Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
deci nu pot sa cred ...
imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar totusi, cand o sa scapam de mentalitatea cu flegma-n ochi si capu'-n gura ?! Shocked
jeez ! asa se rezolva problemele pe la voi ?
Skip ads

  • cristinelu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu este o mentalitate de Bucuresti, DECI nu asa este pe la NOI, dupa cum vezi cu bunul simt si cu autoritatile nu prea rezolvi mare lucru si daca totusi reusesti ceva te alegi cu foarte multa bataie de cap si timp pierdut. Traim in Romania daca nu ai realizat pana acum.
  • vmocanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pt intamplarea nefericita!

Nu pot spune decat: "TRAIM IN romania SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL"!
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Chiar asa ..ce sa mai intamplat de atunci pana acum ? ca n-am mai intrat pana azi pe forum, deh scarba de servici e de vina Sad
Skip ads

  • muresanandrei

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2004 GTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
de sa isi repare masina pe asigurarea ta ?
nu ii dai asigurarea pur si simplu.
exista pe procesul verbal o rubrica unde esti intrebat daca esti de acord cu despagubirea celui accidentat. daca semnezi ca nu esti de acord, la revedere reparare prejudiciu.
iar vis a vis de garcea, nu i-ar strica o plangere penala pentru abuz in serviciu. chiar daca nu i se va intampla nimic, macar va vedea e e si el un simplu muritor. plus ca cu o sa-i convina sa mearga sa dea declaratii si alte explicatii sefilor. te ajut daca vrei cu plangerea penala.

nu te lasa frate.
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Multumesc de sfaturi. De la incident pana azi nu s-a mai intamplat nimic. Poate daca as fi primit si eu alerte de raspuns la topic poate as fi aplicat una din metodele voastre (ADMINI, NU PRIMESC NOTIFICARI DESI AM BIFA SA MA ANUNTE PE E-MAIL)
In fine...plangere nu am depus, (adica prietena mea nu a depus desi ea era in masura) cu vecinul nu s-a intamplat nimic si cam atat. Si, legat de cap in gura, flegma, zgariat masina si altele...sincer nu sunt genul. Eu m-am agitat prea mult si mi-am facut nervi pe langa...cine ar fi trebuit sa reactioneze (prietena) a semnat procesul verbal, deci practic era de acord cu ce se intamplase Evil or Very Mad , i-a trimis idiotului copia de pe asigurare pe mail Evil or Very Mad si mai si tipa la mine ca am facut circ la politie Evil or Very Mad. Cam atat. Cat despre calota, abia astept sa dau iar ochiicu el (sper in alte circumstante decat accident )
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu are prietena ta initiativa sa se duca la asigurare si sa vorbeasca cu ei... Rolling Eyes sigur erau interesati de cazul ei pentru ca e un exemplu foarte clar de portita pe unde se duc aiurea banii firmei... si la cat de zgarciti sunt astia de la asigurari iesea destul de urat si pentru gabor. PS:aici depinde si ce firma de asigurari e.
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
muresanandrei a scris:de sa isi repare masina pe asigurarea ta ?
nu ii dai asigurarea pur si simplu.
exista pe procesul verbal o rubrica unde esti intrebat daca esti de acord cu despagubirea celui accidentat. daca semnezi ca nu esti de acord, la revedere reparare prejudiciu.
iar vis a vis de garcea, nu i-ar strica o plangere penala pentru abuz in serviciu. chiar daca nu i se va intampla nimic, macar va vedea e e si el un simplu muritor. plus ca cu o sa-i convina sa mearga sa dea declaratii si alte explicatii sefilor. te ajut daca vrei cu plangerea penala.

nu te lasa frate.



Esti cam la furat cu multe chestii din legislatia romaneasca...
O expertiza tehnica este cea care poate solutiona cumva problema. Dar s-a discutat ceva mai sus...
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
1. Exista rubrica cu - sunt de acord sa isi repare masina pe asigurarea mea - dar nu mai merge daca a semnat deja.
2. Cel putin la UNITA la orice accident in care masina executa manevra "mers inapoi" se aduc poze si masuratori la dosar, altfel nu despagubeste, mai ales in cazul asta care e tras de par si mai ales daca le spui si adevarul.
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca gresesc, dar din cate cunosc eu intr-un eveniment rutier lucrurile stau in felul urmator:
1. in primul rand se stabileste vinovatul pt acel accident (si intotdeauna exista cel putin un vinovat)
2. vinovatul este sanctionat cu puncte amenda si puncte suspendare si este obligat prin efectul legii sa suporte daunele produse celeilalte (sau celorlalte) masini
3. Daunele sunt suportate prin asigurarea obligatorie (RCA) sau se scot bani din buzunar....
4. In situatia in care vinovatul refuza sa plateasca pagubele ce le-a produs atunci pagubitul il poate da in judecata, iar in final va plati si reparatiile si cheltuielile de judecata
5. Firmele de asigurari sunt cele care fac o evaluare a pagubelor (cu poze, masuratori etc) si pot stabili prin acea expertiza daca intr-adevar toate avariile sunt provocate de soferul vinovat de accident in acel eveniment rutier (firmele de asigurari nu fac plati RCA cu "ochii inchisi", doar pe baza unei dovezi de la politie)
6. In final firma cu RCA-ul da accept total sau partial de plata....

In concluzie! Nu trebuie sa va certati cu nici un nemernic sau oportunist ....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In P.V. se mentioneaza daca esti sau nu de acord cu cele mentionate si cu plata daunelor prin RCA. Acea rubrica daca nu se completeaza, atrage nulitatea P.V.
Daca faci contestatie, este citata la proces si firma de asigurari.
Si asa mai departe ...
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ma scuzi dar nu prea am inteles....In situatia in care recunosti ca esti vinovat sau vinovata (eu asa am inteles din cele scrise mai sus) ce anume mai contesti din Procesul-verbal de contraventie intocmit de catre politist ?
Skip ads

  • costy_cernat2008

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
imi pare rau ca stau in provincie,ca-ti aratam eu cum se rezolva o marsavie ca asta.dai asigurare ,reparat seat,plecat la munte 2 zile,seat incendiat cu cauze necunoscute si proprietar la spital.asa tre tratati asemenea specimene. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
hey...amice, TAKE IT EASY! Si-o fi incercat nenea norocul cu noi...om fi platit noi 100 lei amenda si 2 pct penalizare dar nici chiar asa. Nemti poate nu ajungem noi prea curand (vorba reclamei) dar nici sa se ajunga la asa ceva. Prefer sa-i bat obrazul de cate ori il vad si in cel mai rau caz sa-l scuip...dar ce rost mai are acum? Vorba unui coleg de aici "am fost la locul nepotrivit intrun moment nepotrivit"
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dorin.Opel a scris:Ma scuzi dar nu prea am inteles....In situatia in care recunosti ca esti vinovat sau vinovata (eu asa am inteles din cele scrise mai sus) ce anume mai contesti din Procesul-verbal de contraventie intocmit de catre politist ?


Chiar nu ai inteles:
Semnarea P.V. inseamna ca ai luat la cunostinta, nu ca ai fi de acord cu cele mentionate.
Exista rubrica separata pentru mentiuni in care poti scrie ca nu esti de acord sau ce vrei tu si se semneaza acea rubrica. Necompletarea rubrii atrage nulitatea procesului verbal. Daca esti de acord sau iti recunosti vina, tot trebuie sa completezi acea rubrica cu "Sunt de acord..." si semnezi.
Din cele scrise de @bebe2284 nu reiese decat ca a semnat P.V. Nu reiese ca e de acord cu cele mentionate si ca e de acord cu repararea prin RCA (prietena lui).
Ca fapt divers, toate P.V. contestate de mine au fost semnate, dar la mentiuni am trecut ce s-a intamplat, si toate au fost admise in instanta, parte castigate, parte inca mai sunt pe rol.
Eu am dat exemplu despre P.V. in general.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
feriti-va de bosorogi comunisti cu masini scumpe ( nu generalizez ) , pe mine m-a lovit unul la intrarea in parcul lia manoliu , faza e ca eu eram pe bicicleta , pe trotuar , si culmea , pe banda aia desenata special pentru biciclisti . Boul de mos s-a uitat dupa loc de parcare si a intrat direct pe trotuar , am sarit de pe bicicleta si s-a urcat pe ea cu bara din fata care s-a si cocosat rau , ma ridic si ma uit siderat la el , hai ca n-am nimic zic dar cand sa imi ridic bicicleta vine mosu ma apuca de ureche ca pe prosti si urla la mine : hai la politie tigane ca mi-ai lovit masina ! Rezolvarea ? O dreapta Exact in frunte si somn-usor babalacul . Mai frumos a fost ca ma luase frica , sa nu moara ala pe trotuar dar si-a revenit si doua femei cam pe la 45-50 de ani l-au luat la sacose in cap Smile omarai copilul nenorocitule ! ( sunt mai slabut asa si cred ca arat a copil pe bicileta ) , asa ca pana la urma cred ca e bine sa ne ferim de nebuni si sa fim noi foarte atenti ca in baza bunului simt nu cred ca rezolvi ceva in trafic .
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@bebe2284 nu ne tii si pe noi la curent cu ce s-a mai intamplat ? Wink
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
GxG, nu s-a mai intamplat nimic. In ultimul mesaj de aici am spus ca m-am resemnat atata timp cat cine trebuia sa actioneze nu a actionat. Nu e masina mea asa ca nu mai avea rost sa imi fac nervi ca destul mi-am facut in seara aia la politie si in parcare. Daca era masina mea fii sigur ca nu vedea ala nimic de la mine si mai faceam si o plangere la compania de asigurari pana veneau aia sa faca o expertiza detaliata.
  • floutz
  • *
  • 7 mesaje
  • din 16 Oct 2008
  • Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Bucuresti
  • floutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sorry de offtopic, nu am posturi suficiente pt privat
@ bebe2284
de unde ai cumparat brelocul de la avatar? asta in cazul in care nu este "doar o poza" Razz merci
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
gasesti in toate benzinariile lukoil , eu personal am vazut
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR