Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
De cand mi-am luat Opelul sufar de o "boala" grea,aceea de adauga "ceva" masinii de ori de cate ori am ocazia.Nu pot spune ca am cheltuit sume fabuloase sau am facut imbunatatiri chiar majore dar sunt ceva daca le adunam : leduri in tot interiorul ,ceasuri albe,inele cromate pentru ceasuri,volan de piele cu comenzi,airbag(din princina butonului de la claxon),spirala pentru comenzi , cdr500,suport ochelari,leduri in portbagaj si pe pozitie,balamale torpedou,manson schimbator,cauciucuri pedale,faruri de N'joy,consola N'joy,parasolar pe parbriz,fetele la scaun sofer,grila sport fara semn,plafoniera de cielo,modul inchidere centralizata cu cheie briceag,inchiderea geamurilor din telecomanda........acum urmeaza stopuri fumurii ,colant pe plafon si probabil ceva retusuri la vopsea si bara spate vopsita toata apoi vreau sa pun Stop acestei manii Very Happy .Vreau doar sa mai bag bani strict in consumabile si defecte,nicidecum in upgradeuri si aspect
Sunt curios cati dintre voi suferiti de "boala" asta si cand credeti ca va veti putea opri din bagat bani in "prostii" ?


Ultima modificare facuta de vallyyy la Vin 25 Mai, 2012 5:08 pm
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sunt complet de acord cu tine, pentru mine masina NU este ceva care te duce din pct. A pana in pct. B, ci ceva care trebuie imbunatatit, adaugat, diagnosticat, modificat astfel incat sa te simti bine in propria masina Very Happy Nu am calculat CAT am bagat in ea pentru ca suma oricum nu mai conteaza atunci cand vrei sa pui ceva anume sau sa schimbi ceva ! La momentul actual am ajuns in faza in care NU mai am ce sa pun pe ea si zau ca ma plictisesc rau de tot Laughing

CristianTM.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Niciodata.
Daca esti deja aici nu ai cum sa nu bagi bani in masina.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Sunt complet de acord cu tine, pentru mine masina NU este ceva care te duce din pct. A pana in pct. B, ci ceva care trebuie imbunatatit, adaugat, diagnosticat, modificat astfel incat sa te simti bine in propria masina Very Happy Nu am calculat CAT am bagat in ea pentru ca suma oricum nu mai conteaza atunci cand vrei sa pui ceva anume sau sa schimbi ceva ! La momentul actual am ajuns in faza in care NU mai am ce sa pun pe ea si zau ca ma plictisesc rau de tot Laughing

CristianTM.



Faza e ca niciodata nu te saturi,devine manie si nu e bine,eu sunt destul de limitat financiar fiind student ,nu vreau sa ma gandesc unde poate sa ma duca o manie din asta daca as avea salariu,prietena si prietenii imi spun intotdeauna sa nu mai bag bani decat in strictul necesar,sa nu mai bibilesc chichite care pentru multi nu conteaza,vreau sa incep sa constientizez si eu ca ei ca multi din banii astia sunt bani pierduti
Skip ads

  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ma gandeam si eu de multe ori la aspectul acesta...chiar si acum am pusi de-o parte in jur de cateva milioane bune...(lei) pentru upgrade...si de multe ori ma opresc pe strada si ma intreb "Oare e bine?".."Oare sunt normal"?....si uite ca timpul trece...si oricat de mult as vrea...nu pot renunta la idei...nu pot renunta ca atunci cand ma urc in masina sa nu o intreb..ce mai face..si cum se simte...Din pacate astia suntem noi...unii dintre barbati...devenim sclavi a unei pasiuni..si cu ea murim.Si la urma urmei de ce sa ne para rau?Banii oricum se duc in vant..(unii ii dau pe jocuri,altii pe femei,altii pe insule si apartamente in Dubai,altii pun silicoane nevestelor)...asa ca...tot inainte...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cand o sa-mi cumpar motocicleta, prea tarziu.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si mie imi place sa bag banii in masina insa am facut-o mereu in mod ponderat.
De cand am imbatranit si am devenit fanul altei marci nu ma mai intereseaza sa fac upgrade-uri. Are tot ce imi doresc: sportivitate, look aratos si confort.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca ii pui o virgula Nike pe luneta, doua dungi albe pe ea din fata pana in spate, capacele verzi la roti si un eleron futurist din OSB, mai castigi 10CP.
Vezi doctore ca intotdeauna este loc de mai bine? Laughing
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
EL-GABRY, intotdeauna am zis ca sunt marci mult mai bune decat Opel. Cred ca stie tot forumul ca am si sunt fanul altei marci.
Opel are farmecul ei. Nu as putea sa spun exact ce. Pana acum am apreciat mult fiabilitatea insa de cand m-a lasat in drum si in 2 situatii critice nu mai incredere sa plec la drum lung cu ea. Nu mai zic de cei aproape 600 de euro(adus acasa, rezolvarea problemelor). Nu e nici cea mai confortabila, nici sportiva, mai troncane o bucsa la gropi insa e fain sa mergi cu ea. Are farmecul ei.
Pana acum am bagat vreo 2000 de euro in Opel in modificari care nu tineau de intretinere. O sa mai bag maxim 200-300 de euro in ea(un volan de Vectra B sport, ionizare geamuri si colantare stalpi). Nu mai bag pentru ca am modificat tot ce ma interesa.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Stiu omule, nu sunt atat de "indoctrinat" sa nu recunosc realitatea. De asta te respect, ca spui lucrurilor pe nume. Stiu de masinile tale, ne-ai povestit de atatea ori. Si pentru una dintre ele chiar te invidiez, in sensul bun!
Era doar o gluma. Ma gandeam la marea majoritate a romanasilor nostri care in loc sa investeasca intr-un filtru de aer, placute de frana noi, in anvelope bune, etc... isi colanteaza capota si isi pun subwoofer in spate, etc. Adica nu se urmaresc prioritatile. Nu e cazul colegilor nostri, am vazut filmuletele lui CristianTM si am ramas foarte placut impresionat.
Trebuie sa stim care sunt prioritatile in viata. Eu mi-am propus sa nu muncesc pentru un fier, ci invers. Nu ma dau banii afara din casa, prefer sa ii cumpar copilului meu "ceva bun", decat sa fac o inutilitate la masina. La mine e problema cheltuirii banilor pe chestii "stock" ale masinilor, pe consumabilele lor, chiar daca nu e neaparat necesar si intotdeauna am cumparat ce era mai scump, chiar daca un produs cu 30-40% mai ieftin ar fi facut acelasi lucru. De altfel, intotdeauna cand mi-am cumparat o masina, am vrut ca aceasta sa fie cat mai aproape de starea de fabrica, estetic si functional. Si asta am vazut la multi potentiali cumparatori, masinile "tunate" nu au mare trecere.
Asa ca, sa invatam sa cheltuim util!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
EL-GABRY, toti ne chinuim sa tinem de bani. Eu ma chinui sa mai trag ca masina de tavaleala cat s-o mai putea de Vectra B si Astra G.
Importanta e sanatatea, familia, o casa. Masina e doar un moft, o bucata de metal. Mai degraba mie imi pare rau ca nu avem mai multi bani sa ne permitem vizitarea altor meleaguri.
P.S. Penultima fraza nu se aplica la masinile din clasa supersport. Laughing Cand ma uit la 2 din masinile profului meu(seful de clinica)(Ferrari 458 si Porsche 911 Turbo) ma apuca plansul. Ce nasol o fi sa ai aproape 60.000 de euro/luna.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Vin 25 Mai, 2012 10:04 pm
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E clar ca nu se aplica. Discutam de masinile muritorilor de rand.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cu toate ca problema financiara nu prea a fost prezenta in viata mea, nu am bagat si nici nu o sa bag niciodata bani in ce ati enumerat in posturile de mai sus. Cand cumpar o masina imi fac o lista cu ce ar trebui sa aiba. La ultima, cea din semnatura singurele modificari pe care le-am facut sunt:
- Schimbat unitatea audio cu o unitate multimedia.
- Schimbat tetierele cu unele cu LCD
- Montat camera mers inapoi
- Folie protectie pe geamurile spate si luneta.
Astea le-am facut doar pentru confort. In rest, nu as da niciodata bani aiurea pe LED-uri, csenoane de prost gust, spoilere, eleroane si abtibilduri Nike....
Cei care nu puteti scapa de boala asta, ganditi-va ca sunt banii vostri, ii bagati intr-un fier care maine-poimaine ajunge pe mana altuia.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am bagat nimic in plus in afara de ceea ce este strict necesar. Arata si acum ca in ziua in care am luat-o, acum 4 ani. Doar ulei, filtre si alte piese care se cer schimbate. Nimic in plus. M-a batut gandul sa ii pun proiectoare, dar la cum se vede cu farurile si la cat de des as fi folosit proiectoarele..... Voi inceta sa mai "bag bani" in ea doar atunci cand vopseaua nu se va mai zgaria cand dobitocii parcheaza prea aproape si nu au loc sa deschida usa.
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu beau, nu fumez, daca nu stric bani cu prostiile acestea! atunci in masina si concedii sa investesc macar in ceea ce imi place.
Clar ca persoanele care sunt tanare au o gramada de ideii tunning si multe alte gusturi cum ar fi(eleroane,spoilere,faruri,stopuri, etc.....)iar persoanele mai in varsta vor doar sa se urce in masina si sa plece nu ii intereseaza aspect tunning si eu mai stiu ce.

@forbidden27 -nu stiu cum poti sa zici ca nu bagi bani in masina pentru ca, tetriere cu lcd(nu le vad rostul pentru ca nu ii pentru confortul tau),folii geamuri,camera......totusi este o investitie serioasa(zic eu)!iar cu lista pe care trebuie ca aibe masina cand o cumperi aia daca dispui de bani, si daca bani sunt mai putini este buna si cu mai putine dotari lista poate fi si scurta pe care sa scrie (full option).sa nu o iei in parere de rau.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am bagat pana acum ceva bani in diferite chestii utile ,dupa cum bine stiti eu am luat masina cheala si la propriu si la figurat
si pana acum am bagat asa
-geamuri electrice fata
-oglinzi elctrice
-oglinda retrovizoare electrocromata
-discuri pe spate (aveam tamburi)
-remap motor
-diferite module,ridicat geamuri din telecomanda,semnalizare cu impuls
-parasolare cu iliminare de vectra b
-scaune recaro stofa
-leduri si plasma la interior
-etc ,ce am omis regasiti in topicul meu de prezenatre
si nu cred ca ma pot opri din bagat bani in anumite chestii la fel de utile, cu toate ca acum pe primul loc este alt cineva in viata mea si anume bebelusul .
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ma bag si eu in discutie putin.e totusi o boala grea asta cu masina mai ales daca si esti un impatimit auto.nu stiu cum sunteti unii dar eu pentru masina am gasit mereu bani cu totul ca am neglijat persoane si alte aspecte din jurul meu.pe moment nu iti dai seama apoi realizezi ca defapt e un fier si ala poti sa-l ai sau nu maine.eu am patit mai cu toate masinile asa.nu multe insa fiecare a suferit care o schimbare.ultima gafa a fost cu cielo in care am bagat inca odata valoarea ei si acu cand am vindut-o am luat abia jumate din valoarea achizitiei asa ca.....se merita si nu se merita insa,tot ceea ce tine de siguranta si confort nu se se pune.restu sunt mofturi sau placeri ale fiecaruia sa-i arate masina mai bine.acum cu opelu,inceput,continuare si ce o mai fi.....bani au intrat si intra si deacum dar sper ca in momentul in care mie unu personal o sa-mi placa cum arata atunci am sa ma opresc,sau in functie de bugetul pe viitor am sa trec la ceva mai bun ca an si ca dotari sa nu mai stau sa tot muncesc si apoi munca sa se duca pe apa sambetei sau in garajul altcuiva.uneori sunt bani aruncati,alteori nu.depinde de pretentii si placeri.a fost strict opinia mea.numai bine
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am fost si eu tanar, dar nu m-am omorat niciodata dupa modificari spectaculoase. Nu ma intelegeti gresit, imi place cand vad o masina tunata cu gust, doar ca nu imi doresc una. Drept urmare, am bagat bani doar in ceea ce mi s-a parut strict necesar si avea in acelasi timp un pret acceptabil: remap (pentru putere in diverse situatii critice), folii geam (pentru evitarea arsurilor solare, suntem toti blonzi), tempomat (pentru drumuri lungi) si jante de 17 (pentru anvelope late de 225). Singurul upgrade strict de imagine a fost montarea manerelor cromate, dar asta pentru ca erau foarte ieftine. Si probabil am sa renunt la jantele de 17 si am sa trec la niste 215/55/16, intrucat Iasi-ul nu e un oras de jante de 17.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu pot sa va zic ca am incetat sa bag bani in opel...
exceptand cele necesare (adica combustibil, consumabile, reparatii) anul asta nu mai bag bani in masina
la anu' nu se stie Very Happy
  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
adevarul e ca se duc multi bani si pe produsele de cosmetica/intretinere interior-exterior, gen: produse bord, textil, ceara, jenti, anvelope, odorizante etc. Spalatul saptamanal. Cel putin la mine...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR