Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare forumisti,
ca de obicei apelez la voi. Vreau ceva sfaturi de la cei care se pricep sau au mai multa experienta in domeniul audio.
Scopul: muzica mai de doamne ajuta (stock=cea mai naspa dupa parerea mea) care sa nu bazaie/baraie la volum mai mare; capabil si de ceva urma de bas pe alocuri. Nu vreau o solutie hi-fi sau de concurs ci doar ceva care sa nu te zgarie pe creier cand mergi cu masina prin bucuresti. Exclus subwooferul(din motive de spatiu).
Sunt dispus la o cheltuiala de 1500-2000 lei.
Vreau detalii in ceea ce priveste:
1.Insonorizarea usilor- este necesara pentru un mivel mediu sau merge si fara?
2.Difuzoare -marca,model,putere...doar in usile din fata sau si in cele din spate? (sincer nu ma intereseaza ce aud pasagerii-in general sunt singur in masina)
3.Hu-trebuie schimbat cel original(ccr600-philips) sau se pot obtine ceva performante si cu el? Daca da ce alt model(bineinteles care sa se pupe cu display-ul din bord la care nu as vrea sa renunt)
4. Statia de amplificare-putere, numar canale- marca?
5. Condensator?
Cam atat, in functie de parerile voastre voi face un tutorial in ceea ce priveste sonorizarea medie a unei astra classic/G. Precizez ca am un classic diesel caravan( am inteles de la anumite persoane ca ar avea o importanta tipul motorului si caroseria)
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
1. Insonorizarea e necesara in functie de cat de pretentios esti.
2. Difuzoare poti sa pui pe fata si sa le lasi pe spate pe alea stoc.
3. Hu obligatoriu schimbat pentru performante superioare, dar iar depinde cat de pretentios esti.
4. Statia o iei in functie de ce vrei sa faci cu ea. Poti sa iei o statie pe 2 canele si sa amplifici boxele fata (fiecare boxa pe un canal), sau poti sa iei una pe 4 canale si sa amplifici independent tweeterele fata si difuzoarele fata sau poti sa iei una pe 4 canale si sa amplifici si boxele din fata si cele din spate.
5. Condensator ? nu cred ca e nevoie, dar arata destul de bine. De banii de condensator eu as cumpara o baterie buna (in caz ca nu ai ) si niste cabluri pt amplificator bune.

In principiu ca sa-ti faci o idee: insonorizarea + cabluri (alea pt statie) + inele adaptoare si alte prostii o sa te coste minim 3 milioane, asta daca nu socotim manopera.
Cu 2000 ron, cat e bugetul tau poti sa faci ce vrei si cred ca o sa obtii si un rezultat bun.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bine bine, asta stiam si eu, insa ce marca recomandati? magnat, blaupunkt, panasonic,sony, mac audio, dls, mutant.......ce aleg?
Eu ma gandeam asa:
pe fata: difuzoare mac audio mp2.16 cu tweeterele separate(90Wrms)
pe spate: difuzoare mac audio mp 2.13 cu twetere separate.(65wrms)
Statie de amplificare blaupunkt 4X65W rms care va fi folosita la amplificarea difuzoarelor fata spate.
Hu - pe asta nu l-as schimba ca stric aspectul bordului. Dupa ce pun astea vad ce nu merge cum trebuie si schimb conform solicitarii? ce ziceti e ok?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot dispui de buget mare de ce te opresti la mac? La banii aia iti iei varful de gama: Digital Design sau Hertz.
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
digital design nu prea am gasit pe la noi, in schimb am gasit hertz Dieci DSK 130 si 165, cam la 600 lei toate 4. cam dublu fata de mac Smile
Daca tot dau atatia bani pe difuzoare oare se merita si efortul si cheltuiala pt insonorizare?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa nu gasesti, este in cluj si nu este la bucuresti? Rolling Eyes Cu insonorizarea eu zic sa mai astepti, iar daca dupa ce montezi difuzoarele nu vei fi multumit, sau o sa baraie, poti sa te apuci de panouri. Embarassed
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am cautat pe net si nu am gasit digital design, m-am uitat is la wizards si la be-loud...poate nu am vazut eu bine...oricum m-am hotarat pe hertz Very Happy
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Oricum difuzoarele in aceeasi categorie de pret sunt cam la fel ... e o chestie de gusturi. Orice ai alege vezi sa fie o alegere echilibrata, adica sa nu dai pe 2 difuzoare 6milioane si pe statie 3 ...
Daca te decizi sa pastrezi casetofonul o sa ai nevoie de adaptor high-low pentru ca nu ai iesiri neamplificate pe casetofn, sau cel putin asa stiu eu.
ps: din proprie experienta iti pun ca statiile de la blaupunkt sunt foarte slabe ca putere. Eu as alege oricand altceva.
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok altceva dar ce?
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
JBL ... Magnat ... vezi si tu cu ce te incadrezi in bani.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu recomand pe fatza un sistem de difuzoare Helix Dark Blue - :
http://www.be-loud.ro/produ...B_62.1_Dark_Blue/
se aud extrem de bine si multumitor.
Recomand si insonorizare care in functie de pretentii incepe de pe la 400 ron.
Mai trebuie inele adaptoare pt 16.5. si eventual un HU (Alpine sau Pioneer) si cablu tras direct de la baterie.
Statie nu cred ca e nevoie, la fel boxe pe spate - nu.
Aceasta e o solutie nu prea scumpa si cu rezultate bune.
  • 11JJA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2004 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu in seama. Eu cred ca la o muzica mai de multi watti si mai de calitate cel mai greu de asigurat e bassul. Restul e mai usor. Ca sa obtii 100w de medii e destul de usor, la inalte cu atat mai mult, ... dar la bass iti trebe calitate, stiu din proprie expierinta. Nu cred ca ar trebui isonorizare daca se folosesc boxele de pe portiere pt inalte si medii. Iar pt un bass frumos iti iei un subwoofer, unu mai de doamne ajuta, nu neaparat firma la care ii pui un filtru ( care nu ar trebui sa depaseasca 50 de lei - pt un bass de calitate) si o statie pe masura. La subwoofere, daca nu dispuneti de banii se poate face isonorizare foarte buna in incinta cu vatelina sau lana. Oricum daca as dispune de 2000 lei as face foarte multe in ceea ce priveste sonorizarea.
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in sfarsit am facut ce imi doream.
In usile din fata un sistem mac audio de 90W rms si 180 peak power
In usile din spate coaxiale blaupunkt 60W rms si 120 peak power
ca head unit un dvd/tv/mp3 hyunday

citeste dupa dvd, card sd sau stick usb. Are si tuner tv analog si iesire pt monitoare auxiliare. Ah si sa nu uit intarea pt camera de marsarier
Sa continuam cu ce e in portbagaj, anume statie amplificare blaupunkt velocity vb275 + tub blaupunkt velocity vb 1000 + condensator 1 F

Amplificator VA 275 :
Putere totala (2Ohm): 425 watt (mod 2 canale)
Subwoofer VB 1000 :Diametru: 2 x 200 mm
Putere maxima suportata: 2 x 800 Watt
Eficienta (dB / 2,83 V / 1m): 94 dB
Frecventa raspuns (Hz): 25 - 500 Hz
Impedanta: 2 x 2 Ohm
Material membrana: PP Injectat
Adancime instalare: 348 x 738 x 394 mm
Ca preturi: dvd-ul 700 lei, statia+tubul au fost la promotie la maris cu 800 lei, condensatorul 200 lei, kitul de cabluri de 10mm 150 lei, montaj 250 lei, difuzoarele din usi le montasem de ceva timp
Costuri totale:2100 lei, satisfactie: nu se poate masura Embarassed

Ce nu imi place totusi: dvd-ul nu prea are putere sa amplifice difurile din usi, tubul il tin la jumatate ca acopera vocea e tot. Ca plan de viitor am amplificarea difurilor din usi cu un audison pe 4 canale.
  • oferr_garantie

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1998 1598
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut,am o dilema sa aleg ceva si eu,pentru Opelul meu am pe fata Alpine rodunde de 17 cm 60rms cu 240w putere max si ep spate nust ce sa aleg intre alpine ovale 90rms cu 350 watti pe 4 ohmi sau JBL 100rms 300w cu 2ohmi 94db, nu vreau si am bani de amplificare care le-ar suporta mai bn CD playerul meu Pioneer 50X4,va astept cu un rasp ,multam frumos
  • theOS_the_one

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Ce parere aveti despte acest HU http://www.pioneer.eu/uk/pr...6300SD/specs.html , il pot achizitiona la un pret de 120 € , se poate altceva mai bun la banii acestia ?
In viitorul apropiat vreau sa-mi mai iau si un ipone si ma incanta ca are suport pt acesta
As mai putea lua un Sony CDX-GT500 ( second hand ) la 80€
Sunt nou pe forum , daca nu am postat unde trebuia as dori sa ma indrumati , multumesc
Toate cele bune
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR