Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rossu

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut!
nu stiu daca s-a mai discutat ceva asemanator, am cautat, dar nu am gasit!
in 26.03.2008 am lovit o masina care nu a acordat prioritate. (ea a fost de vina)!
dupa ce politia a facut PV am mers la asigurare. de acolo dupa 5 min de discutie, m-a trimis la cateva service-uri, a insistat pe unul (nu sunt din orasul in care am avut accidentul, deci nu cunosteam service-uri).
am ajuns la service si d-ul patron, dupa aceas discutie de 5 min, a zis ca ramane sa vb. dupa 24 de ore am sunat eu (ca doar era masina mea) si la service si la asigurari. De la service mi s-a spus ca e ok si se poate repara. Mai tarziu am aflat ca e atins si lonjeronul. Am vb cu cineva de la asig si mi-a spus ca pot cere dauna totala. Mentionez ca am Opel Astra 1992 benzina, deci daca luam dauna totala poate ieseam mai bine. cel de la service a insistat ca se poate face si o sa fie ok.
La constatarea politiei si a asig. s-a scris ca si radiatorul e lovit (s-a rupt un picior de prindere), cel de la service a spus ca daca mai schimba si radiatorul nu se incadreaza in plafonul de 40 mil (vechi) stabilit in functie de vechimea masinii, uzura, etc.
De fiecare data cand am vb. si cu asig. si cu service-ul am insistat sa nu se apuce de treaba daca stiu ca nu vor putea sa o aduca la starea dinaintea accidentului. Le-am spus ca am facut unghiul de fuga in urma cu 4 luni si stiu cum arata sasiul meu. ei au continuat sa spuna ca va fi ok.
Si acuma concluzia:
Daca merg sa reglez unghiul de fuga si sasiul nu este ok (daca nu sunt aceleas unghiuri ca si in urma cu 4 luni) (reparatia nu este bine facuta) ce pot sa fac impotriva service-ului? Dupa terminarea reparatiei, service-ul trebuie sa-mi dea ceva garantie?
spar sa mai fie careva care sa se fi lovit de aceste probleme, sau sa ma indrume!
Mersi mult!
Skip ads

  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
orice serviciu legal nu la negru trebuie sa aiba un termen de garantie, cel mai sigur te poti interesa de la Oficiul ptr Protectia Consumatorului ce si cum poti face Wink abea asteapta si ei sa mai prinda cate ceva
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
tie sa iti dea asiguratorul acceptul de plata si dupa te duci sa iei masina de la service si in momentul ala te circotesti ca nu e unghiu bun ca o fi ca o pati dai telefon la asigurator suparat sau sar putea sa fie de semnat inainte sa pleci la asigurator si faci si tu taraboi daca nue ok , oricum daca nu esti trecut prin dastea si nu stii tio iei , trebuie sa stii mersu trebuirlor si sa faci scandal cind trebuie ca altfel .....

eu tot asa pe rca iam zis sa repare nu sa schimbe si a iesit ca curu aripa indreptata asa ca ma intelegi , eu zic sa fii smecher si sai tragi in piept ca nu se moare de foame in asigurari
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
un caz asemanator am patit si eu.a mea e din 89.in mod normal garantia la lucrare e de 18 luni.si la piese tot cam atat.
eu am avut dauna de 30 mil si nu a comentat nimeni.asiguratorul este asirom in cazul meu.
problema in service este ca tre sa stai pe langa ei cu spagi ca altfel isi bat joc.eu nu am stat si asa am patit.
pe de alta parte poti solicita repararea la orice service care are contract cu asiguratorul respectiv,nu la cel care vrea asiguratorul.
dupa ce stiu astra are jug pe fata,un fel de h.ala e stramb?pe el vine prins si bratul inferior cu pivot si bucse.
Skip ads

  • rossu

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E stamb. am lovit cu carligul de remorcare din fata dreapta. s-a strambat si suportul teloscopului, e bagat catre motor.
stiu ca pot alege orice service cu care asirom-ul are contract, dar eu nefiind din tg. mures am ales din ce mi-a spus tipu de la asigurari.
nu s-a facut nici un deviz, nimc. Eu l-am sunat de fiecare data pe ala de la asigurari.
Eu am insistat pe dauna totala, dar cel de la service m-a dus cu presul de fiecare data, ca se poate repara ca alea alea, iar cand am mers sa vad ce imi pune pe masina m-am enervat. el a cumparat tablarie nou, si a zis ca nu mai sunt bani de radiator si mi-l pune tot pe ala.
Deci pot sa atac service-ul cu ceva daca la unghil de fuga imi iese ca e stramb sasiul?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sa-ti faca service-ul unde ai facut masina unghiul de fuga.masina nu era transportabila?
crede-ma ca nu castigai mare lucru cu dauna totala.astia de la asigurari is mari porci.
daca era de dauna totala mai mult de 1500 euro nu dadeau.
teoretic poti sa ataci sevice-ul,dar numai daca exista mentionat undeva ca ai sasiul stramb in urma accidentului?
in mod normal la demontare de catre cei din service,ei trebuie sa cheme asiguratorul pt a face poze la ce s-a descoperit defect.daca nu pot foarte bine sa spuna ca asa era si nu ai cum sa demonstrezi ca nu era asa.
  • rossu

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pot sa demonstrez, pt. ca in noiembrie am facut unghiul de fuga si mi-a scos si o schita cu geometria sasiului. pe partea dreapta era o diferenta de vreo 5 mm, deci pot demonstra starea dinaintea accidentului.
Cel de la asigurari nu m-a sunat nici odata sa-mi zica ce se va face cu masina si care este solutia pe care o propune el. Cand am zis ceva de dauna totala a aprobat ca si cum pt el ar fi aceeas chestie cu o reparatie de 500 lei.
Daca nu iese bine lucrarea am de gand sa fac plangere impotriva service-ului la OPC. Eu sper sa faca masina sa fie ok si sa scap de toata chestia asta.
  • rossu

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cand ies din service cu masina, ce acte trebuie sa-mi dea? eu pot sa vad facturile pe baza carora s-au cumparat piesele?
daca stie cineva va rog sa ma ajutati!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din service iti da devizul final pe care trebuie sa il duci la asigurari,asta in cazul in care nu il duc ei.
facturile nu poti sa le vezi,sunt pt service-ul care a facut reparatia.fii sigur ca isi mai pun si ei adaos.
  • ggg47

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
rossu a scris:salut!
nu stiu daca s-a mai discutat ceva asemanator, am cautat, dar nu am gasit!
in 26.03.2008 am lovit o masina care nu a acordat prioritate. (ea a fost de vina)!
dupa ce politia a facut PV am mers la asigurare. de acolo dupa 5 min de discutie, m-a trimis la cateva service-uri, a insistat pe unul (nu sunt din orasul in care am avut accidentul, deci nu cunosteam service-uri).
am ajuns la service si d-ul patron, dupa aceas discutie de 5 min, a zis ca ramane sa vb. dupa 24 de ore am sunat eu (ca doar era masina mea) si la service si la asigurari. De la service mi s-a spus ca e ok si se poate repara. Mai tarziu am aflat ca e atins si lonjeronul. Am vb cu cineva de la asig si mi-a spus ca pot cere dauna totala. Mentionez ca am Opel Astra 1992 benzina, deci daca luam dauna totala poate ieseam mai bine. cel de la service a insistat ca se poate face si o sa fie ok.
La constatarea politiei si a asig. s-a scris ca si radiatorul e lovit (s-a rupt un picior de prindere), cel de la service a spus ca daca mai schimba si radiatorul nu se incadreaza in plafonul de 40 mil (vechi) stabilit in functie de vechimea masinii, uzura, etc.
De fiecare data cand am vb. si cu asig. si cu service-ul am insistat sa nu se apuce de treaba daca stiu ca nu vor putea sa o aduca la starea dinaintea accidentului. Le-am spus ca am facut unghiul de fuga in urma cu 4 luni si stiu cum arata sasiul meu. ei au continuat sa spuna ca va fi ok.
Si acuma concluzia:
Daca merg sa reglez unghiul de fuga si sasiul nu este ok (daca nu sunt aceleas unghiuri ca si in urma cu 4 luni) (reparatia nu este bine facuta) ce pot sa fac impotriva service-ului? Dupa terminarea reparatiei, service-ul trebuie sa-mi dea ceva garantie?
spar sa mai fie careva care sa se fi lovit de aceste probleme, sau sa ma indrume!
Mersi mult!


Buna ,
Eu sunt ,,bebe",in acest loc si inca nu prea stiu cum sa fac,asa ca te voi intreba ceva inafara subiectului,si anume:tu de unde faci rost de piese pentru masina ta, am si eu una similara si trebuie sa stiu in cazul in care am vreo problema.
  • rossu

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu am dus masina in service iar ei mi-au procurat piesele. daca vrei poti sa ceri sa iti repari masina in regie proprie. ti se face devizul la service iar banii aceia ti se pot da tie pt a-ti repara masina in regie proprie. in acest caz poti sa-ti procuri piesele din dezmembrari.
cand m-am dus la service m-au intrebat daca pot sa ia piese din dezmembrari. la inceput am spus ca nu vreau piese din dezmembrari, dar cand mi-au spus ca nu pot sa-mi inlocuiasca tot ce era afectat pt. ca depasesc valoarea de 4000 lei (suma maxima acordata de asigurari), am acceptat piese din dezmembrari (tablarie).
daca te confrunti cu asa ceva ar trebui sa mergi la un service si sa ti se faca devizul. in functi de acesta poti vedea ce se merita: dauna totala, regie proprie sau reparatie in service.
succes!
  • ggg47

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Iti multumesc mult pentru informatii, esti dragut.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR