Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • CRISTIAN LILI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Masina mea are culoarea NEGRU, si locul de parcare (pe care abia am reusit sa-l obtin) este exact sub un plop. Anul acesta m-am confruntat cu o problema! Sad Cam pe la sfarsitul lunii iunie au inceput sa apara pe caroseria masinii puncte ca si cum ar fi de clei, zici ca a fost stropita. Cum pot sa curat aceste puncte pentru ca sunt multe si nu merge asa usor cu unghia, in plus ca mi-e frica sa nu zgarii vopseaua Question A mai patit cineva asa ceva? Si cum a rezolvat problema?
Skip ads

  • shaggy140

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Kadett 1985 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai la spalatorie ai incercat? stiu ca au astia tot felul de solutii pt de toate...
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dute la spalatorie si spal-o,si ca sa scapi trb sa ii dai un polish
  • opel_astrag

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa dai search la detailing si intretinere pe forum. sunt f multe detalii, spor
Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceasta problema o am si eu, nu am reusit sa le scot, am incercat cu polish, alcool izopropilic, solutie de geamuri, unde am insistat mai mult s-a luat vopseaua si se vad pete albe, daca te uiti mai atent sub acele pete de clei este vopseaua incretita, arata ca o panza de paianjen, totusi dupa mine singurele solutii este polish la culoarea masini sau vopsirea Confused
  • CRISTIAN LILI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am incercat la spalatorie dar nimeni nu ma poate ajuta, toti cu care am vorbit mi-au recomandat polish, dar sa polishezi in fiecare an (dupa ce cad frunzele) masina e o traba buna? Ma gandeam ca poate exista vre-un spray sau vre-o solutie care sa le inmoaie!
  • CRISTIAN LILI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pt Sorin03aib: Ai incercat in vre-un fel? Esti multumit?
  • eduard21

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2000 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am patit si eu acelas lucru ( nu sub plop dar tot punctulete ca si un clei ) am mers la spalatorie a doua zi dupa ce am observat si s-a curatat ( nu am facut polish la masina doar spalare )
Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai a doua zi daca le vedem se rezolva dar dupa o saptamana, doua nu prea ai ce sa ii faci, probabil tu ai un strat de lac peste vopsea si a fost protejata mai bine vopseaua.
Pentru CRISTIAN LILI nu am rezolvat in nici un fel, au ramas pete mate si cum am mai spus daca insisti prea mult o sa se curete vopseaua si o sa ramana pete albe, cred totusi ca un polish la culoare ar rezolva problema pentru ceva timp.
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am patit asa ceva in parcarea de la servici unde sta sub un tei,dar s-a spalat la spalatorie fara nici un fel de problema.Cred ca totul tine de ce produse folosesc cei de la sapaltorie,incearca si alte spalatorii in cazul in care esti client fidel unei singure spalatorii.Bafta.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am mers ieri in real parca.. si acolo aveau o solutie speciala pentru cleiul pomilor si alte substante care dauneaza vopselei. mergi prin hyper-market-uri gen real , carrefour si tre sa dai de o substanta speciala pentru cazul tau! mai spunea cineva ca nu stie cu ce sa curete bit-umul de pe masina.. la fel exista solutie speciala pt curatarea asfaltului de pe masina.
  • CRISTIAN LILI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La spalatorie nu merge pt ca deja s-au "uscat bine", se pare ca polisharea ramane singura solutie, Multumrsc pentru raspunsuri! Razz
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am aceleasi conditii de parcare,tot sub un plop,probleme cu praf,gainat foarte mult si in functie de anotimp,clei.Cu cleiul am rezolvat simplu,am lasat sa se usuce si l-am ras cu unghia pana s-a dus grosul si a ramas pata apoi am dat cu polis pe locurile patate,acum nu se cunoaste nimic (am folosit polis Prevent la tub gen pasta de dinti si am vazut in karfour,e un pic mai abraziv si cred ca de asta si curata fara prea mult efort). Daca ceruiti masina mai des,cam de 2 ori pe luna eu,sansele de a se lipi diferite chestii pe masina scad f mult,ex: gainatul dupa ce se usuca se dezlipeste usor.Dar ca sa scap de toate aceste probleme am revenit la vremurile de demult si folosesc o prelata luata din bazar cu 70 ron,este impermeabila,gri deschis,nu se incalzeste prea tare in interior,elastic fata spate si acopera masina in intregime,imi ia cam 2 min sa o strang si sa plec.Inainte de prelata spalam masina cam de 3 ori pe saptamana iar acum 1 la 2 saptamani ca se prafuieste in mers.Inainte de a pune prelata folosesc o chestie ca un pamatuf din hipermarket ptr a indeparta praful,asa evit matuirea vopselei prin frecarea prelatei cu vopseaua.Sunt f multumit de ea si o recomand.
  • nfc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 17DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poti incerca si cu o carpa fina inmuiata in motorina dupa care o duci la o spalatorie sa-ti curete motorina care ramane pe masina.
Eu am avut bitum si a functionat excelent. Nu a trebuit sa insist prea tare.
S-a curatat foarte usor.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
azi am fost sa spal masina in spalatorie si tipul ce s-a ocupat de masina mi-a zis ca petele de clei se curata foarte usor cu otet, o sa incerc sa vad daca are dreptate.
  • djchazz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1998 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
respectivul clei se curata cu spuma activa concentrata sau 50 %
trebuie lasata sa actioneze
spume necorozive se gasesc la market`urile mari gen selgros chiar si in cantitati mici ( 200 ) ml
la spalatorie ar trebui sa rezolve problema contra cost
lucrez in domeniu
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR