Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Baragan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sal all!
Am cumparat si eu un Opel Astra 1,6i 16V din 1995, are 98.000 km, si imi consuma 11,5 in oras si 6,5 afara.
Vreau sa stiu cat va consuma si voua, sa-mi fac o idee, daca e mult sau putin?
Am auzit variante diferite si vroiam o parere de la oameni care au asa ceva.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Baragan a scris:Sal all!
Am cumparat si eu un Opel Astra 1,6i 16V din 1995, are 98.000 km, si imi consuma 11,5 in oras si 6,5 afara.
Vreau sa stiu cat va consuma si voua, sa-mi fac o idee, daca e mult sau putin?
Am auzit variante diferite si vroiam o parere de la oameni care au asa ceva.

*
Eu , fost posesor al unei Astra '94 iti zic ca e un consum relativ normal, cam mare totusi in oras si cam mic afara (numai daca nu o conduci la 80 pe ora...), dar in schimb kilometrajul... mi se pare mic... de fapt nu am de ce sa dau lectii de morala, a mea Very Happy era la fel cand am vindut-o acum 3-4 luni Very Happy (numai ca asta nu s-a intamplat in RO)
  • Baragan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mersi sorin666.

Ziceti-mi si mie cifre!
Afara am mers pe autostrada cu 130-140 regulat (cand se putea), am incercat-o si pana la 160 si cu toate astea a luat 6,5
In schimb in Buc. am grija si nu merg foarte sportiv (gropi, si alte alea...) si mi-se pare mare diferenta intre urban si extraurban.

Kilometrajul e mic deoarece au fost doua fete proprietare inaintea mea, si nu au calarit-o f mult.

Still waiting!
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi aici
https://www.clubopel.com/vie...c.php?p=3466#3466
Skip ads

  • Baragan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc chiciuc, le vazusem si eu, dar alea sunt datele de fabrica, cand masine e nou-noutza.
Pe mine ma intereseaza, daca mai are cineva una din '95, cu acelasi motor sa-mi fac o idee cam cat consuma acum dupa 9 ani de functionare, pentru ca acolo scrie ca ar trebui sa consume 8,5 in oras, ceea ce e departe de 11,5 cat imi ia mie.

Deci cine are o Astra din 95 1,6 16 V, sau stie cat consuma una de varsta ei?
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Eu am o astra caravan din 1996, motorul este x16xel (1.6 16v). Cand am venit cu ea de la nemti, cu benzina lor mi-a luat cam 7.2-7.4% cu viteze de vreo 160-170 pe autostrada la ei.

In .ro imi consuma in jur de 8% afara, cu viteze de 140, drum de munte, 160 pe autostrada, masina plina.

In oras habar n-am cat consuma, n-am mers cu ea prin oras, numai afara.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mie tot asa imi consuma, dar e 2L, 8V si 115CP

Deci as zice ca-ti papa cam mult, mai ales in oras. Depinde si de oras, eu conduc in BV Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mda, dar drumurile de munte unde se poate conduce cu 140 si autostrazi unde se poate baga 160, nu se gesesc pe toate... drumurile in RO... Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
intrebare unde consumul mai mare pe autostrada cu 160 sau pe drumuri de munte ?
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
clar pe autostrada zic eu

pe munte ai si aerul mai rece care ajuta. Insa important e ca nu poti sa mergi prea tare, si mentii consumul scazut
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Mda, dar drumurile de munte unde se poate conduce cu 140 si autostrazi unde se poate baga 160, nu se gesesc pe toate... drumurile in RO... Laughing Laughing Laughing


Hm, eu vorbeam de ultimul drum care l-am facut. 140 a fost pe anumite portiuni de DN1 (in general n-am sarit de 120, doar ca am mai dus-o in 140). 160 a fost pe Buc - Pitesti, si a fost de la un capat la altul.

Drumul a fost combinat. Deci Bucuresti - Predeal - Moieciu - Pitesti - Bucuresti. De asta am zis toate posibilitatile (munte, autostrada, etc), au fost toate. Si consumul "mediu" a fost de 8%. Nu ca am mers cu 140 pe drum de munte Smile Pe serpentine am fost mai timid, doar 80-90 Smile Nu sunt sinucigas.

4EST: de masina mea ziceai ca (,) consuma prea mult? Mie mi se pare rezonabil consumul.... cred... Smile Mai ales ca are si niste mici probleme cu injectoarele, nu prea trage. S-ar putea sa fie nevoie de o curatare.

Referitor la consum, depinde foarte tare in ce parte mergi pe munte (in sus sau in jos Very Happy) si ce trafic ai... daca ai multe camioane si mergi cu intaia in spatele lor si dupa aia blana... s-ar putea sa nu mai consume chiar atat de putin Smile Pe autostrada viteza e constanta, s-ar putea sa-i placa mai mult motorului.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu, ziceam de baragan ca lui ii ia multicel.
Skip ads

  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sal,

Luna trecuta tocmai mi-am vandut Astra Caravan 16, 16v din 1995 dupa 3 ani de folosire. Afara in regim de 120 iar in depasiri 140 lua 6,5. In oras mers in jurul a 3000 de ture lua 9,5-10 vara si 10,5-11,5 iarna functie de benzina pe care o foloseam.
Daca masina ta consuma 11,5 vara e un pic cam mult nu deranjant insa. Bafta.
  • Al3xius

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si eu zic ca iti ia cam mult...insa cum zicea si ktgorik nu "deranjant" ...oricum s-o stapanesti sanatos ca e o masina buna ! Laughing
  • killer666

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2004

  • Mesaj Privat
a mea consuma in jur de 10-11 in oras si afara 8-8.5, si asta pe motor de 2500 v6!
  • jooe
  • *
  • 15 mesaje
  • din 03 Mai 2006
  • Astra 1998 x16xel
  • caras-severin
  • jooe

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: caras-severin
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am si eu acelasi motor si cred ca urban iti ia cam mult dar in afara este ok mai ales daca ai si clima dar cred ca nu din anul ala nu au fost ecipate a mea e din '98 si imi ia in jur de 8% urban dar la noi nu este asa trafic. SA O STAPINESTI SANATOS (si la mai putini bani bagati in ea )
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR