Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut, recent am montat pe masina jenti de 16 cu cauciucuri de 205\50 (jantele sunt de latime 7.5j) si de ceva vreme am observat ceva :

- Cand pun frana si drumul este inclinat stanga sau dreapta volanul tinde sa traga in partea in care este inclinat (asta daca nu tin mainile pe volan:D ) dar sa stiti ca la cele vechi (Stok) nu pateam asa , este normal acest lucru sa traga volanul cand pun frana in functie de cum este inclinat drumul ? poate ca de acum sunt nebun dar va mai zic ca la drum drept ca in palma , nu-mi trage volanul ci ramane drept.

- Parca acum simt ca trag si mai greu de volan in sensul ca orice denivelare o simt altfel, la fel si cand este inclinat drumul, volanul se comporta altfel.....asta datorita ca sunt cauciucurile mai late ?
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cauciucuri mai late = efort mai mare (sofer + Electric Power Steering)
asta inseamna ca tu trebuie sa tragi mai tare de volan, in contextul in care servodirectia ta va fi mai solicitata.
In alta ordine de idei, cauciucuri mai late = ampatament putin mai mare (distanta intre "centrele" cauciucurilor) => geometrie defectuoasa. Mergi la un service sa-ti faca geometria cu cauciucurile astea noi !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca vei continua sa mergi cu ele vei termina servodirectia, caseta, bieletele, planetarele....
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
adica? trebuie sa fac unghiul de fuga neaparat ? sa inteleg .....daca fac unghiul de fuga totul va fi ok ? sau gemoetria este cu totul si cu totul altceva fata de unghiul de fuga......ce trebuie sa fac ?
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai citeste inca o data postul lui dancuciureanu.Este perfect normal sa-ti traga masina intr-o parte(se muta centrul de greutate la franare).Degeaba ii faci unghiul de fuga,echilibrare si orice altceva din moment ce directia ta a fost proiectata pentru cauciucurile trecute in acte
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
de exemplu ...
eu am cauciucuri 195/50/15, cand pentru astra F, latimea "corecta" a cauciucurilor se termina la 185. Nu pare mult, dar ... daca trag maxim stanga, sau dreapta, masina nu mai incearca sa ma aduca pe traiectoria buna (dreapta, rectiline, zi-i cum vrei) la viteza mica - la parcare, de exemplu, adica rotile raman bracate la maxim, daca nu intervin eu si trag de volan putin catre mijloc. Asta inseamna ca ... si la mine este o buba, se va termina servodirectia (daca nu cumva asta-i semnul ca e cam terminata deja Shocked ) si asa mai departe.
Vrem amandoi "look" la masina - intr-adevar, arata mai bine, mai agresiv cu jante mai late, cauciucuri cu talon mai mic ... - platim in alta parte. Daca am invatat ceva din lumea asta a tuningului este ca nimic nu vine pe degeaba.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu va contrazic ,dar sunt astra f cu 195 din fabrica.sau poate si 205.oare la modele alea e mai "tare" caseta de directie sau vreu element din directie?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cred ca GSI-urile au componente "mai tari", daca vrei Cool
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la astra ma refeream.in general pe motoare mai mari si cauciucuri mai late. exemplu la mine la vectra s-a pus si 195 si 175 pe acelasi motor.depinde anul masinii.ma gandesc ca daca nu se sare calul nu ar trebui sa fie probleme prea mari.
nu dati cu pietre e doar o opinie.
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu se pare ca am cam sarit calul cu jentile astea de 7.5 j ......zic eu......acum devinde voi ce credeti ? pana la urma ar fi vreo problema ?
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu
MesajTrimis: Ieri - 03:31 pm Titlul subiectului:
Daca vei continua sa mergi cu ele vei termina servodirectia, caseta, bieletele, planetarele....

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
AXE81 intelege ca acele cauciucuri nu sunt pentru tine. Vei gasi asa dimensiune pe unele masini dar motorul are alta putere, alta cutie, alte planetare, alte etriere, alte discuri de frina, alt servo etc. Gindeste ca vine iarna si o sa se adune o groaza de gheata intre cauciuc si aripa interioara, ele sunt prea late si masina devine si mai greu de controlat. Sfatul meu este sa le vinzi si sa iti cumperi jante+cauciucuri de iarna noi cu dimensiunea trecuta in talon.
Servodirectia la tine deja nu mai face fata din moment ce masina merge dupa cum este drumul, nu insista ca sigur nu pica in garantie si sa vezi pe urma cum este sa scoti din buzunar mii de euro.
Skip ads

  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si eu am pt vara 205/50R16H, dar pt ele am facute niste modificari. Una din ele consta in niste despartitoare(prelungitoare). merg de 2 ani cu ele(mai putin anul asta- garda prea joasa la sol) si nu am nici o problema cu directia.
ai grija sa fie trecute in certificatul de inmatriculare...poti avea probleme.
daca aduci modificari masinii acestea implica niste costuri suplimentare, in sensul ca o modificare implica neaparat altele, deci nu e deajuns sa schimbi doar jantele
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR