Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • noah

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 2.2, 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La astra sunt 2 pompite pentru stergatoare?

adica in fata am lichid, iar in spate nu curge. la un moment dat a mers...iar cand am umplut rezervorul nu a mai vrut sa functioneze.
care ar putea fi problema?

multumesc,
Skip ads

  • Astralagiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din cate am observat, da, sunt 2 electropompe pentru spalatul parbrizului si lunetei.

Cand vrei sa stropesti luneta, se aude motorasul electric?

Daca da, e posibil sa se fi intrerupt cumva circuitul lichidului pana la duza-stropitoare: colmatata, furtunase strangulate, desprinse etc.

Daca nu, posibil sa se fi ars ceva: ori siguranta, ori motorasul.

Sau, cel mai putin posibil, dar nu imposibil, sa se fi tocit voletii de platic ai pompitei si sa nu mai creeze presiune.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt 2 pompite, este un singur motoras cu alimentare +/- pentru fata si -/+ pentru spate, selectia de sens facandu-se mecanic, de catre o supapa ce se deplaseaza stanga sau dreapta, functie de sensul de rotatie al pompei. Verifica daca nu e infundata duza spate. La mine a fost plina complet cu noroi uscat, am curatat-o cu acul (in interior).
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Din cate stiu sunt doua pompite numai in cazul cand ai spalator faruri. Pentru stropit parbriz si luneta e doar una.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Asta am spus si eu, nu am zis nimic de spalatorul de faruri, acolo e o pompa naprasnica si ca debit si ca presiune.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Confirmam cele spuse de tine ldivora dar faceam o specificare in cazul in care el are 2 pompite, probabil una dintre ele ar fi cea de la spalatorul farurilor, daca are acasta optiune. Intr-adevar cea de la spalatorul farurilor este mult mai mare si furtunele care pleaca din ea la fel.
  • BLK
  • *
  • 15 mesaje
  • din 11 Jul 2008
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • BLK

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sunt 2 cauze posibile, fie a stat mult masina si s-a golit furtunul (mi s-a intamplat mie de 2-3 ori), caz in care ridici stergatorul de pe spate sa nu frece pe uscat si dai la pompa pana stropeste (n-ar trebui sa dureze mai mult de 5-10 secunde). sau o varianta mai nefericita in care furtunul a iesit cumva din stropitoare, caz in care o sa curga apa pe undeva pe langa haion, caz in care cauti pe forum ca s-a mai discutat si explicat cum se remediaza.

bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR