Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De cand mecanicul, in urma unui mic accident, in loc de lichid de racire rosu cum avea masina, mi-a umplut instalatia cu unul verde, temperatura in bord sare de 90 cam cu o grosime de ac indicator.....nu m-ar deranja daca nu mi-ar face probleme in oras atunci cand dau drumul la AC-u, se aprinde martorul racire motor, iar ventilatorul de apa intra la o turatie maxima foarte zgomotoasa, in exterior totul este ok...........eu cred ca este de la lichidul de racire verde pe care l-a pus ala, cica e de logan, cred ca are alte proprietati si din aceasta cauza sare cu 1-2 grade de 90. Voi ce parere aveti __ Shocked
Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, (din ce am auzit, poate gresesc) cel rosu este fara silicati si se foloseste la masinile dupa 2000 si cel verde este cu silicati si se foloseste la masinile pana in anul 2000.
Cand am schimbat, distributia, bineinteles si pompa de apa, mecanicul a pus antigel rosu masina fiind din 1998, el a zis ca la cele cu aer se pune rosu si la cele fara se pune verde, este aproape un an de atunci si nu am sesizat alt zgomot decat inainte sau diferenta de temperatura, deci nu stiu nici eu ce sa mai cred.
Din cate cred la tine alta este problema.
Astept si eu alte pareri!
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Atunci ce sa fie fratii mei ca m-a terorizat?......Toata vara am facut clabuci in masina....am dat asta primavara intr-un caine si am schimbat radiator apa si electroventilatoare, toate noi......de atunci beleaua cu apa la 91-92 de grade............
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
daca lucreaza la 91-92 de grade este ok, vezi totusi sa nu te minta ceasul din bord sau poate termocupla nu lucreaza cum trebuie, da informatii false, incearca sa masori temperatura cu un termometru direct in vasul de expansiune si vezi cit este asa te poti lamuri concret, sau poate ai termostatul usor ancrasat si deschide mai greu
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
termocupla este noua , pusa o data cu radiatorul sau este cea veche ?
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Termocupla este de cand e si masina Very Happy
Credeam ca acum....dupa ce s-a mai racit afara, nu mai face figuri....dar am observat azi in trafic ca tot sare la 92
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR