Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • macleod

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am un opel astra H din 2005 1.7 dth o am de circa un an si 3 luni dar niciodata nu am urmarit dac masina se inchide singura cand o las deschisa. Intr-o zi am lasat-o deschisa si am observat ca postierele dupa un timp s-au blocat.
Intrebarea este de ce si cand se blocheaza usile automat, deoarece am testat-o si atunci cand opresc masina, scot cheia din contact, ies din masina si o las deschisa nu se blocheaza iar daca o inchid si o deschid, dupa 5 min se blocheaza.
Daca aceasta discutie a mai fost dezbatuta imi cer scuze, dar am cautat si nu am gasit.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
macleod a scris:daca o inchid si o deschid, dupa 5 min se blocheaza

Vad ca ai aflat cand se blocheaza automat. E pentru situatiile in care descui masina, dar te razgandesti si nu mai urci in ea, dar uiti si sa o incui la loc.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
aceeas problema am avuto si eu , noroc ca aveam geamul deschis lateral stanga , ca altfel ramaneam pe afara
  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Astra G are asa ceva?
Skip ads

  • macleod

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
da, dar nu vad logica......... mai curand se intampla s-o lasi deschisa cand iesi din masina decat atunc cand o deschizi si nu te urci in ea?
totusi nu inteleg logica constructorilor............... iar in privinta deschiderii/inchiderii automate a geamurilor din cheie ce-mi puteti spune? ca am citit in cartea tehnica dar la mine nu merge..... trebuie activat ca si compiuterul de bord?
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
scuze de off.......sa va zic ce am patit eu .... eram la bunici si aveam cheia pe scaun si am lasat masina deschisa ..... si ma duc eu cu treaba prin curte si vreau la un moment dat sa ascult muzica ... dar de unde frate ca masina era inchisa ..... Shocked si cheia pe scaunul soferului ... oh my god am zis ... cum mai plec eu ? Laughing si l-am sunat pe unchiul meu sa mearga pana la mama acasa si sa-mi aduca cheia de rezerva ..... dar eu stau in sibiu si bunicii in alba ... deci a avut ceva de mers ....tot singur a vorbit Embarassed deci cred ca si astra classic are asa ceva ....
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
syka, ai si alarma pe masina? Daca da, ai verificat setarile alarmei?
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
macleod a scris:da, dar nu vad logica......... mai curand se intampla s-o lasi deschisa cand iesi din masina decat atunc cand o deschizi si nu te urci in ea?
totusi nu inteleg logica constructorilor...............


Logica exista si nu se refera la a uita sa incui masina, ci la descuierea ei accidentala. Exista posibilitatea sa o descui din gresala cand bagi cheia in buzunar sau in alta parte imediat dupa ce o incui si pleci.
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da asta e problema daca nu pui nici un contact sau nu deschizi usile alarma considera operatiunea cum zicea @schmitz deschidere accidentala si deci alarma se armeaza automat dupa 30 secunde. Ia incearca sa descui din telecomanda dupa care sa deschizi portiera si sa o inchizi la loc, o sa vezi ca nu se mai armeaza. Bine asta doar in cazul in care senzorii care iti aprind plafoniera functioneaza, daca acestia nu functioneaza o sa se armeze automat deoarece alarma nu o sa isi dea seama ca ai deschis portiera.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
chestia e ca eu nu am nici alarma , si am patit-o sa am bafta sa se inchida singura dupa cateva minute , deci cum am citit mai sus cred ca constructorii sa gandit ca poate din greseala deschizi masina cu cheia in buzunar si dupa cateva minute sa se inchida singura la loc
  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa ai alarma. Doar inchidere centralizata. E foarte clar: daca descui masina si nu umbli la ea, dupa 5 minute se incuie la loc. Daca, in schimb, deschizi portiera nu se va mai arma.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
a mea a stat in parcare cam o ora si nu sa incuiat Very Happy am uitat sa o incui intro zi la corasi asa a stat pana miam facut cumparaturile Very Happy deci a mea nu are asa ceva ma refer la masina dun semnatura
Skip ads

  • schmitz

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ba are. (Re)incuierea se produce numai in cazul in care masina a fost incuiata iar apoi descuiata FARA a se fi umblat deloc la portiere.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Unii s-au plans mai sus ca masina s-a incuiat singura cu cheia inauntru. Acolo cred ca a fost opera alarmei.
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:syka, ai si alarma pe masina? Daca da, ai verificat setarile alarmei?


da am alarma din fabrica .... dar nu am verificat nimica ... m-am bucurat cand am vazut cheia de rezerva pt ca nu a trebuit sa sparg geamu sau ceva Wink
  • b5lky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
este vreo optiune care trebuie activata cu opcom pentru inchiderea automata dupa 5 minute ?
la mine dupa ce deblochez, fara sa deschid vreo portiera sau altceva, nu se mai blocheaza usile automat nici dupa 5 minute...ce ar putea fi ?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La fel si la mine. Nu se reinchid usile. Am Op-Com, am Laptop, am programul instalat, dar nu am baterie la laptop si nici prelungitor ca sa duc curent de la etajul II Smile
Am vecini care au cablu, dar astept vreme uscata si calda. Smile Baterie nu mai cumpar, clar!
  • b5lky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
ce anume ar putea fi?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu sambata ma ocup de unele chestii cu Op-Com-ul (ridicarea geamurilor din telecomanda, etc) si sper sa gasesc in meniu si optiunea asta. Pana atunci nu stiu ce sa zic....
  • b5lky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
dar ceva despre eroarea B004A-00 stii ceva? am activat functia crash unlock relay dupa ce am activat locking dependent speed si mi-a aparut eroarea asta si nu se mai poate sterge inclusiv dupa dezactivarile functiilor amintite mai sus.... precizez ca mi s-au aprins si farurile asa din senin(faza scurta) dupa ce am activat functia crash unlock relay... ms
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR