gasesti a 2 tara din lume ca si nr de km


Eu am impresia ca tu vb din auzite. Ti-or fi povestit unii, dar ti-au povestit prost.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR