Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • vectra

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2006

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni sa scrie tipul uleiului,marca, codul, eu am vectra si am auzit de un ulei cumva DEXRON II.... BAGATE CARE STII....!!!
Skip ads

  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
DOT 4
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dj78lan a scris:DOT 4


Omu zicea sa se bage care stie... da' altii nu ceteshte, numa scrie... Shocked

Nu baga ulei DOT4 ca nici nu gasesti. Poate lichid de frana, care se mananca cu altceva. Pentru uleiul de servo, sfatul meu este sa folosesti orice ulei adecvat (adica ulei pentru servo si pentru transmisii automate - e unul si acelasi lucru).
Probabil ca vor sari toti pe mine, dar nu conteaza prea mult marca, rolul de lubrifiant al acestuia este secundar.
  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da, greseala mea, graba.
scuze
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
incearca la un magazin sau la o reprezentanta OPEL Wink te vor lamuri cu siguranta Very Happy
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La o vectra ai Dexron 2 si capacitate 1,4 litrii , cel putin asa zice la Autodata
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cum verific nivelul uleiului din vas, la servodirectie la masina din semnatura? Vasul este in spatele motorului, in partea de jos, nu am vazut pe exterior nici un reper, are o sonda ceva la buson? Nu am probleme cu servo, dar mie imi place sa stiu ca am verificat, ca sa stiu pe ce mizez la drum.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Capacul vasului are o tija-prelungire a capacului in vas-(de obicei de plastic) care are 2 repere...minim si maxim...ca la joja de ulei...desfaci capacul si vezi la ce nivel se situeaza uleiul din vas...trebuie sa fie intre minim si maxim...asa e la astra mea, si am vazut aceleasi "borcane" si pe G parca Rolling Eyes
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
OK, multumesc, am sa verific.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu pe astra din semnatura nu ma joja Sad
dar se vad niste semne pe borcan, nu am tija pentru ca am imediat ce desfaci capacul o sita.cred ca e lafel si latine.dar sigur ai borcanul murdar si nu se observa.uita-te mai atent
Very Happy
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu pe astra din semnatura nu ma joja Sad
dar se vad niste semne pe borcan, nu am tija pentru ca am imediat ce desfaci capacul o sita.cred ca e lafel si latine.dar sigur ai borcanul murdar si nu se observa.uita-te mai atent
Very Happy
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mai prost inspirat ca asezare nu stiu sa existe ca la Opel.!
Dar cineva zicea ca si asta ar fi masina germana...
Skip ads

  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dar la Zafira unde este acest vas? Fiind acelasi motor cred ca tot prin spatele motorului, dar cit m-am uitat eu nu am vazut asa ceva, decit cel de lichid de frina
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@zafira ... nu fi si tu rau dar de unde spatiu in interior daca nu din compartimentul motor???
e normal sa fie super inghesuit motorul...
geo, bine ai venit in club.... hai ca usor usor se intimpla ceea ce era oarecum normal avind in vedere versatilitatea zafirei... incep sa se inmulteasca...
dupa sarbatori o sa incerc sa fac niste poze.. e destul de nasol pozitionat vasul...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@bogdanene: Asa e, ca la tine, cu sita, dar nici repere nu am (am tras masina pe rampa si am sters vasul din multiple incercari pe sus si pe dedesubt), am doar o inscriptionare, probabil a fabricantului, dar trebuie o oglinda cu coada sa pot vedea ce scrie, e groaznic de inghesuit acolo. Speram sa gasesc ceva similar ca la vasul de expansiune de la lichidul de racire sau vasul cu lichid de frana, dar nimic.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
asta am observat miercuri seara, deci nu ma injura : ia fii atent dupa ce scoti capacul ala negru al borcanului ca ar trebui sa ai o tija de plastic pe el; sterge-o bine si ai sa vezi 2 dungi mai ingrosate - minim si maxim
Very Happy
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am mai verificat ieri inca o data: Scot capacul, in capac pe centru are o tija de exact 1,5 cm. Sub capac este o sita curbata sferic in jos. Scot sita si vad nivelul uleiului relativ aproape de sita si atat. Nici urma de tija mai lunga!!!!???
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
atat e tija
Sad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De acord, in cazul asta, uleiul ar trebui sa fie in sita pentru a putea "uda" tija???!!! Pe ea nu am fost atent sa vad daca are repere pentru ca nu ma asteptam sa fie acolo, dar in cazul asta ce rost mai au? puteau foarte bine sa spuna ca uleiul trebuie sa fie deasupra minimului sitei si basta. Cum ar putea influenta functionarea o diferenta de 0,5-1cm la nivel (sectiunea e mica, nu ca la baia de ulei unde 2cm inseamna 1litru)? Si sa nu-mi raspunzi cu cuvintele cuiva de pe aici care spunea ca majoritatea problemelor exista pentru ca ni le facem singuri. Glumeam.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Verificat, portiunea mai subtire trece prin orificiul sitei. Uleiul "uda" portiunea subtire, deci nivelul e bun. Acum m-am lamurit cu nivelul, dar mai am o nelamurire, la ce mai serveste sita aia daca tot are o gaura de circa 4 mm diametru in mijloc, ca la filtrat nu! Ca doar nu poti pune ulei avand tija de nivel introdusa in gaura aia. Daca portiunea subtire avea vreo 3-4 cm, atunci da, poate ca se putea da putin la o parte dopul si completa ulei prin sita, cu toate ca locul e extraordinar de incomod de lucrat.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR