Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am vorbit cu niste prieteni de preturile de la distributia mea care le-am aflat si eu si s-au inchinat au spus ca la carma ( nu stiu daca am scris corect CARMA imi cer scuze) ca scap cu cel mult 3 milioane, am sa ma duc luni sa ma interesez acolo
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eugen_gsi16v a scris:am vorbit cu niste prieteni de preturile de la distributia mea care le-am aflat si eu si s-au inchinat au spus ca la carma ( nu stiu daca am scris corect CARMA imi cer scuze) ca scap cu cel mult 3 milioane, am sa ma duc luni sa ma interesez acolo


Mr. Green Mr. Green Mr. Green

vezi www.autokarma.ro ....au destul de multe piese ...insa cel mai bine suni la nr de pe site Wink
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am facut toate lucrarile singur la OMEGA A am masina de 5 ani si merge ceas.(nu sunt mecanic)sunt doar pasionat si spre deosebire de "mecanici" stiu sa citesc o documentatie ,lucru care trebuie facut INAINTE de a te apuca de desfacut.
a vazut cineva vreun mecanic care atunci cind nu stie ceva sa ia cartea sa citeasca.
  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gata am schimbat si yo distribuia la masina din semnatura si am scapat destul de iefin. Am dat dupa cum urmeaza
-Curea distributie Contitec 141
-Rola intinzatoare Febi 170
-Cealalta rola Febi 157
-Curea exterioara 65
-Pompa apa 172
-Manopera 80(ca la prieteni)
Skip ads

  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Azi am intrebat la Augsburg de distributie.Originala , cureaua + 2 role , 7.8 mil rol.Ne-originala in jur de 5.
Or fi bune si astea neoriginale ?Ma pot baza pe ele 150k sau 10 ani cum scrie la carte ?

p.s.La Opel era 9mil.
p.p.s.In Germania e 150 euro.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
autokarma ia piesele de la meteor...ai putea sa incerci direct acolo Very Happy
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
este adevarat ce ati spus mai sus despre schimbul de distributie;eu am 114 000 km reali si am schimbat cureaua la 100 000 , nu ca ar fi fost nevoie , ci pt ca a tb sa desfac motorul-o bujie ramasa in chiuloasa...rupta dupa parerea mea tot de cei de la augsburg...nu mai fac comentarii si anti reclama ca nu imi place;ideea e ca atunci cand mi a dat jos motorul mecanicul ne am uitat la curea , a zis el ca nu are uzura dar cel mai bine e sa o schimb ca daca se rupe iese nasol;rolele nu le am schimbat si pot spune ca motorul merge brici si nu se aude nici un fel de zgomot de la role sau alte componente de la motor;e un singur aspect f inportant , imi cer scuze daca s a mai zis despre asta:conteaza f mult kilometrii reali ai masinii...ca una sunt masinile din ro si alta e o masina luata de ex cum am luat eu , cu carte de service din germania,usor de verificat daca e totul in regula...ca o masina din romania , daca e adusa de baieti in targ cu 50 000 km care defapt sunt vreo 130 000....numai noi stim cum...mai merge romanul cu ea , face-crede el- 75 000 km la masina si doamne fereste i se rupe cureaua...si a pus o ...nestiind ca masina are defapt 155 mii..sa zicem.. e doar un exemplu cred ca s a prins ideea;iar aia de la opel sunt niste boi...si eu m am certat cu ei pe tema asta si le am zis ca am cartea de service unde scrie ce si cum...si au inceput sa o dea din colt in colt si sa imi zica vezi doamne ca la y17 dt se face revizia la 90 mii..cu aceleasi vrajeli despre drumuri mzerie etc....
  • 20CRS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
vreau sa-mi schimb singur cureaua de distributie+rola+pompa de apa...fara sa merg la service
e cineva care a facut acest lucru la motorul Z16SE si ma poate indruma?
teoretic stiu cum se face, iar practic nu am facut decat o data la o dacie.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La dacie ai schimbat cureaua sau distribuþia? ªi ce dacie era?
  • 20CRS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:La dacie ai schimbat cureaua sau distribuþia? ªi ce dacie era?

La dacie am schimbat lantul de distributie+patina intinzatoare+pinioane...daciile nu au distributie pe curea, din cate stiu eu, poate am vreo pierdere de memorie, corecteaza-ma daca gresesc! Dacia1310
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu greºeºti. Modul tãu de exprimare mi-a dat de înþeles cã ai schimbat curaua de distribuþie la dacie. Cum 1300 are distributia pe lanþ, am cerut lãmuriri. Embarassed
  • 20CRS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
...ca sa fiu in topic...piesele le-am cumparat> cureaua GASKET 60 lei, rola INA 119 lei, pompa apa GRAF 87 lei, termostat Vernet 29 lei
Magazin EUROCAR
manopera...nush!
Skip ads

  • dyzzy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare...
Ma bag si eu cu o intrebare!
Cat ma poate costa sa schimb distributia la masina din semnatura, motor y17dt.
Distributia cu tot cu role.Ce producator recomandati?
Multumesc!
  • new_style

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am gasit undeva pe la trafic greu cu vreo 9-10 milioane distributie bosh,rolele si pompa de apa sunt alta firma,cu garantie 90.000Km.
am un vectra b cu motor 1.6i 16v-x16xel.
ce ziceti?
  • stefan_marghioala

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat distributia si pompa de ulei care era praf. Pompa a fost 900 RON , role (2 cred) +curea - 600 RON, am schimbat si uleiul +filtru - 200 RON, manopera 300 RON, deci toata distractia 2000 RON. Toate astea le-am facut dupa ce mi-a picat pompa de ulei la vreo luna dupa ce am luat masina (avea 120.000 km). Asa ca distributia in sine nu e mult, insa la mine a fost jale cu pompa de ulei. Y17DT, 2000, ISUZU 55KW, 2 usi
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am o vectra c motor 1.6 101 cp are cineva idee masina are 60 mii tre sa schimb distributia masina e noiembrie 2003? multumesc
  • stefan_marghioala

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca pana la 100.000 km sa stai linistit. Eu la astra g 1,7 TDI - ce-i drept, am schimbat-o la 120.000, desi nu facea nici o figura.A fost o masura preventiva.
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da da a mea e benzina nu conteaza?
ma sperie faptul ca as puteA SA frang motorul si mai ales ca nus 100%ca are km astia....o am de la 50000
  • stefan_marghioala

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu stii exact nr. de km, poti verifica diferite lucruri cum ar fi: volan tocit, schimbator cu husa tocata, discuri de frana tocite (se simte la deget diferenta dintre marginea discului si suprafata lui de franare), etc. Un mecanic priceput te-ar putea ajuta si te-ar sfatui si ce sa faci cu distributia.Nu stiu daca da vreun semn masina daca e dusa distributia, dar nici nu as vrea sa aflu pe pielea mea.Mai cauta pe forum discutii de genul asta.Bafta
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ms
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR