Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai CC cum ai vrea sa functioneze, ai instalat si modulul Check Control?

Decat sa infigi pini, mai bine iti fabricai o alta muga dintr-un de HDD ATA cum am facut si eu la vremea respectiva Wink - era un pic mai mult de munca, dar erai sigur de contacte perfecte
Skip ads

  • turcitua

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
intre timp am rezolvat
tot proiectul e functional si BC si CC multumesc inca o data maiandrei si florianu 2 oameni de nota 20

CC=cruise control) nu check

faceam eu ceva prost evident ...
  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pe z14xe merge pus MID?
Multumesc!
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da pe mtorul tau merje montat Mid fara probleme asta pt ca esxista continut in tis si se stie pinul de consum
Skip ads

  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am tot citit forumul, dar cred ca e mai bine sa intreb .....

meriva 2004, z17dth, are un ccrt2008(4CD, cass, radio si tel) cu display MID (ca info: tel, temp, dar nu are nimic legat de consum ....trip) - din ce am citit MID ar fi compatibil ca mufa cu GID sau un CID.

1. cum pot afla daca pe aceasta masina se poate monta un BC, daca da, de care ar trebui sa caut ......
(as vrea sa pot vedea info legate de consum, etc)
2. daca gasesc un GID sau CID il pot pune in locul MID-ului existent?

multumesc
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
elmugur:
1-tu ai montat display- ul cu bc. trebuie doar sa tragi firele necesare de la ecu si din alte parti.
2-poti pune gid sau cid , dar trebuie inlocuit si cass-ul cu o unitate tip ncdr. doar cu acest tip de unitate merge gid-ul si cid-ul.
  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc foarte mult pentru raspunsuri

1. deci tb sa ma apuc sa trag fire conf discutiilor din acest tutorial (vre-o schema exista? ma poti ajuta), probabil ca tb sa iau o maneta stergatoare cu butoane BC sa pot folosi functiile bc(maneta lumini cu butoane Cruise ctrl sa inteleg ca se pot bune si butoane "home made" , am comandat un cablu opcom cu care sper sa pot face activare CC, BC si ce-o mai fi nevoie)
butonul/butoanele BC de pe maneta stergatoare au multe fire?

- ceva diferente ar trebui sa existe ca si mufe pozitionare pini asa arata blocul de lumini/semnalizare la mine(fara CC)


2.am indraznit sa intreb de GID sau CID pentru ca am vazut pe o vectra care avea ccrt2008


http://1m1f.com/video/OoZpQ...a-CD50-antes.html
msi
  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
butonul/butoanele BC de pe maneta stergatoare are/au multe fire?
- nu e un buton pe care-l pot face "home made", daca da, unde-l leg la bc, ecu..... ?
vad ca la astra sunt 3 fire care comanda BC-ul, o fi la fel si la meriva, sau tb facut un mic montaj ca cel postat in tutorial?


ma tot uit prin TIS, dar la s250 wiper unit (vad ca intra intr-o mufa x5) nu zice nimik de fire cda bc, m-am tot uitat si in jurul BCM dar nu-mi dau seama......
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
elmugur:1- ai gresit tutorialul.. citeste acest tutorial si evantual pune intrebari acolo, sau deschide unul la meriva.:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
2- posibil sa poti pune cid doar daca meriva are acelasi sistem de citire informatii ca la vectra c.
  • bobi20

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut mi-am montat si eu un mid pe un astra g cu motor z16xe dar la consum instant nu-mi apare decat un F midul la reprogramat la maiandrei,am tras pin original de mufa ecu dar nu merge am schimbat si firele care vin in masina de 2 ori tot nu vrea sa mearga.
  • bobi20

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Revin si zic ca datorita lui turcitua care ii si multumesc pe aceasta cale am rezolvat si eu problema cu mid-ul,nu in ultimul rand ii multumesc lui floresastra si maiandrei.
  • tinnybob

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare popor. tocmai ce mi-am montat si eu MID pe astra mea (clasic 2-1.7 CDTI). toate bune si frumoase...hai cu ea la service pentru activare, unde surpriza...nea electricianu a dat in bataiala. concluzia - nu poate activa un MID care nu a fost resetat pe vechea masina. acum nu stiu ce sa fac...de citit, am citit, dar nu-mi aduc aminte de nici un reset la MID. zace acum in consola "mort". ii apare doar "program display" in momentul in care ii apas unul din butoane si apoi se stinge Sad. orice ajutor ar fi apreciat.
Skip ads

  • marian.15

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2011

  • Mesaj Privat
sal vreau sa imi pun bc pe astra g 2001 motor y17dt, flores_astra cum iau legatura cu tine am nevoie de niste indicatii.
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cine imi spune la motorul de 2000 . y20dth cate fire a legat la ECU .. 1 sau 2 ?
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
JustCrazy a scris:Cine imi spune la motorul de 2000 . y20dth cate fire a legat la ECU .. 1 sau 2 ?

Din ce an este masina pt ca pe acest motor sunt PSG5 Si PSG 16 oricum in ambele cazuri trtebuie un singur fir
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Flores Multumesc pt sfaturile pe care mi le ai dat pt montarea midului de vectra b pe astra g-ul meu . Ce intrebare am la tine pt ca trebuie sa ajung sa mi-l calibrez , ca midul de vectra b este de benzina.Eu daca am avut mid montat din fabrica , am schimbat doar consola si midul de vectra b . Din cate am inteles eu trebuie facuta o punte de leg intre pinul8 sau 12(care este pt calibrat-daca zic bine) in fuctie de cum este pinul la mufa mea (8 sau 12). Am facut rost de o mufa de diagnoza de pe o alta masina(astra g ).cu ceva cablu . Eu acum trebuie sa ma uit in TIS pentru a vedea unde am pinul la tipul meu de motorizare(motor 2000, y20dth, psg 5) si sa leg un pin de pinul 8 sau 12 de pe mufa mea. Intrebare:
Acel pin il las in aer si il folosesc doar atunci la calibrare?.
Si dupa calibrare ce poate sa imi mai arate eronat fata de midul original de astra g ?.
Specific ca acum consumul la relanti imi arata 1.7-1.8l fata de 0.5-0.6 l cum era la cel de astra g , si km din bordul masinii mai putini cu 10-12 km fata de mid?
Multumesc frumos!
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acel pin il legi in paralel cu ce ai acum in 8 sau12 si il bagi la locul lui in 8 sau in 12
iar cu ,,,,,,,,,,,,,, consumul nu stiu ce erori va da daca va da
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
flores_astra a scris:acel pin il legi in paralel cu ce ai acum in 8 sau12 si il bagi la locul lui in 8 sau in 12
iar cu ,,,,,,,,,,,,,, consumul nu stiu ce erori va da daca va da

Am inteles , multumesc frumos
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
AM reusit sa instalez MID-ul dar imi apar 2 mari probleme ...mentionez ca midul meu provine de pe o astra G Y20DTH cu PSG5 si l-am montat pe a mea cu acelasi motor cu pompa PSG16.. si afisaj imi da asa ... consumul la relantiu este de 6,7 si variaza viteza medie nu depaseste 11 km pe ora .. e posibil sa fi prins 2 fire invers ? sau din cauza ca nu este calibrat imi da asemenea valori ?
Astept un raspuns. Va multumesc
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Gabiopel spune-mi si mie te rog cum ai procedat cu firele care trebuiesc trese de la ecu si cum ai identificat acele fire in mufa ecu. Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR