Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mariust

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O mica patanie,
Acu 3 seri ma intorc de la Brasov spre Bucuresti iar dupa podul din Brasov, din oras, ma trage pe dreapta neanea de la circulatie, se prezinta, alea, alea ca cica am depasit viteza legala, ma urla prin statie, sincer nu am auzit daca a fost numarul meu pentru ca aveau multi paraziti pe statie, si hopa 72Km/h in localitate, eu raman mirat pentru ca aveam 55-58Km/h, ii spun ca nu aveam cat au zis ei, imi face procesul vb, obiectez din nou sii cer sa-mi dovedeasca, el cica nu se poate, atunci zic ok, nu semnez PV sii zic sa mi-l trimita acasa ca o sa fac contestatie pt ca vreau dovada.

Acum intrebarea e, ce pasi ar trebui sa urmez pentru a face o contestatie valida?
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
foarte bine ai facut
iar in legatura cu contestatia nu stiu dar poate stiu altii
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acesta este abuz in serviciu. Se contesta in instanta, documenteaza-te, vezi si www.amenda.ro Echipajul care te opreste trebuie sa prezinte poza sau filmul, nu sa ceara prin statie altui echipaj sa confirme viteza. Daca nu ai semnat PV-ul si contesti in instanta, sunt obligati sa vina cu proba, daca esti sigur ca nu o au, ii arzi.
  • mariust

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Acesta este abuz in serviciu. Se contesta in instanta, documenteaza-te, vezi si www.amenda.ro Echipajul care te opreste trebuie sa prezinte poza sau filmul, nu sa ceara prin statie altui echipaj sa confirme viteza. Daca nu ai semnat PV-ul si contesti in instanta, sunt obligati sa vina cu proba, daca esti sigur ca nu o au, ii arzi.


Am citit, deocamdata nu-mi ramane de facut decat sa astept PV acasa.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Procesul verbal nu mai are doua rubrici de semnatura. Acum e o singura rubrica in care semnezi pentru primire. Astfel poti lua PV-ul si demara mai repede contestarea acestuia.
  • cpt.gabriel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aveti grija cu semnatul PV! Teoretic semnezi ca il iei la cunostiinta fara sa insemne ca ti-ai insusit ce e consemnat in el. In practica , instantele de judecata , daca semnezi PV fara obiectiuni , retin faptul ca ti-ai insusit fapta consemnata in procesul verbal, adica te consideri vinovat. Daca vreti sa contestati PV fie il semnati si cereti "gaborului" sa consemneze in PV obiectiile voastre ( daca refuza acest lucru PV e lovit de nulitate) fie nu il semnati si vi se comunica prin posta. A doua varianta este cea mai buna pentru ca aveti timp sa luati legatura cu cineva care se pricepe la contestatii, plus ca politistii mai pot face mici greseli de procedura ( cum ar fi sa nu va comunice PV in 30 zile , caz in care sinteti exonerati de la plata amenzii) care va profita voua.
Nu sint obligati sa va arate inregistrarea video la momentul intocmirii PV, numai daca faceti contestatie in instanta arata inregistrarea ( iarasi, daca in instanta nu aduc inregistrarea ci numai mentiunea din registru lor , in principiu cistigati) pentru ca PV se bucura de prezumtia relativa de autenticitate si veridicitate pina la proba contrara( adica ce zice "garcea" e adevarat pina probezi contrariul in instanta).
  • alex-tavi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c2one
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vezi O.G.2/2001 conditiile de forma ale p.v. (nulitate) Oricum, dc nu au dovada pe suport tehnic autorizat si omologat (sunt obligati sa ataseze atestatul apartului de filmat) se cheama ca e fapta nedovedita si castigi. Grija sa nu depasesti cele 15 zile de la comunicare. Plangerea se depune direct la judecatoria unde ai domiciliul.
mariust a scris:O mica patanie,
Acu 3 seri ma intorc de la Brasov spre Bucuresti iar dupa podul din Brasov, din oras, ma trage pe dreapta neanea de la circulatie, se prezinta, alea, alea ca cica am depasit viteza legala, ma urla prin statie, sincer nu am auzit daca a fost numarul meu pentru ca aveau multi paraziti pe statie, si hopa 72Km/h in localitate, eu raman mirat pentru ca aveam 55-58Km/h, ii spun ca nu aveam cat au zis ei, imi face procesul vb, obiectez din nou sii cer sa-mi dovedeasca, el cica nu se poate, atunci zic ok, nu semnez PV sii zic sa mi-l trimita acasa ca o sa fac contestatie pt ca vreau dovada.

Acum intrebarea e, ce pasi ar trebui sa urmez pentru a face o contestatie valida?

  • mariust

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pana-n ziua de azi nu am primit nici o notificare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR