Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza sa montez pe a mea astra G 5 usi. un modul de deschidere al portbagajului.Am montata alarma K9 Classic, si mai am 1 buton liber.Stie cineva daca se poate monta acest modul si sa fie setat apoi din telecomanda alarmei? Si daca aveti sau stiti , spuneti-mi si mie.Cand apesi butonul de pe telecomanada, portbagajul sare in sus singur, sau tre sa il ridici tot cu mana fara sa mai apesi butucul? Daca cineva si-a montat sa imi zica si mie uunde si la ce bani.In Bucuresti
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poti monta sistemul de deschidere din telecomanda doar daca alarma permite aceasta optiune si daca vei putea adapta un actuator la incuietoarea portbagajului. Eu am montat la vechea nova cu actuator de la cielo dar comanda era de la bord. Capacul portbagajului nu va sari in sus ci doar se va deschide incuietoarea.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Telecomanda si alarma mea imi permit asa ceva, numai ca ma asteptam sa sara in sus nu doar sa il deschisa.Asa n-are nici un haz.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru a sari in sus, va trebui sa modifici si siatemul de sustinere al haionului pentru a avea 2 trepte: una care sa arunce capacul in sus catva centrimetrii si alta care sa-l tina in pozitia ridicat maxim. Pana acum nu am vazut capace pe telescoape care sa ridice capacul cu exceptia celor complet automate care-l si inchid (a se vedea bmw seria 7).
Skip ads

  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit pe net, dar pentru Logan.Sigur exista posibilitatea penerii si pe o Astra.
http://www.youtube.com/watch?v=YCyNAeAGyPM
  • 360
  • *
  • 8 mesaje
  • din 03 Sep 2008
  • Astra 2008 1.7 TDI 16V
  • Bucuresti
  • 360

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.7 TDI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
misto, nu pare complicat deloc mecanismul, insa cred ca depinde si de greutatea portbagajului, cel de la logan e tinichea si atat, la 5 usi intervine si greutatea geamului... .
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
360 a scris:misto, nu pare complicat deloc mecanismul, insa cred ca depinde si de greutatea portbagajului, cel de la logan e tinichea si atat, la 5 usi intervine si greutatea geamului... .


Nu uitati ca cele cu haion au deja acele telescoape care asigura ridicarea haionului dupa o anumita cursa
(unghi de deschidere).
Cred ca sistemul propriu de deschidere (si de descuiere) poate fi realizat cu doua motorase , unul pentru a descuia si unul pentru a ridica partial haionul,pentru a trece de pragul de inchidere.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie uitat faptul ca haionul nu are alt fel de balamale decat capacul portbagajului si nu ai nici panoul despartitor. Singurul loc unde poti monta ceva sunt stalpii iar locul este deja ocupat de telescoapele originale.
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Nu trebuie uitat faptul ca haionul nu are alt fel de balamale decat capacul portbagajului si nu ai nici panoul despartitor. Singurul loc unde poti monta ceva sunt stalpii iar locul este deja ocupat de telescoapele originale.


Ai uitat de interiorul haionului,acolo unde este actuatorul de descuiere +motorasul stergator .
Eu cred ca este loc berechet,singura problema fiind deschiderea propiu zisa a haionului peste unghiul ala critic.
Cred ca asta implica si o eventuala decupare a haionului in zona telescoapelor(eventual modificarea distantei intre prinderea telescopului de caroserie/haion)
Vreau sa ma refer la suportii de prindere ai telescopului,care pot fi lungiti/inaltati ,astfel incat ,acesta sa nu traga haionul la inchis ci la deschis,dar numai atunci cand se doreste asta;
altfel,la fiecare descuiere a masinii(cele cu inchidere centr.)se va deschide haionul.
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Azi am tot cautat prin tot Pitestiul un centru care se ocupa cu car-audio si instalari electronice sa-mi faca si mie portbagajul sa se deschida de pe un buton din interiorul masinii.
Problema e ca n-am gasit pe nimeni care sa ma ajute.
Toti imi spun ca la Astra G are doua trepte iala si poate sa-mi faca sa se deschida portbagajul dar se opreste in treapta a doua si n-am facut nimic.
Vreau sa fac asta pt ca voi face haionul clean si trebuie sa renunt la butonul de deschidere.
Daca a mai facut cineva astept un sfat!
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salutare! si eu as vrea sa fac acelasi lucru la un astra g hachback in 3 usi si daca gasesti vreo idee cum sa faci sa ma anunti si pe mine. la fel voi face si eu. o zi faina.
  • GeX77

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma tenteaza ceva asemanator , diferenta este ca eu vreau cu buton pe bord . Butoane libere am asa ca mai ramane restul . Daca poate oferii cineva niste informatii ( preturi etc ) ne-ar fi de folos
Skip ads

  • raduemy

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am vazut pe ford. este un buton in interior care descuie hayonul si i-l ridica 2-3 cm. daca pot ma interesez sa postez ceva. as vrea si eu la stra f asta....
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
super. chiar te rog daca afli ceva sa postezi sa vada si alti tovarasi. stima!
  • raduemy

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
are un amic ford...am fost astazi la el si m-am uitat. el nu are incuietoare pt cheie. cand o sa fie putin liber poate ma lasa sa desfac hayonul si sa fac niste poze si asa ne lamurim cum functioneaza. la astra problema este ca trebuie sa se suceasca incuietoarea intai.....si nu prea vad cum s-ar putea.....
o sa revin cu detalii daca reusesc sa rezolv ceva....
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
raduemy a scris:
am vazut pe ford. este un buton in interior care descuie hayonul si i-l ridica 2-3 cm. daca pot ma interesez sa postez ceva. as vrea si eu la stra f asta....

Pai exact asa ceva am si eu, pe H Sedan. Se deschide fie din telecomanda, fie din butonul de pe bord.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR