Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, asa scrie. Atentie, DT-urile si DTH-urile au filtru de particule. Eu folosesc Mobil 1 ESP, special pt filtru de particule, 70 RON litrul si schimb la 15000 km.
Skip ads

  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cassino a scris:Da, asa scrie. Atentie, DT-urile si DTH-urile au filtru de particule. Eu folosesc Mobil 1 ESP, special pt filtru de particule, 70 RON litrul si schimb la 15000 km.

din cate stiu era o chestie optionala?, deci nu toate au DFP
  • stepup

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
kseba70 a scris:
Cassino a scris:Da, asa scrie. Atentie, DT-urile si DTH-urile au filtru de particule. Eu folosesc Mobil 1 ESP, special pt filtru de particule, 70 RON litrul si schimb la 15000 km.

din cate stiu era o chestie optionala?, deci nu toate au DFP

Salutare! Sunt proaspat propietar de Vectra C din 2007 cu motor Z19DT si nu are filtru de particule intr-adevar este optional! Ma intereseaza ce filtre sa ii cumpar pentru ca vreau sa le schimb pe cel de combustibil aer si ulei si bineinteles ce ulei sa ii pun! Daca ai putea sa imi recomanzi as fi foarte recunoscator! Multumesc mult!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
setup a scris:Salutare! Sunt proaspat propietar de Vectra C din 2007 cu motor Z19DT si nu are filtru de particule intr-adevar este optional! Ma intereseaza ce filtre sa ii cumpar pentru ca vreau sa le schimb pe cel de combustibil aer si ulei si bineinteles ce ulei sa ii pun! Daca ai putea sa imi recomanzi as fi foarte recunoscator! Multumesc mult!

Cele mai renumite fltre sunt cele originale GM, sau Mann. Din proprie experineta iti spun cã ºi filtrele Champions sunt foare bune. Eu nu am avut probleme niciodata cu ele - si sunt mai ieftine Smile Ca ulei - tot din proprie experientã, la acealsi tip de motor - iti recomand Mobil1, dar si Castrol este foarte renumit. Un 5W30 se potriveste la acest tip de motor. Numai bine.
Skip ads

  • stepup

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
setup a scris:Salutare! Sunt proaspat propietar de Vectra C din 2007 cu motor Z19DT si nu are filtru de particule intr-adevar este optional! Ma intereseaza ce filtre sa ii cumpar pentru ca vreau sa le schimb pe cel de combustibil aer si ulei si bineinteles ce ulei sa ii pun! Daca ai putea sa imi recomanzi as fi foarte recunoscator! Multumesc mult!

Cele mai renumite fltre sunt cele originale GM, sau Mann. Din proprie experineta iti spun cã ºi filtrele Champions sunt foare bune. Eu nu am avut probleme niciodata cu ele - si sunt mai ieftine Smile Ca ulei - tot din proprie experientã, la acealsi tip de motor - iti recomand Mobil1, dar si Castrol este foarte renumit. Un 5W30 se potriveste la acest tip de motor. Numai bine.

Multumesc foarte mult pentru raspunsul promt! Am gasit filtre mann pe autokarma.ro! Mi-a mai spus un baiat ca sunt foarte bune! Si tot acolo am gasit un ulei de motor original GM 5W30 special pentru Opel! Vreau sa pun lucru de calitate pe si in masina pentru ca ma asteapta un drum lung in curand! Vreo 5000 de km prin Europa! Multumesc inca odata!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stepup a scris:Multumesc foarte mult pentru raspunsul promt! Am gasit filtre mann pe autokarma.ro! Mi-a mai spus un baiat ca sunt foarte bune! Si tot acolo am gasit un ulei de motor original GM 5W30 special pentru Opel! Vreau sa pun lucru de calitate pe si in masina pentru ca ma asteapta un drum lung in curand! Vreo 5000 de km prin Europa! Multumesc inca odata!

Ok. Succes la schimbat filtrele si uleiul si "drumuri bune" prin Europa. Numai bine.
  • stepup

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
stepup a scris:Multumesc foarte mult pentru raspunsul promt! Am gasit filtre mann pe autokarma.ro! Mi-a mai spus un baiat ca sunt foarte bune! Si tot acolo am gasit un ulei de motor original GM 5W30 special pentru Opel! Vreau sa pun lucru de calitate pe si in masina pentru ca ma asteapta un drum lung in curand! Vreo 5000 de km prin Europa! Multumesc inca odata!

Ok. Succes la schimbat filtrele si uleiul si "drumuri bune" prin Europa. Numai bine.

Multumesc! Drumuri bune! Nu ca la noi Laughing ! O seara placuta!
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Ma intereseaza si pe mine tot pt motorul z19dt in jur de 170 000 km , daca ar fi mai bun uleiul 0w-40 semisintetic decat "clasicul" 5w-30 in sensul in care fac mai multe drumuri scurte prin oras, iar la noi in Bucuresti orice s-ar zice, este destul de racoare si frig destul demult, fata de cat este cald (cald e sa zicem 1-3 luni,dar restul e cam frig!) Am vazut multe pareri impartite din pacate si d-asta nici eu nu stiu cum sa fac + ca oricum schimbul cam in toamna/iarna ar cam trebui sa-l fac...


Si cu filtrul de ulei care-i treaba, se schimba si el la 10-15 000 km sau la mai multi , de ati spus mai sus ca fara filtru 4 l si cu filtru schimbat 4.3 ? Smile
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca-n filtru raman 0,3 Litri. Asta in cazul in care nu-l schimbi o data cu uleiul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merlinboy la Z19DT merge 0W40 si 5W40 dar sa fie pentru turbodiesel si de preferat cu norma GM-LL-B025 pe el. Acum un 0W40 este indicat pentru Miercurea Ciuc, Joseni, Intorsura Buzaului, Covasna etc. la Bucuresti nu e cazul mai ales ca e mai scump decat 5W. Stiu un Signum care merge de ceva ani cu Mobil1 0W40 cu norma GM si la modul amestecat drum lung, scurt, praf etc. nu are treaba si nici de EGR sau admisie nu stie ca ar exista asa ceva pe la el Laughing dar il schimba constiincios la 10,000km.
Exista si 5W40 ESP Formula adica pentru cele cu filtru particule (nu e cazul tau se pare), ulei foarte indicat dar scump, se recomanda doar la cele cu DPF
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai si al meu are DPF din pacate Sad , si tocmai am efectuat o curatare de EGR, clapeta de acceleratie etc.

Deci in concluzie de care sa folosesc, as vrea sa folosesc tot GM , dar nu stiu de care 0w-40 , 5w-40 , sau tot "clasicul" 5w-30 ? Care ar fi cel mai bun pt nr de kilometri pe care ii are masinuta, recentele probleme de EGR si clapeta acceleratie, drumuri scurte chiar foarte scurte uneori, frig, mult praf, etc. Maxim 150 ron pt 4l as zice ca-i convenabil....numai ca nu stiu de care, pe cine intreb ma indeamna catre 5w-30, desi totusi ....
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa pui 5w40, e mai eficient decat 5w30 si nu e la fel de scump ca un 0w40.

Daca te incalzeste cu ceva, eu bag Aral High Tronic 5w40. Masina are filtru de particule
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merlinboy pune clasicul 5W40 , 5W30 este 'clasic' in reprezentante desi unii folosesc 5W40. Cauta ulei pentru DPF adica ESP formula, nu e un capat de tara ca mai dai in plus 20lei.
  • paul_dk

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut! eu la Z19DT am folosit numai mobil 1 LL 5w30 si chiar daca am 31000km nu vad nicdi o diferenta in sunetul motorului...poate doar la consum... nu am verificat....Apropo vreau sa schimb uleiul pt k am facut peste limita de 30000 care o spun ei k poate merge cu acest ulei. am cumparat deja un IQ 10w40 pe care vreau sa-l folosesc vreo 3-4000 km doar sa spal motorul...credeti k e o idee buna? Si apropo de filtrul de polen unde se afla k il am si pe ala si tre sa-l schimb. multam!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred cã trebuie sa speli motorul cu ulei 10w40, dupã doar 31k km parcursi. Filtrul de polen se aflã in spatele tropedoului, putin in partea stangã. Numai bine.
  • Serbanel

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uite cum stau lucrurile :
Referitor la SAE - prima cifra din fata "W" indica tipul uleiului in functie de uzura motorului, adica in functie de numarul de kilometri.
Adica : 0W30 sau 0W* pentru motoare noi si pana la 50.000km
5W30 sau 5W* pentru motoare intre 50.000km si 100.000km
10W40 sau 10W* pentru motoare intre 100.000km si 150.000km
si asa mai departe..
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
adica mie i-mi recomanzi 40w ...?

Paul dk e prematur sa speli motorul la km. astia
informativ eu il spal timp de 15 min.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Iar eu 30W*? Laughing
  • Serbanel

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mad
Idea Voi puteti baga 15w
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked
multumesc Motherfucker [ ce-ai zice de-o schimbare de name?]nu de alta dar microbul marcii l-a atins si pe feciorasul meu de 13 ani.si cum astia-s mai evoluati in english language....
scuze off
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR