Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • floutz
  • *
  • 7 mesaje
  • din 16 Oct 2008
  • Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Bucuresti
  • floutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
merci mult
de vreo 3luni caut
Skip ads

  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
brelocul este luat din vitan. mi-am luat vreo 10 sa dau si la prieteni Very Happy 5 lei am dat pe unul
  • __gini__og

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna bebe2284!
Am o intrebare? Ce s a intamplat pana la urma cu agentul Calota? ai mai facut plangere?
Sa iti spun ce mi s a intamplat, si de ce te am contactat.
Vinerea trecuta am primit o citatie de la politie , precum as fi implicata intr un accident rutier, si ca tb sa ma prezint astazi ( pe 13) pt declaratii.
In citatie era trecut numele unui alt agent, decat Calota.
Ajunsa la politie, am spus pt ce am venit, si a aparut Agentul Calota, spunand ca se ocupa el de caz.
Am intrebat ce s a intamplat, si mi a raspuns, stiti bine ce s a intamplat, ati lovit o masina.
( eu nu am lovit nicio masina)
Am intrebat cand? Mi a spus data, si , fara alte amanunte, m a luat pe sus, ca sa vada masina mea.
A mers afara, s a uitat la masina,si mi a spus : asta e lovitura, corespunde cu reclamatia!
Si eu tot intrebam ce accident, care accident?
( masina mea este zgariata pe aripa, de la inceputul lunii trecuta, zgarietaura minora , pe care nu am declarat o , stiind ca ce gasesti lovit in parcare nu mai anunti la Candiano ).
Mi a spus, k in data de X, o femeie a declarat ca eu am lovit o, la mine in parcarea mea, la 8 dimineatza, cand ea era parcata acolo, si eu am venit sa parchez pe locul meu. Am fost recalcitranta, si am refuzat sa merg la politie.Descrierea de blonda, 1.70 nu mi corespunde.
In perioada respectiva, eu am fost plecata din Bucuresti, fara masina, in Sibiu, la o inmormantare. In dimineatza cand femeia asta declara ca am lovit o si ca m am certat cu ea, eu nu eram aici. M am intors, impreuna cu familia mea l 8 seara. ( fara sa mentionez in declaratie, exista cel putin 10 martori, unii cunoscandu ma dinainte de inmormantare, altii care m au vazut atunci prima data, care pot jura ca ma aflam la Sibiu ).
Referitor la zgarietura de pe masina, am zis k am gasit o acum cateva luni, nu mi aminteam exact ce si cum, fiind super socata de ce se intampla.
Intre timp, au venit si femeia care ma acuza , cu barba su,care evident nu m au recunoscut, dar dupa ce politistul le a spus ca eu sunt cu masina in cauza, barbatul, care nu era de fata ( dupa cum reiese din declaratie ) a zis : da, da, ea este.
Am ramas cu politistul si cu femeia, femia s a uitat la mine, si a zis da da, ea este. A mai scris azi o declaratie prin care ma recunoaste pe mine ca cea care a lovit o si cu care s a certat.
Dupa ce ea a scris, eu i am zis politistului ca o sa contest procesul verbal , si ca femeii ii fac plangere pt calomnie.
Atunci ea a zis, k parca nu as fi io, acum daca se gandeste mai bine.
Eu i am spus ca nu mai discut cu ea.
Politistul , neluand in seama faptul ca ea a zis k parca nu as mai fi eu cea care a lovit o, ca eu declar ca nu eram in Bucuresti,ca nu a contactat pe nimeni care sa confirme daca eu spun sau nu adevarul si nu mi arata masina ei, mi a luat carnetul 1 luna, mi a dat 7 puncte , ca nu am declarat accidentul in 24 de ore, si mi a dat amenta 480 roni.
Vreau sa contest procesul verbal, si vreau sa o dau pe femeie in judecata.
Alte amanunte, ar fi ca, desi in declaratie ea scrie ca eu am lovit o , ma descrie, si azi ma recunoaste, spune ( verbal ) ca ea s a intors la masina, a gasit o lovita, erau niste martori care m au vazut ( nu ea ), martori fara date de identificare, ca l a sunat pe barbatul ei, care a venit de la munca, si el s a uitat la masina ei, la masina mea, si i a zis, da ea( masina mea) te a lovit sigur.
Pe lange procesul verbal unde scrie ca mi a luat permisul, si ca mi da puncte si amenda ( pe care am scris ca nu am fost implicata in acest accident) , e capsata o autorizatie de reparatie pt masina mea, pe care eu nu am solicitat o, si in care e mentionat ca a fost incheiata in data in care femeia a declarat ca eu am lovit o, si nu astazi. Ceea ce nu inteleg deloc.
Plus, se pare ca femeia cunostea masina mea, ea venind zilnic sa si aduca copilul la o gradinita din apropierea blocului meu, spunandu mi ca mi stie masina, pt ca trece des pe langa ea.
In concluzie, te rog sa mi spui, daca vrei, daca tu ( voi) ati mai facut plangere impotriva politistului, cum ati procedat, si ce s a intamplat.
Iti multumesc!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Citesc si nu-mi vine sa cred Shocked
Skip ads

  • __gini__og

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu cu atat mai putin.....
ceea ce am invatat astazi, este ca, orice zgarietura, indiferent cat de mica, indifernt de ce spune legea acum, tb declarata undeva. Alfel, oricine poate declara orice.
Avantajul meu este ca am fost plecata din Bucuresti, alfel, daca eram in concediu, dormind la mine in pat, nu aveam cum sa demonstrez nimic.
Cuvantul unui impotriva cuvantului altuia?!?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mare greseala faci daca nu o dai in judecata pe femeia aia si dupa ce castigi procesul cu ea trebuie sa-l reclami si pe militianul de Calota
  • __gini__og

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tb mai intai sa contest procesul verbal, si dupa solutionarea lui am o baza prin care pot sa o dau pe ea in judecata.
Urmeaza sa ma intalnesc cu avocatul luni.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
intra pe site www.amenda.ro vei gasi cu adevarat ce ai nevoie.
din mica mea experienta, trebuie contestat procesul-verbal. dar in instanta ai nevoie de probe si martori. a nu se confunda acest caz cu "o amenda tip RADAR"
Succes
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
citesc si nu pot sa cred ca se intampla asa ceva.in ziua de azi poate sa-ti vina cineva sa-ti faca o zgarietura la masina si dupa aia sa spuna ca lai lovit reparandusi masina pe asigurarea ta.dar suntem in Romania.
  • __gini__og

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am martori persoanele de la inmormantare, care sa mi confirme prezenta la Sibiu, si martori de la mine de la bloc, care stiu ca masina era zgariata de ceva vreme.
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@gini...scuze ca nu am putut sa raspund pana acum. eu nu am facut nimic. daca ai citi tot topicul meu ai vedea si de ce (greseala cea mai mare a fost a prietenei mele ca a semnat procesul, si daca ea nu a facut nimic...eu chiar nu mai aveam de ce). ideea e ca trebuie sa ne adunam mai muti cu plangeri la minister impotriva jegului asta de calota. ma intreb oare cand o sa iasa la pensie dinozaurul asta. cand am avut incidentul respectiv era sa fiu acuzat de ultraj la cat circ am facut in politie si la cate jigniri le-am adus...si alora care au reclamat si gaborilor. noroc ca am plecat la timp ca altfel cred ca aveam bratarele si dosarel Very Happy.
gini, sper ca nu ai semnat niciun proces verbal si nu i-ai dat nici asigurarea. tine-ne la curent!
eu acum un an am facut o sesizare la politia capitalei impotriva unui agent care fuma cand m-a sanctionat. si am fost chemat dupa 2 saptamani la sectie, cu superiorii lui, am dat declaratie si in scris si atat. nu stiu daca a primit penalizari, mustrari au ce dracu a primit. ideea e ca astia au tinut cont de sesizarile de la minister.
gini, sper ca nu ai semnat niciun proces verbal si nu i-ai dat nici asigurarea. tine-ne la curent!
  • __gini__og

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna!
Deocamdata, pana acum s-au intamplat urmatoarele lucruri:

1. ieri m am intalnit cu avocata si am discutat cum sa scriu plangerea impotriva procesului verbal de contraventie si plangerea impotriva politistului. Am scris la calculator. La plangerea catre judecator, am atasat copie dupa procesul verbal , si dupa autorizatia de de reparatie ante-datata ce mi a fost inmanata.
2. tot ieri am sunat la firma de asigurari, si i am spus agentului sa nu permita nimanui sa isi repare masina , nici pe RCA , nici pe CASCO. Mi a spus ca fara acordul meu, nu se poate sa repare.
Referitor la ce ai spus tu, eu pe procesul verbal, la mentiuni, am scris mare mare " nu am fost implicata in acest accident"; datele de la RCA, desi nu am vrut sa i le dau politistului, mi a spus ca nu se poate altfel, si ca mi da amenda, cum ca nu am polita la mine. Atunci am sunat o pe tipa, si ea mi a trimis prin fax datele politei, pe care asta le a completat pe declaratia mea. Luand legatura ieri cu agenta de asigurari si anuntand o despre situatie, sper sa nu si repare aia masina pe polita.

3. azi am fost la judecatorie, am depus plangerea, am luat stamplia si nr. de inregistrate. Tb sa ma prezint in martie.

4. am mers la Udriste, la biroul de relatii cu publicul, sa mi iau permisul, sa cer audienta la comandant si sa depun plangerea. Mi a citit cel de acolo plangerea impotriva lui Calota. Mi a dat un nr. de inregistrare, mi a pus stamplila pe cele 2 exemplare ale plangerii, unul ramas la ei, unul la mine, si a trecut in registru nr plangerii, numele meu si motivul. Mi a zis ca suna la comandant sa vada cand ma poate primi, si mi a spus sa merg , cu plangerea impotriva procesului verbal sa mi iau permisul.
Cand mi a venit randul, nu am vrut sa i dau originalul acestei contestatii , ci o copie. ( am avut 3 exemplare-2 au ramas la grefier, una am luat 0, si i am facut copie).Bineinteles ca mi a zis ca nu se poate, am rugat sa mi scrie si sa semneze pe copia ce ramane la mine k i am predat originalul. Asam.
Mi a cerut dovada ca am permisul retinut. Eu nu am primit acea dovada.Asta am scris si in plangerea impotriva politistului si impotriva procesului verbal. In continuare au fost o discutie super aprinsa cu cei 2 de la ghiseu, ca nu se poate, ca poate nu mi amintesc? dar sigur v a luat permisul?!? ca asa ceva nu s a mai intamplat si ca in concluzie ca io as fi pierdut dovada. Fara dovada nu mi dau permisul.
M am intors la biroul de relatii cu pub, i am spus aluia ca nu mi pot lua permisul. Mi a zis ca , atunci, tb sa merg la notar, si sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca nu am primit o. I am zis ca asta e, o sa fac, dar sa mergem la comandant. Am urcat cu el, la etajul 3 parca, si m a lasat in biroul unei tipe, alina dragomir.
Mi a zis k i a spus colegul ei pe scurt ce s a intamplat, dar mi a cerut plangerea si m a rugat sa i mai povestesc o data. I am povestit. M a intrebat de consider ca a avut un comportament neadecvat si partinitor si de ce vreau sanctiuni impotriva lui?!?
I am explicat, cuvantul meu, contra cuvantului ei, ea si a schimbat de mai multe ori declaratiile, eu am sustinut un singur lucru. Ea nu are martori, eu am; nu s a incercat contactarea niciunui martor din partea mea, ca mi da hartie antedatata, ca nici macar adresa nu e corecta. A zis ca nu se poate pronunta inca?!? tb sa afle despre ce este vorba si sa stie exact ce s a intamplat. Ca in privinta asta o sa ma contacteze.
Am intrebat de puncte: 3 pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers?! si 4 ca nu am declarat accidentul in 24 de ore. Am intrebat daca , nu este adevarat ca, din ianuarie accidentele minore nu se mai declara? si mi a raspuns ca nu se mai declara cele care nu s au intamplat pe drumuri publice ( este o parcare un drum public?) si cele in care nu exista 2 masini implicate, in sensul in care unu ti a lovit o, da ala nu mai e acolo, n ai de unde sa l iei, etc.

dau un copy/paste al plangerii :


MINISTERUL INTERNELOR SI REFORMEI ADMINISTRATIVE
BIROUL POLITIEI RUTIERE
BIROUL ACCIDENTE CU AVARII SECTOR 4+5


DOMNULE COMANDANT,


Subsemnata , XXXXXXXX domiciliata in Bucuresti, sector 4, strada XXXX, nr. X, sc. X, et. X, ap. X, depun prezenta


PLANGERE


impotriva agentului sef principal Calota Nicolae, pentru comportament neadecvat si partinitor, cu sanctionarea acestuia, pentru urmatoarele considerente :


In data 06.02.2009, am primit la domiciliu o citatie, prin care eram somata sa ma prezint la sediul Biroului Politiei Rutiere din strada Candiano Popescu nr. 57, sector 4, pentru data de 13.02.2009, ora 8.00, la agentul de politie Turcu, intrucat as fi fost implicata intr-un accident.
M-am prezentat la sediul de politie,la ora 8.00, in data de 13.02.2009, cu masina, proprietate personala. La intrarea in sectia de politie,am intrebat de agentul Turcu. Aceasta persoana s-a prezentat ca fiind agentul Turcu. I-am spus ca am fost citata, si
mi-a cerut sa vada citatia. Intrucat nu aveam citatia asupra mea, am fost condusa de agentul Turcu intr-un birou, unde, un alt politist a cautat citatia dupa data depunerii reclamatiei( 22.01.2009). In acest birou, a intrat un alt politist, care a afirmat ca stie despre ce este vorba, si care a luat declaratia reclamantei. Ulterior, am aflat ca acest politist se numeste Calota.Mi-a cerut sa il insotesc intr-un alt birou. L-am intrebat despre ce este vorba. Mi-a raspuns ca stiu foarte bine despre ce este vorba. Am fost implicata intr-un accident. Am negat. Am intrebat cand s-a produs acest accident, mi- a spus ca s-a produs in data de 22.01.2009. I-am spus ca atunci eu nu ma aflam in Bucuresti. Mi-a cerut sa mergem afara sa vada masina. Am cerut sa citesc reclamatia impotriva mea. Mi-a spus ca nu se poate, si ca trebuie sa mergem afara sa vada masina. Am intrebat unde este reclamantul, si mi s-a raspuns ca nu este aici.
Am mers afara, i-am aratat masina, proprietate personala, X Y albastru. Afara, agentul Calota a afirmat : “Da, aceasta este lovitura, se potriveste cu ce a descris partea vatamata”.Mentionez ca, in momentul acela la sediul politiei nu se aflau nici reclamantul, nici masina acestuia.
Am fost lasata afara, langa masina, agentul spunandu-mi sa astept 5 minute.
Cand s-a intors, am plecat impreuna in biroul acestuia ,pentru a mi se lua o declaratie.
In birou, inainte de a scrie declaratia, am cerut sa citesc reclamatia, si sa fie chemata , impreuna cu masina, persoana care ma reclama.
Agentul, sunand de pe mobilul despre care a spus ca ar fi propriu, si ca plateste acea convorbire cu bani proprii, a contactat reclamantul.
In reclamatie, o femeie a facut o plangere impotriva mea, cum ca as fi lovit autoturismul acesteia in dimineata ( 8.00 AM ) zilei de 22.01.2009, cand intram cu masina in parcarea de langa blocul meu de resedinta. Masina pe care as fi lovit-o era deja parcata.
(Mentionez ca nu am inteles unde se afla aceasta femeie in momentul in care i-as fi lovit masina- la volan/langa masina/venind la masina/plecand de la masina?). Femeia afirma ca i-am adus injurii, am refuzat sa merg la politie sa declar accidentul , ca am incuiat masina, si am plecat acasa.
Am fost descrisa ca o femeie blonda, cu inaltimea de 1.70 m, cu varsta de 35 de ani.
Ori, eu sunt bruneta, am 1.62 m, 26 de ani.
In desenul producerii accidentului, si in procesul-verbal intocmit de agentul Calota, este mentionat ca, accidentul s-a produs in strada X Y, dar, in realitate, parcarea se afla langa blocul de resedinta din strada XX, nr. X.
Dupa ce am citit declaratia acestei femei, am inceput sa scriu propria declaratie, in care am mentionat ca in data in care am fost acuzata ca am produs accidental, si ca i-am adus injurii persoanei reclamante, respective 22.01.2009, ora 8 dimineata, eram plecata din Bucuresti ( din 20.01.2009 pana in 22.01.2009 ora 21.00) , pentru a participa la o inmormantare in Sibiu. Dovada acestui fapt, o fac cu martori, respectiv familia decedatei si inca doua vecine de bloc. Am mai scris ca, am o singura cheie la masina, cheie pe care o aveam asupra mea; ca sunt singura persoana care conduce aceasta masina; ca masina, in perioada in care am fost plecata a stat in parcare; ca zgarietura de pe masina o am de cateva luni. Am facut un desen, aratand unde imi parchez de obicei masina.
Am cerut agentului de politie, inca o data sa cheme reclamanta.
In timp ce asteptam sa vina aceasta, i-am spus in mod repetat agentului Calota ca nu ma aflam in Bucuresti in momentul producerii acestui accident, si ca exista martori care pot confirma acest lucru. Pana la sfarsitul intrevederii, nu mi-au fost cerute date despre acesti martori, si nici nu s-a incercat contactarea lor.
Am iesit din biroul agentului, ca sa o astept pe reclamanta. L-am sunat pe fratele meu, si l-am rugat sa vina si el la sectia de politie. Am sunat agentul de asigurari, si am rugat sa imi trimita pe fax datele politei de asigurare obligatorie. Am ramas, in continuare, in holul sectiei de politie.
La un moment dat, au aparut un barbat si o femeie, pe care nu ii mai vazusem niciodata pana in acel moment, si care nu au parut sa ma recunoasca. Acestia, fara sa se prezinte politistului, si fara sa precizeze scopul in care s-au prezentat in sediul politiei, au fost intrebati de catre agentul de politie : “Nu-i asa ca dansa este cea care v-a lovit masina?”. Barbatul, despre care nu imi amintesc sa fi fost mentionat ceva in declaratia reclamantei, a spus : “da, da, ea este.” Am mers impreuna cu cei doi si cu politistul , in biroul acestuia. In birou, pe un ton ridicat, barbatul a continuat sa ma acuze si sa spuna ca isi aminteste bine de mine. L-am intrebat : “sunteti sigur ca eu v-am lovit masina?” si a raspuns : “da”.
Considerand ca, femeia este cea care ma reclama, si ca barbatul nu este implicat si nu a fost de fata ( asa cum am inteles din declaratia femeii), il rog pe agentul de politie sa ii ceara barbatului sa iasa din birou.
Ramasa cu femeia si cu politistul, am rugat-o pe femeie sa imi spuna despre ce este vorba, pentru ca nu imi amintesc sa o mai fi vazut pana atunci, si ca nu imi amintesc de niciun accident.Femeia spune ca i-am lovit masina, si, ca atunci cand s-a intamplat acest lucru, nu eram atat de amabila si de politicoasa ca in momentul de fata, ci, dimpotriva, i-am adus nenumarate injurii. Am intrebat-o daca mai era cineva in parcare in momentul producerii acestui accident , si mi-a spus ca erau mai multi martori.Am rugat-o sa imi spuna cum arata si cum ii cheama pe acesti martori. Mi-a raspuns ca nu stie cum ii cheama, si nu isi aminteste prea bine nici cum arata. Am rugat-o sa imi spuna de unde stie ca, dupa ce am incuiat masina am plecat spre casa, si mi-a raspuns ca stie ca acolo parchez de obicei.Am intrebat-o cum de stie ca parchez acolo de obicei, si mi-a raspuns ca parcheaza des in aceasta parcare,deoarece isi duce copilul la gradinita in fiecare dimineata. Mentionez ca la 200-300m de locul de parcare se afla o gradinita.
In birou, intra un barbat, care se prezinta X, si care il intreaba pe agentul Calota, daca a terminat. Acesta ii raspunde ca termina in 5 minute. Domnul X ramane in continuare alaturi de noi, fara sa mai spuna ceva.
Am intrebat-o pe femeie, cand a mers la gradinita, era si sotul prezent? Mi-a raspuns ca nu. Am intrebat-o cum se poate atunci, ca sotul, care nu ar fi avut cum sa ma vada,nefiind prezent, sa ma recunoasca.Femeia raspunde ca s-a intors la masina, a gasit-o lovita, a plecat spre policlinica,si, in drum, l-a sunat pe sot, caruia i-a spus despre ce este vorba. Ulterior, impreuna cu acesta, s-a intors in parcare, iar sotul, analizand urmele de pe masina mea si urmele de pe masina ei, i-a spus ca masina mea este cea care a lovit-o.
Am intrebat ce culoare are masina ei? Mi-a raspuns crem. Masina mea este albastra, iar urmele de vopsea, in locul unde este zgariata, sunt albe.
Agentul Calota, care a fost tot timpul prezent in timpul acestei conversatii, mi-a interzis sa mai pun intrebari acestei femei, spunand ca eu nu sunt in masura sa fac o ancheta. Ancheta o face el.
Totusi, am cerut ca femeia sa mai scrie o declaratie, unde sa afirme ca ma recunoaste pe mine, ca fiind autoarea accidentului.
Dupa ce femeia semneaza declaratia unde mentioneaza ca ma recunoaste ca fiind autoarea acestui accident, declaratie pe care o scrie sub indrumarea agentului de politie, il spun inca o data politistului ca nu eram in Bucuresti in acel moment. Femeia, atunci intreaba:”Nu erati in Bucuresti?”. I-am raspuns ca , din acel moment, nu mai discut nimic cu ea. Femeia afirma : “acum, daca ma gandesc mai bine, parca nu ati fi fost, totusi, dumneavoastra, autoarea accidentului”.
Il intreb pe politist daca a fost atent la tot ce a declarat aceasta femeia, si ca eu afirm inca o data ca nu eram in Bucuresti atunci. Imi raspunde ca da. Il intreb ce se intampla in continuare. Imi raspunde ca trebuie sa solutioneze cazul. Il intreb cum are de gand sa solutioneze cazul.
In acest moment, domnul X se prezinta ca lucrand la Furturi Auto, si ca trebuie sa imi comunice o problema serioasa legata de masina mea. Agentul Calota imi spune si el ca exista o problema cu masina mea, si ca, atunci cand m-a lasat afara langa masina, sa astept, a facut-o pentru a merge la biroul de Furturi, pentru a-l anunta pe domnul X ca m-am prezentat la sediul politiei. Il intreb pe domnul Ionescu daca, aceasta problema serioasa legata de masina mea, are vreo legatura cu femeia care ma reclama. Imi raspunde ca nu. Il rog sa astepte sa termin discutia in legatura cu acest accident, si sa vorim ulterior despre problema masinii mele.
Il intreb pe agentul Calota,cum solutioneaza cazul. Imi spune ca este simplu. Eu am lovit masina acestei femei. Il intreb ce se intampla in continuare. Imi spune ca trebuie luate masuri. Masurile constau in : suspendarea permisului de conducere o luna de zile, 7 puncte amenda si 480 de lei amenda.
Imi retine permisul, imi da un proces verbal, pe care scriu ca nu am fost implicata in acest accident. Nu imi da o dovada ca mi-a retinut permisul de conducere. Imi da o autorizatie de reparatie a masinii mele, pe care nu am solicitat-o, autorizatie incheiata in data de 22.01.2009, data producerii accidentului, moment in care nu ar fi stiut cum arata zgarietura de pe masina mea.
Nu mi-a fost aratata masina acestei femei. Nu s-a incercat reconstituirea accidentului.
Am parasit biroul impreuna cu politistul de la Furturi.Acesta, in holul institutiei imi comunica aceea ca, masina mea a fost furata din Ungaria. Tot in hol, ma intalnesc cu fratele meu, caruia ii spun ca masina mea a fost furata din Ungaria.
Impreuna cu domnul X si cu fratele meu, merg la Furturi, pentru declaratii.
Ajunsi in biroul acestuia, ni se spune ca masina a fost furata din Ungaria in 2005. De dosar se ocupa politia Maramures. Politia Bucuresti stie despre situatia masinii mele din martie 2008. In Ungaria, nu mai exista un dosar in acest sens ( politistul a verificat acest lucru, atat dupa seria masinii, cat si dupa primul numar de inmatriculare).
L-am intrebat pe polisit, de ce, in decurs de aproximativ un an de zile,de cand politia Bucuresti stie despre acest lucru, nu am fost anuntata. Nu imi da un raspuns clar. Am intrebat de ce tocmai acum sunt instiintata despre furt.Imi raspunde ca, in data de 22.01.2009, agentul Calota, dupa ce a primit o reclamatie de la o femeie, si a verificat masina in calculator, l-a anuntat ca masina mea a fost furata.I-a mai spus ca urmeaza sa ma prezint in data de 13.02.2009 la sediul politiei, in calitate de reclamata. Au hotarat sa astepte pana atunci sa ma anunte.
Mentionez ca sunt al treilea proprietar roman inscris in cartea masinii, ca masina am cumparat-o in 2007, ca a trecut fara probleme autentificarea. Ca in iulie/august 2008 m-am prezentat cu masina la sectia de politie din strada Candiano Popescu, pentru o autorizatie in vederea repararii unei avarii minore. Am primit aceasta autorizatie fara sa intampin probleme, fara sa mi se comunice ca masina ar fi fost furata. Mentionez ca am fost oprita in noiembrie 2008 de un echipaj de politie, care mi-a verificat actele prin statie. Nu am intampinat probleme si nici nu mi s-a spus ca masina ar fi fost furata.
Dupa ce se fac poze masinii mele, atat eu, cat si fratele meu, dam cate o declaratie, in care relatam cum am cumparat masina.
Mi se inmaneaza o instiintare, prin care mi se aduce la cunostinta ca nu pot parasi tara cu autorurismul, ca nu il pot instraina si ca nu ii pot aduce modificari.
Consider ca, alte detalii ale acestei conversatii nu au legatura cu scopul plangerii impotriva procesului verbal.
Consider ca toate acestea sunt facute pentru a fi intimidata, dat fiind ca , dupa parerea mea, exista o legatura de amicitie intre agentul Calota si reclamanti, iar acestia din urma incearca sa isi repare autoturismul pe banii unei persoane, indiferent daca aceasta este vinovata sau nu de producerea acestui incident.



Va rog sa observati neconcordantele din actele doveditoare.
Va rog sa dispuneti sanctionarea corespunzatoare a persoanelor implicate.

Cu stima,
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Asa.
In continuare, s a incercat rezolvarea lipsei dovezii de suspendare. Tipa a dat mai multe telefoane, si se pare ca exista o copie si un numar al acestei dovezi, exista locul unde a fost rupta din carnet.
A chemat pe cineva de la juridic, sa scriem impreuna o declaratie. Mi au zis sa scriu cum ca am pierdut dovada, si i am spus ca nu se poate, din moment ce nu a fost asa, si asta am mentionat si in plangeri.Pana la urma, am scris ca nu cunosc ce s a intamplat cu ea si nu mi amintesc sa o fi primit. A semnat o si tipul de la juridic, si cu ea m am dus si mi am ridicat permisul.
Deocamdata atat, discutia a fost lunga si deja am scris un foileton.
Astept sa ma contacteze ei, si mai postez.
Skip ads

  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bravo! Parerea mea este ca ai de castigat. Cel mai tare m-as bucura sa ai tu de castigat si calota de pierdut. abia acum am aflat ca il cheama nicolae calota Very Happy cand eu l-am intrebat mi-a raspuns zeflemist : calota si atat Evil or Very Mad
Nu te lasa!
  • leonica_vl

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca la expertiza unei avarii nu se pricep ei bine nici unii inspectori de la asigurari daaramite.. gaborii... ce vreau sa mentionez e ca treaba cu luatu punctelor si amenda nu cred ca era cazul acelasi lucru la patit tatal meu sapt trecuta si nici macar amenda nu a primit..
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Militzienii romani se cred peste lege daca poarta chipiul ala sus pe frunte,ca ciobanii la oii...fara sa jignesc ciobanii,toata stima pt ei,nu si pt militzieni...dar nu orice fel de militzieni,militzieni comunisti,dar nu generalizez,este vborba... doar despre unii dintre ei...imi scot caciula in fata celor care au puterea si curajul sa ii infrunte pe comunistii astia...este dreptul meu la libera exprimare, intr-o tara libera si democrata...bravo voua inca odata
  • claudel86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut!ma bag si eu in seama ,cu toate ca vad ca topicul e f veki.am avut si eu de aface cu nea' calota care in urma unui accident,nevazand masinile sau auzind variantele fiecaruia a venit la mine(eu 22 ani si celalalt sofer vreo 50) si m-a intrebat: "tu esti sofer?" eu ii raspund ca da si el"poate ai fost".urat din partea lui,nici macar nu si-a dat silinta sa afle intr-adevar cauzele accidentului si intr-adevar,am ramas fara permis.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
E trist ce se intampla in Romania !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si unde era xxxx ala de se batea cu pumnii in piept ca Militienii s-au schimbat si ca e mandru de uniforma?
Subliniez cuvantul, daca vrea datele mele personale la cerere, i le comunic fara probleme, sa incerce sa-si puna pilele in functiune contra mea... Twisted Evil In numele "Onorabilei Institutii" Twisted Evil
  • varsatoru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sunt si eu curios , in cazul lui bebe, ce s-ar fi intamplat daca la politie s-ar fi declarat ca dobitocul a intrat in prietena lui ce era parcata . Ma gandesc ca ar fi fost cuvantul dobitocului impotriva lui bebe si a prietenei lui Smile si poate s-ar mai fi gasit un "martor" Smile deh sa fie doi
  • viorel cpc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sal.......eu unul te sfatuiesc sa iei legatura cu un agent de la serviciul informatii si protectie interna (sipi) trbuie sa fiec catwe unul pe fiecare sector stai de vorba cu el ii explici tot ce sa intamplat important de stiut e ziua si numele agentului de politie,ii spui de felul cum sa purtat cu voi si de fabtul ca de si nu erati vinovati vau scos vinovati.......iti garantez ca dc faci asta domnu cashetar v a avea de suferit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR