Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dispun Si Eu De ~8000 Euro (Bine Suma Nu E Fixa. Daca Gasesc Ceva Bun Pe La 8500 Euro Nu Se Pune Problema De 500 Euro) Si As Dori Una Din Urmatoarele Masini:

1. Volkswagen Golf IV Hatchback 1.6 Benzina Sau 1.9 Motorina Cu A/C, Fabr. 2001+
2. Opel Astra G Hatchback Sau Caravan 1.6 Benzina Sau 2.0 Motorina Cu A/C, Fabr. 2002+

Ce Recomandati?

*Nu Doresc Alte Masini Gen Japoneze, Etc.
Va Multumesc Anticipat !

... Stiu La Cam Ce Raspunsuri Sa Ma Astept Tinand Cont Ca Intreb Pe Un Forum Opel ... Dar Totusi Astept... Mr. Green


Ultima modificare facuta de GabyOpel la Mie 14 Sep, 2005 7:21 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La diesel as lua Golf, motorul 1.9TDI este mult mai rafinat ca 2.0dti, insa la 1.6 benzina as lua opel.
Insa Golful este clar mai scump ca Astra.
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu nu as zice ca e mult mai scump... acum depinde si de ce gasesti... am gasit de exemplu si golf IV din 2000 la pretul unei Astra G Caravan din 2001 dar si astra G caravan din 2000 la pretul unui Golf IV din 2001 .. deci acest motiv nu e concludent... mai ales ca 500 E este o diferenta care nu mai conteaza...dupa cum am precizat... m-ar interesa avantajele si dezavantajele golfului deoarece astra am avut si as putea face o comparatie... Rolling Eyes
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Golf: http://www.masini.ro/forum/...ers_img/64441.jpg
Astra Caravan: http://www.masini.ro/forum/...ers_img/64444.jpg
Astra Hatchback: http://www.masini.ro/forum/...ers_img/64445.jpg
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Golful ALA sigur nu merita cumparat, de ce? pentru ca nu este original, are jante de AL after market, benzi cromate pe lateral si un actibild pe usa din spate. Eu nu l-as lua.
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu nu fac referire exact la acea masina ci la acel model
dar in legatura cu masina aceea de ce nu ai cumpara-o daca ai avea de cumparat o masina golf ?! pt. jante?... nu cred ca erau mai aspectuoase cele de otel cu capace... pt. chestia aia cromata dp. usi? ... nu e asa aspectuasa... dar ce ar putea ascunde? .. si acel abtipild... eventual se poate indeparta...
ps: vrei sa sugerezi ca acel golf ar putea avea probleme ascunse ? Confused
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
raspunsul ti-l dai singur dupa ce iti raspunzi la intrebari ca:
-esti singur, ai sotie sau/si copii-alegi varianta de caroserie
-iti place /esti nevoit sa mergi pe drumuri neasfaltate (picnicuri, iesiri la padure, drumuri la parinti, socri)
-ce gen esti: sportiv, trecut de varsta a doua
-ce vrei sa faci cu ea: performanta (sport), deplasari prin tara in interes de serviciu/ cu familia, agatat fustite
-ce procent din venituri le poti aloca cheltuielilor de intretinere a masinii
etc
Reformuleaza intrebarea din topic tinand cont de astea si de alte chestii care nu imi vin acum in minte si in functie de astea ti se poate recomanda o masina care sa te satisfaca cat mai mult.
Bafta.
Eu am votat opel hatchback...dar am un caravan...si sunt foarte multumit de ea: costuri oarecum redus de intretinere, spatiu interior generos (drumuri dese la parinti, iesiri la iarba verde cu gratar, masa, scaune saltele etc; aprovizionarea cu materiale in interes de serviciu), consum bunicel, tinuta de drum mai mult decat satisfacatoare .....
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cu un mic efort, poti sa iti iei Vectra B2 din 2000-2001. Nu vreau sa starnesc polemici, o recomand pentru ca este superioara Astrei din toate punctele de vedere. Si NU pentru portbagaj!

Din lista ta as alege Golf 4 (posesorii de AstraG, va rog, nu dati!)

PS. "In familie" ce inseamna? Ca vreau sa fac si eu o lista si sper sa ajung la varu Mitica (Porsche 911 Carrera)... Da' parca nu-i var primar si tre sa-l sun pe tata... mai pe scurt: terminati domnilor cu masinile din familie Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
din familie adica tata, mama, frati, surori... nici un var "Mitica" sau mai stiu eu ce...
din familie.. adica masini la care am si eu acces si le conduc... de ex. golful asa zis "din familie" il conduc pana imi iau eu masina... Wink
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pt livcro:
- singur, 24 ani
- gen sportiv
- -ce vreau sa fac cu ea: cat de cat sportiva... nu sa ma chinui cu o dacia 1300 la depasiri... cum se intampla in cazul Astra G 1.7dti (asa am auzit), deplasari prin tara/afara in concediu cu familia, hai sa nu zic "agatat fustite" cum te`ai exprimat tu... dar nici o caruta (gen logan..parerea mea) sa nu fie... adica sa arate cat de cat si exterior/interior dar si performante cat de cat
- pai intretinere raportat pe an/ revizie/ sau ce..??? ... nu cred ca intretinerea ar fi un criteriu... nu ma sperie cateva sute de euro acolo la o revizie in plus la golf..
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai opteaza pt golf.....sper ca nu ma injura nimeni...e o clasa superioara fata de opel, din punct de vedere calitativ, dar si mai scump ca intretinere, dak nu ai nevoie de portbagaj mare...din punct de vedere al confortului, spatiului interior alege intre vectra si passat-sunt surorile mai mari ale astrei si golfului-dak iti permiti pretul de achizitie.
De fapt din punct de vedere al finantarii sunt doua criterii:unul e pretul de achizitie si altul cheltuielile de intretinere; multi dintre noi si-ar permite o masina mult mai scumpa (cu un oarecare efort), dar treba tinut cont ca si intretinerea e mai costisitoare (defectele apar mai rar dar si cand apar iti fac o gaura consistenta in buget)
@mai andrei, nu fi pufi, recunosc superioritatea vectrei fata de astra, dar asta nu-i un motiv de aluzii Twisted Evil pt ce cer eu de la o masina imi e suficient ce imi ofera astra, mai ales ca-s trecut de varsta la care vreau sa epatez cu masina.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Astra G Caravan, pentru ca mie imi place mai mult ... si d'asta am vrut initial sa-mi cumpar .. dar .. am ajuns la masina la care am ajuns .... Laughing
Skip ads

  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit un golf hatchback, din nov. 2003, 1.9TDi , 6+1 trepte, triptonic, pilot automat, spalator faruri, 130CP, gri inchis metalizat, aintrata de 3 zile in tara, carte service, CERTIFICAT DE AUTENTICITATE, CARTEA DE IDENTITATE IN ALB, euro4, interior piele galbena, CLIMATRONIC bi-zonal,NAVIGATIE,CARKIT NOKIA, full electric,incalzire in scaune recaro,geamuri ionizate,inchidere centralizata,spalator de faruri, ABS;ESP, computer bord, servo directie;servo frana, 12 airbag, scaune fata reglabile electric, volan reglabil;radio-casetofon + boxe + subwoofer Blaupunkt(300 w) + statie(500 w), DVD, LCD 7, insertii aluminiu, schimbator viteze aluminiu, oglinzi incalzite, xenon, proiectoare halogen, stopuri sport, jenti al orig., 4 roti iarna jenti tabla, racitor torpedou, torpedou cu inchidere cheie, covorase vwg4, aeroterme gri metal originale, insertii lemn bord, centuri prindere in 3 puncte, avertizor sonor faruti aprinse, centuri nepuse, volan piele, comenzi volan, geamuri tenta fumurie, scut metalic original, cotiera fata+spate din fabr., alarma VIPER cu senzor de tractare si senzor de perimetru, EPC, pleoape, ASR, avertizare sonora , inch. centr. cu telecomanda- 3 chei, curele, role distributie, etc. schimbate la reprez. VW in Ro(cica dovedeste cu factura...dar eu tot cred ca o sa le schimb daca il cumpar), magazie 12 Cd, oglinda interior anti-orbire, etc. Cere pe ea 9200 euro dar zice ca mai negociaza... ce ziceti merita ???
dupa ce mi`a trimis mailul cu aceste date am ramas si eu surprins ce dea dotari... cred ca e full, mai exista vreo dotare pe golf? .. si am crezut initial ca e la misto... dar am fost si am vazut masina si e adevarat... eu zic ca e o super ocazie... voi ce ziceti? .. sa fie vreo teapa???.. sa aiba masina vre`un defect ascuns? ... si acest dubiu s`a cam "evaporat" spunand ca accepta orice verificare in orice service (ales de mine) ...
* PS: are o singura problema... dar zic eu cat de cat majora... usa dreapta spate e botita si trebuie schimbata...
SUPER NOROC Laughing sau TEAPA PE FATA ? Crying or Very sad
Crying or Very sad


Ultima modificare facuta de GabyOpel la Mar 13 Sep, 2005 6:57 pm
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
e super...fa un efort financiar si du-o la o reprezentanta opel pt niste teste, dak esti in bucuresti, cica la autovit iti fac o gramada de teste..de negociat, se mai lasa 2-300 euro, incearca cu 500 in prima faza si apoi mai lasa si tu, pe langa banii astia teba sa mai dai ceva (nu stiu exacty cat, cauta pe forum) pana te vezi cu certificatul de inmatriculare in mana...la mine a fost 470 ron...dak pe factura exista ceva date din care sa identifici ca schimbarera s-a facut pe masina asta, poti sa nu schimbi curelele...dak nu schimba numai cureaua distributie...oricum, la diesel am inteles ca e dezastuos sa ti se rupa, la benzina poti scapa usor, dar la diesel ti se buleste motorul.
Bafta.
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am vorbit cu tipul si a zis ca daca vin maine dimineata sa o iau mi`o lasa cu 9000 euro... ultimul pret...
oricum ma va costa ceva inmatricularea in ro.. masina are acum nr. de germania, valabile 30 zile (au mai ramas 2Cool ... si acea portiera botita + cureaua de distributie + verificare la reprezentanta... va trece peste 10000 E ... dar nu cred ca merita sa ratez o asa sansa daca masina va trece cu brio peste test... Shocked
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sa nu cumva sa nu-i pui stiker...cu opelclub, of course.
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cam greu de facut rost de sticker cu ClubOpel... Rolling Eyes
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
da sfoara pe forum ca vrei sa pui sticker cu opelclub pe un golf si cre' c-o sa primesti 3 nu 1...eu credeam ca o sa dezertezi spre alt forum....
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
tinand cont ca prima mea masina a fost opel... si am gasit rezolvare la multe probleme aici... o sa mai postez... si in legatura cu stickerul incape acolo intr`un colt si asta cu ClubOpel si ala cu ClubVw Laughing
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
daca e indoita doar portiera, nu si caroseria, pretul mi se pare mult prea mic. un golf din ala daca repari zgarietura tre' sa coste intre 10-11 mii (daca are vreo 200 mii km ceea ce e greu in nici 2 ani) si vreo 13-14 mii daca are vreo 70 mii km.
numai distributia + alarma viper sunt vreo 1000 eur la reprezentanta VW.
parerea mea e ca tre sa o verifici fff bine daca nu a fost busita mai tare si daca nu are km mai multi decat pare. ia cu tine pe cineva, cred ca in SV se pricep baietii sa iti zica daca a fost "aranjata", cel putin dupa ce am vazut eu la Cumparatura...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Golf IV vs. Astra G
Astra G Hatchback 51%
Golf IV Hatchback 29%
Astra G Caravan 18%
158 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR