Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea. Am o mica problema cu geamul exterior al farurilor la un Astra G, in sensul ca s-a matuit foarte tare (nu stiu de ce). Parca s-ar fi jucat cineva cu un smirghel pe ele. In orice caz, as vrea sa stiu daca se poate schimba acest geam exterior, ca sa nu fiu nevoit sa schimb tot farul.

Multumesc anticipat de raspunsuri

mentionez ca masina este din 2002.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sunt din plastic? incearca cu hartie 80-100 g/m2 si cu scrum de tigara (eu am facut unul asa dar m-am cam plictisit la al doilea)

nu cred ca se pot schimba doar geamurile daca sunt din plastic
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
sticla aia de far (de fapt un plastic)este lipita cu un silicon special pe corpul farului.
Cu mare greutate poti sa o scoti dar dupa aia cum o lipesti la loc, astfel incat sa nu traga umezeala?
O sa iasa o carpeala pe cinste.
Mai bine te duci la dezmembrari si iei o pereche de faruri Hella in stare perfecta cu 3 milioane si gata.
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA - geamurile sunt din plastic si arata destul de nasol si cred ca sunt cumva zgariate; nu as sti sa spun de unde sunt zgariate ca atunci cand am luat masina nu erau; nu cred ca metoda descrisa de tine ar duce la curatarea lor

G-power - Unde ai gasit tu la dezmembrari faruri hella cu 3 milioane? nu de alta dar as fi tentat sa imi iau.

Multumesc de raspunsuri
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu fii tentat ci mai degraba sa iti cumperi mai intai un tub de XERAPOL si dai cu ala un polish la faruri si s-ar putea sa ramai uimit de rezultate. S-a mai discutat pe forum, da o cautare dupa xerapol si s-ar putea sa gasesti.
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
La dezmembrari gasesti (da o cautare) pe cheiul Dambovitei (pe malul stang cum te duci spre Glina) sunt niste baieti care dezmembreaza numai opeluri.
Acum un an am cumparat eu doar unul cu 2 mil lei aproape nou.Cred ca daca iei doua ai si reducere Very Happy
Daca vrei sa faci experiente iti dau eu o sticla de far (stanga) intacta.
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
eu am gasit o solutie mai ciudata pt a preveni matuirea plasticului farurilor pe viitor. si am aplicat-o cu noile faruri FK, pe care le-am si montat, le am de aproape 1 an, si n-am nici o problema.
ok, deci sa nu radeti... tehnica folosita a fost... lacuirea Razz am lacuit farurile, pt ca in timp, cand se zgarie, sa le pot polisha. bine, abia apoi mi-am dat seama ca puteam sa le las asa cum sunt, si abia atunci cand sunt matuite de tot sa le lacuiesc. pt ca la aceasta operatiune, inainte de aplicarea lacului, ele se "slefuiesc" cu un smirghel, si sunt pt cateva momente mate.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu am incercat sa le polishez! si minune au mai capatat transparenta,incearca cu Prevent ca xerapol nu se gaseste frate am cautat de am inebunit
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hmm,interesanta faza cu polish'ul.Ar trebui sa puneti poze : dupa si inainte de operatie Wink
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mda dar nu cred ca in poze se vede diferenta bine.eu sint multumit fata de cum erau arata mai bine,mai clare.ce este drept am repetat operatiunea de 3 ori si de fiecare data zgirieturile mici dispareau si cele mari se reduceau.cum am mai spus xerapol doar prin Cluj am vazut pe net.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:eu am incercat sa le polishez! si minune au mai capatat transparenta,incearca cu Prevent


Prevent dinala de caroserie? Wink sau exista special pt faruri?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:xerapol doar prin Cluj am vazut.

Un pic mai exact? Very Happy
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu e reclama : http://www.3vd.biz/xerapol.htm
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai asa am gasit si eu firme si distribuitori din cluj,dar care faceau livrare doar de la 200 ron in sus si xerapolul costa cam 30 cred.asa ca in bucuresti mai avem de asteptat sau cautat!si da, Prevent de caroserie,,,,
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De curand am incercat sa vad daca merge sa schimb ''geamurile '' de la faruri.
Am si reusit!Am niste poze cu farurile desfacute pe bucati.













Toata lucrare de esfacere a fost executata cu doua surubelnite si multa rabdare! Laughing
  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
farul trebuie incalzit?
  • arcibal

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dar, te rog, da mai multe detalii.... Am inteles, cu doua surubelnite.....dar cum?
Vreau sa desfac si eu.....farurile......
Sunt lipite, sunt presate.....dureaza cateva ore pana reusesti sa defaci unul, fara sa il strici......?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, trebuie incalzite, le legi de partile metalice cu sarma si le agati in cuptor, dar sa nu atinga peretii. Pe incercate, daca lipiciul s-a inmuiat, le poti desparti doar cu mainile. Desi, putin ajutor din partea surubelnitei nu strica.
Asamblarea tot asa, dupa incalzirea partii din ABS, pe care a ramas lipiciul, geamul se preseaza in locasul lui...
Mare grija insa la asamblare, trebuie etansate de ex cu silicon negru, altfel se vor aburi!

Bafta!
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Da, trebuie incalzite, le legi de partile metalice cu sarma si le agati in cuptor, dar sa nu atinga peretii. Pe incercate, daca lipiciul s-a inmuiat, le poti desparti doar cu mainile. Desi, putin ajutor din partea surubelnitei nu strica.
Asamblarea tot asa, dupa incalzirea partii din ABS, pe care a ramas lipiciul, geamul se preseaza in locasul lui...
Mare grija insa la asamblare, trebuie etansate de ex cu silicon negru, altfel se vor aburi!

Bafta!

GRESIT!
Daca va luati dupa acest sfat riscati a plasticul[nu este sticla] sa devina si mai matuit.Pur si simplu cu surubelnita,incepeti in tot deauna de deasupra semnalizarii,acolo nu trebuie infipta surubenita chiar asa de adanc.
Deci hai sa va explik cum am procedat eu;
Am demontat farurile de pe masina si le-am luat in casa,am flolosit o suruelnita mai subtire si una mai groasa.
Cu surubelnita mai subtire,am finfipto cit de adinc s-a putut intre plexicul transparent[geam] si plasticul negru; am tras acea siguranta de plastic laoparte in timp ce fortam cu surubelnita pentru a scoate ''geamul''.
Dupa e s-a despartit putin am bagat srubelnita mai groasa sau lata,cum vreti s-o numiti, in locul celei subtiri.
Cu surubelnita subtire am inceput sa ''tai'' masticul[siliconul] care se intindea intre plasticul negru si plexicul transparent,in acelas timp mai desfaceam cate o clema de pe margine cind ma apropiam de ea...
Va mai trbuie o persoana care sa tina de far in timp ce voi faceti acest ''lifting'' ,[deci sunt si nevestele bune la casa omului] Very Happy
Dupa ce ati demontat ''sticla'' veche, curatiti excesul de silicon ramas pe cantul unde a fost lipit geamul.Adaugati voi silicon nou [indiferenta culoarea,ca oricum nu se vede]si presati noul''geam'' la loc...
P.S.Cum am mai spus :Trebuie sa aveti foarte multa grija si rabdare!

L.E. Cu aceasta ocazie multumesc neveste-mi si sper ca veti reusi si voi..Am sa fac niste poze cu noile faruri pe masina sa vedeti ce a iesit.
Bfta!
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poate ca-i gresut... nu stiu
Eu m-am luat dupa ce-am gasit pe diverse forumuri, si n-am avut probleme. Trebuie sa incerc si "la rece"...
Sau o metoda si mai buna, daca oricum se vrea inlocuirea: dati cu ciocanul prima oara Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR