Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o problema are cineva ideie cat ma poate costa sa schimb toata distributia curea ,rola intinzatoare, pompa un pret pt fiecare

cu respect B_80_GSI
Skip ads

  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ma gasit intr-un service mana de lucru la toata distributia 1.500.000 este un pret bun sau este mult ?? astept parerile voastre
  • andyrro

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pe m-au costat 4.5 mil piesele la Augsburg si 1.5 mil montatul... dar eu am motor diesel
nu mai stiu cat a fost fiecare pesa in parte ca nu am facutra la indemana

P.S. ai grija la ce fel de service iti schimbi distributia pt uite ce am patit eu
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3306
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
de schimbat am gasit la un service cu 1500 si este cat de cat un service renumit pt masinile de la curse 200+ ori cum ms mult pt sfat si am sa tim minte sfatul tau
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe mine la opel vectra A din 95 m-a costat 400.000lei cureaua si tot atat mana de lucru,nu am schimbat si rola intinzatoare.Am inteles ca rola e pe undeva pe la 1,5-2 milioane.Mana de lucru intr-un service e cam un milion sau chiar mai bine.
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
e bine cu 1,5 milioane pt distributie
eu am schimbat doar cureaua si o rola cu 800
peste o saptamana a cedat pompa de apa-inca 600 manopera.
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am fost informat de cei de la service ca daca vin cu piesele mele nu imi ofera garantie la mana de lucru , decat daca cumpar piesele de la ei sa faca comanda la meteor ce ziceti asa se procedeaza sau sa caut alt service??

cu stima si respect pt toti vitezomanii
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cu siguranta daca cumperi de la ei, pisele vor avea un pret exagerat, fa si tu un calcul cam cu cat iesi in plus la service cu piesele decat daca ai cumpara din magazin si vezi tu dup-aia, desi ar mai fi si alt dezavantaj: la service nu ai certitudinea ca ce ti-au pus e nou, fac ei in asa fel incat sa te tina in perioada de garantie si dup-aia... Evil or Very Mad
----------
Ca sfat iti recomand ca orice piesa ce o iei de la ei sa ti-o desfaca in fata din ambalj, cureaua e bagata intr-o folie sigilata/cutie la unele modele. Cu asa ceva nu e de joaca de aia uitat-te bine ce iti dau meseriasii
Bafta multa...ca e nevoie!
Skip ads

  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mersi mult overtaxer pt sfat si am sa tin cont de tot ce mi se spune aici pe forum
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ai 2 alternative si nu prea suna bine nici una....
Prima e sa te duci in service autorizat si sa iti schimbe ei de acolo, cu piesele lor exorbitant de scumpe si sa-ti dea o garantie in jurul a jumatate din kilometri pe care ar trebui sa ii faci fara sa o schimbi....aprox. 30000....
A doua este sa te duci, sa iti iei tu cureaua si rola/rolele intinzatoare care stii ca sunt bune la preturi ok, te mai costa si manopera ceva insa stii ca ce iei nu e contrafacuta sau mai rau , pusa de la o alta masina....ce e prost si la varianta a 2 a este faptul ca nu stii sigur ce garantie ai, daca a montat-o bine sau nu...... Rolling Eyes

Oricum ai face ai mare grija, pentru ca un motor ca ala e cam pretentios....si stiu ca sub 5000 de ture nu merge asa ca Wink ...choose carefuly
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu sfaturile de cumparare, doar ca un motor" mare" nu se tureaza asa de mult (in utilizare cotidiana...) eu rar trec de 3500, cu un motor in principiu echivalent cu cel al unui GSI (si o caroserie cu 200kg mai grea...)
Turatul motorului "intr-o veselie" este "privilegiul" motoarelor "mici"... Wink (Sorry, Confused OFF TOPIC...)
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am fost azi la service acolo unde am gasit se o schimb cu 1500 si am intrebat cat ma costa piesele si mi sa spus curea distributie - 1800, rola intinzatoare - 1600 pompa apa 1250
e parere aveti daca as cauta in alta parte as putea gasi mai ieftine piesele??
unde sa mai ma duc sa mai caut?? Sad
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1,8 mil cureaua? Shocked A innebunit lupul !!! e in jur de 5-600 000 nu mai mult, la rola si pompa preturile par cat de cat apropiate de magazin
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
overataxer de unde pot sa iau curea cu 5-600 cureaua de distributie?? este cumva tureasca nu vreau turcesti
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ia încearcã aici: 0722.713.678 ºi 0723.254.077
De la ei poþi face rost ºi de piese ORIGINALE la preþ decent. Tot cu ei lucrez ºi eu. Mult noroc!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine au costat: curea 400k, rola 1200k, manopera(nu la service, unde mi-au cerut 1200k)-500k
Preturi de Sibiu, piesele au fost cumparate acu 2 luni, manopera-azi
  • eugen_gsi16v

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2005

  • Mesaj Privat
senator1 piesele sunt noi nu?? si nu vreau piese turcesti am inteles ca nu sunt bune
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Da, piesele sunt noi.
  • kathar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu tocmai ma pregatesc sa-mi fac revizia de 60.000km, si am sunat la Di-Bas sa-mi fac o programare. Tipul de-acolo mi-a spus ca revizia o sa ma coste vreo 18milioane, si la reactia mea socata, mi-a explicat ca la 60.000km e recomandat sa schimb setul de distributie, si ca treaba asta ma costa vreo 12 milioane !!! Cica restul operatiunilor si consumabilelor (filtre, ulei, etc), ma duc maxim in 6 milioane.

Acum stiu ca vazusem pe-un alt thread ca un set de distributie nou costa in magazin vreo 3.5 milioane (la Autokarma sau Opel Shop)... ma gandeam daca sa ma duc sa-l cumpar de-acolo, si apoi la reprezentanta sa mi-l schimbe. Dar in cazul asta sper sa nu imi comenteaza ca nu imi mai ofera garantie la manopera.

Voi ce ziceti ?

Doru
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
vezi ca s-a discutat mult pe aici in legatura cu subiectul asta.

in manual scrie ca la motorul diesel care are transmisia pe curea (1.7dti) schimbul de curea si role se face la 150 de mii de km.

s-a mai vorbit si de faptul ca mecanicii din service-urile noastre, pentru a-ti mai lua niste bani si din exces de zel, te mint si te pun sa-ti schimbi distributia la 60 de mii.

ca idee, poti sa schimbi pe la 120 de mii fara probleme (tinand cont ca in ro avem motorina si uleiuri proaste).

ca o alta idee, un schimb complet (piese + manopera) nu trebuie sa fie mai mult de 8 mil.

bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR