Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

As vrea sa achizitionez o masina second hand de prin 2005 si vreau sa ma hotarasc intre aceste 2 modele, amandoua in varianta combi. Pretul din cate am vazut eu e cam acelasi...poate un pic mai mare la Opel. Ma intereseaza care dintre acestea ar fi mai fiabila.

Personal estetic imi place mai mult cum arata Opelul, pentru ca nu prea imi plac farurile alungite din spate ale Focusului. Pe de alta parte Focusul are motor de 1.6 ceea ce ar fi avantajos din punct de vedere al taxelor (taxa poluare, impozite, asigurari). Focusul de asemenea pare o masina mai mare...mai spatioasa decat Opelul.

Pe de alta parte de Focus imi este putin frica, pentru ca tatal meu are un Focus 1 din 2002 1.8 TDCI si a avut toate problemele specifice acestei motorizari: injectoare, volanta, ambreaj plus ceva fulie de la servodirectie care au costat o gramada de bani.

As dori sa vad si parerile voastre, cat mai obiective...chiar daca e un forum de Opel.

Multumesc.
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai sincer sa fiu cu tine eu as alege h-ul, are motor de 1.7 deci taxele nu variaza prea mult, in al doilea rand, aspectul la h e net superior focusului, nu vreau sa supar pe nimeni cu ford dar chiar ieri am condus un ford mondeo, modelul nou, are 6200 de km si troncanea destul de deranjant la gropi,

Si inca un aspect care l-am remarcat la ford e motorul care e cam zgomotos pe langa cel al opelului

Astea fiind spuse...succes la alegerea pe care o vei face.
  • cristiduda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 gts Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
de la ford daca vrei un mototr fiabil incearca cel de 1.8 si 115 hp......
cunosc pe cineva de la service ford cta si mi-a spus ca motoarele de 1.6 sunt cele de la citroen si peugeot....asa ca mai gandeste-te....cred ca opelul ramane de ales( parerea mea) asta daca nu vrei motorizarea de 1.8 de la ford dar sa fie 115 hp.o zi buna !
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
..ce sa se mai gandeasca, motoarele hdi sunt cele mai fiabile motoare diesel.
Motorul 1,7cdti este ok, dar sa fugi de 1,3cdti pe astra, multe probleme
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
HDI sunt cele mai economice dar nu si cele mai fiabile, s-au vazut destule turbine sparte. Masina de test C4 1.6HDI 110CP din Iasi a schimbat turbina la 30mii km, mi-a spus-o posesorul acum 2 ani cand am facut test cu ea. Pana si reclama la Pejo recunoaste asta: "avem cele mai economice, acum si fiabile, motoare". In plus, 1.7 110CP e mai elastic decat 1.6HDI.
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
era pe forum pe undeva un post, si acolo 2,0hdi era recunoscut ca fiind cel mai fiabil diesel
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Era vorba de 1.6, nu de 2.0. Recunoasterea asta tre sa vina din statistici, nu din auzite.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cristiduda a scris:cred ca opelul ramane de ales( parerea mea) asta daca nu vrei motorizarea de 1.8 de la ford dar sa fie 115 hp.o zi buna !


Ford de 1.8 nu as alege nici cum...din motivele care le-am scris in primul post. Cum sunt injectoarele la Opelurile de 1.7 din 2005? Se strica repede? Cam cat costa unul?
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din 2003 s-au facut niste modificari la Motoarele TDCi de la Ford. Din cate am auzit au facut cate ceva si pe la injectoare. Daca nu ma insel cred ca din 2003 sunt injectoare bosch, nu delphy ca inainte. Pot sa iti confirm ca intre 130 - 160k km, pica injectoarele la fordurile pana in 2003. Iar volanta dupa 160,000 trebuie schimbata. Si ambele costa o gramada de bani.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cam cat costa in total (manopera + piese) schimbarea distributiei la un Opel Astra H 1.7 CDTI?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca o parere subiectiva motorul 1.6 Tdci de pe Focus 2 mi s-a parut un motor mai reusit decat 1.7Cdti de la Astra H.Era vorba de variantele 110CP vs 100CP la noi.Nu comentez costurile de intretinere pentru ca nu le cunosc.Cat despre placerea condusului Focusul se detaseaza in castigator.Cine o condus un Focus 2 in stil de VTM pe curbe stie ce spun
  • veseldemic

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
numai cunoscatori pe forumul de la opel....am ramas cu un gust amar....

cum sa fie un 1.8 mai fiabil ca un 1.6? voi ganditi?

ca fapt divers, 1.6-ele are overboost, dublu volanta, e realizat impreuna cu psa (si psa fac motoare nu rasnite de 1.7) si e cu 10 clase peste 1.7-ele de la opel....mai silentios, mai rapid, mai tot....poate opelul consuma mai putin ca asta e avantajul lor....dar in rest nu se poate compara la nimic amaratul ala de 1.7 cdti....cu 1.6-ele de la ford....
Skip ads

  • melcubeat

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2011

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Din 2003 s-au facut niste modificari la Motoarele TDCi de la Ford. Din cate am auzit au facut cate ceva si pe la injectoare. Daca nu ma insel cred ca din 2003 sunt injectoare bosch, nu delphy ca inainte. Pot sa iti confirm ca intre 130 - 160k km, pica injectoarele la fordurile pana in 2003. Iar volanta dupa 160,000 trebuie schimbata. Si ambele costa o gramada de bani.

Si eu pot sa iti confirm ca am ford focus 2 1.6 tdci din 2007 si am parcursi 200096 km si nu am nici cea mai mica problema cu masina.Eu iti doresc sa alegi o masina buna nu neaparat ford sau opel.Zi perfecta la toti!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu crezi ca in 2 ani de cand era ultima postare,initiatorul a cumparat masina si a mai facut si cateva zeci de mii de km?
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare..aceeasi problema o am si eu..ce masina sa aleg Ford Focus 1.6Tdci/90cp(e fara DPF) sau Opel astra H 1.7>desi detin un Opel..parca as merge pe Focus...am inteles ca sunt ceva probleme la injectoare
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
TDCI-urile fabricate dupa 2003 nu au probleme cu injectoarele.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am condus ambele modele, Astra mai mult, fiind proprietar, 1.7 CDTI de 80CP,fabricatie 2005, Focusul 2 mai putin, motor 1.6 TDCI de 109 CP, fabricatie 2007-2008, doar cateva mii de km, ambele aveau peste 100 000 km in bord, oricum m-am format o parere...mie, sincer, Focusul nu mi s-a parut foarte deosebit ca si stabilitate, fata de Astra, comenzile din bord iarasi nu mi-au placut, cel putin tempomatul si actionarea lui mai ales noaptea, m-a disperat...mi-a placut in schimb mai mult pozitia la volan fata de Astra, scaune mai comode, inca ceva, motorul mai silentios sau antifonarea mai buna, de tras, tragea mai bine Focusul insa...sa tinem cont ca eu am condus Astra de 80 CP iar Focusul avea 109 CP si mai era si hatchback, fata de Astra care era caravan. Despre fiabilitate, ma pronunt doar la Astra si strict doar despre masina pe care am avut-o, anume, nu foarte stralucita, am avut mereu probleme cu ea, nu grave insa, mereu era cate ceva de schimbat. N-am avut probleme nici cu injectoarele, nici cu turbina si nici cu volanta. La motorul Z17DTL/80CP de pe Astra H, turbina este mai fiabila ca la restul modelelor diesel de pe Astra H, fiind cu geometrie fixa, la fel si volanta, nefiind cu masa dubla, in schimb injectoarele, cica, ar fi mai slabe cel putin fata de Z17DTH/101CP...nu stiu...eu am vandut masina la 170 000 km reali si nu avea sau n-a avut nici o problema la injectoare.
Grea alegere, intre aceste doua modele, Astra H si Focus 2, cred ca ambele merita cumparate, de defectat orice masina se strica, deci, implicit si oricare dintre astea 2, fiind diesel, de obicei cam costa piesele, apoi mai fiind si masini SH, trebuie sa te astepti sa mai pice cate una alta pe oricare dintre ele, deci, cred ca pana la urma alegerea se reduce la partea estetica...care i-ti place mai mult, pe aia o cumperi.
  • GRobert538

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2022

  • Mesaj Privat
veseldemic a scris:numai cunoscatori pe forumul de la opel....am ramas cu un gust amar....

cum sa fie un 1.8 mai fiabil ca un 1.6? voi ganditi?

ca fapt divers, 1.6-ele are overboost, dublu volanta, e realizat impreuna cu psa (si psa fac motoare nu rasnite de 1.7) si e cu 10 clase peste 1.7-ele de la opel....mai silentios, mai rapid, mai tot....poate opelul consuma mai putin ca asta e avantajul lor....dar in rest nu se poate compara la nimic amaratul ala de 1.7 cdti....cu 1.6-ele de la ford....




Nu stiu ce pãrere ai tu dar eu am întrecut un Ford focus 2010.. 1.6 cu un Opel Astra h break 1.7 101 cp...ambele fiind break deci eu zic cã nu cordul este mai rapid
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
O adevarata masina de curse, ce sa mai spunem! Smile

Acum serios, asa ceva chiar exista?! (ma refer la ambii)
  • GRobert538

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Nu neapãrat mașina de curse cã e o mașinã cu potențial mic ...dar m-am referit cã e mult mai aerodinamica și ajunge mai repede la o vitezã considerabilã
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR