Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Lamuriti-ma si pe mine, va rog
Este adevarat ca se poate modifica vitezometru in functie de cauciucuri? In momentul asta am 195/60 R15 si daca-mi iau 185/65 R15 imi va arata mai putin in bord decat am pentru ca diametru va creste cu ceva... Am inteles ca se poate schimba ceva in ECU in functie de dimensiunea anvelopelor... Este valabil si la vitezometru sau numai la computerul de bord
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
este valabil pt ambele, dar asta o faci numai cu Tech2
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci si aici sa vezi cam cu cit se modifica si daca are rost sa modifici ceva. Daca procentul e f. mic nu cred ca are rost. Very Happy

http://www.1010tires.com/Ti...asp?action=submit
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
e ceva diferenta...
deja intru pe teritoriu necunoscut... ce este Tech2?
Skip ads

  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
E testerul. Pe el poti sa vezi si sa stergi erorile si sa faci unele reglaje. In general cei de la reprezentante au asa ceva. Very Happy
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
cablul de la vitezometru nu intra in cutia de viteze? => nu are a face cu cauciucurile ?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe asta cred c-o stiu si eu... Astra G nu are cablu de kilometraj sa intre in bord la ceasuri... toata legatura se face electronic prin fire, cum de altfel este si kilometrajul afisat la ceasuri
  • dumitrunavodari

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2005

  • Mesaj Privat
styx a scris:cablul de la vitezometru nu intra in cutia de viteze? => nu are a face cu cauciucurile ?

Ba are. Si uite cum:
Cauciucuri mai mari rezulta circumferinta mai mare. la o rotatie completa a rotii, care corespunde si unei rotatii complete a arborelui principal al cutiei de viteze, vei parcurge o distanta mai mare.(asta cred ca o stii)
Vitezometrul functioneaza astfel: unei anumite rotatii (turatii) a arborelui principal al cutiei de viteze ii atribuie proportional o anumita viteza. Nu conteaza ca transporta informatia electronic sau mecanic. Tot o transformare din turatie in viteza stie sa faca.
Prin urmare daca maresti diametrul anvelopelor viteza indicata va fi mai mica decat cea reala, si invers daca folosesti anvelope mai mici.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca nu m-am exprimat bine... Ai perfecta dreptate, dar ce am vrut sa spun eu era ca legatura intre bord si roti nu se face prin cablu de kilometraj ca la masinile mai vechi, ci electronic, tocmai am deschis o discutie despre TID si MID si daca urmezi acel pdf in germana vei vedea ca si la MID exista un senzor unde poti schimba circumferinta rotilor... Probabil o sa trec pe la o reprezentanta Opel sa vad ce marime a anvelopelor o am selectatata pentru ca pe brief-ul nemtesc erau mai multe variante si nu spunea nimic care este cea setatata pe masina ca sa nu am diferente de viteza
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dumitrunavodari a scris:
styx a scris:cablul de la vitezometru nu intra in cutia de viteze? => nu are a face cu cauciucurile ?

Ba are. Si uite cum:
Cauciucuri mai mari rezulta circumferinta mai mare. la o rotatie completa a rotii, care corespunde si unei rotatii complete a arborelui principal al cutiei de viteze, vei parcurge o distanta mai mare.(asta cred ca o stii)
Vitezometrul functioneaza astfel: unei anumite rotatii (turatii) a arborelui principal al cutiei de viteze ii atribuie proportional o anumita viteza. Nu conteaza ca transporta informatia electronic sau mecanic. Tot o transformare din turatie in viteza stie sa faca.
Prin urmare daca maresti diametrul anvelopelor viteza indicata va fi mai mica decat cea reala, si invers daca folosesti anvelope mai mici.


oooops... mea culpa - ai dreptate, nu shtiu unde-mi era capul
  • tlsarges

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai sa calculezi folosind calculatorul de la adresa de mai sus ai sa vezi ca diferenta este de doar 3% ceea ce, conform constructorului este nesemnificativ. Cauciucurile 185/65/15 sunt echivalente la inaltime cu 195/60/15, dar sunt mai late. La fel am si eu pe masina mea.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da, am vazut si eu intre timp ca 185/65 sau 195/60 au si acelasi pin la BC sau vitezometru... Oricum in spusele tale s-a strecurat o greseala... 195/60 sunt mai late si nu invers
Skip ads

  • tlsarges

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Pitesti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, cele de 195 sunt mai late.
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Având în vedere cã ambele anvelope au diametru de 65 ar trebui ca ºi viteza sã fie aceeaºi, fãrã nici o diferenþã. Nu înþeleg de unde apare acea diferenþã de 3%.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@senator....65 reprezinta inaltimea talonului exprimata ca procent al latimii jentii...de aici diferenta...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Spuneti ca e nesemnificativa diferenta de viteza.
Tocmai din cauza acestei diferente am luat un radar pe vremuri.
Aveam de putina vreme o Dacia, la care i-am pus gume mai mari, fara sa ma gandesc la consecinte.
Urmarea: trecand prin zona cunoscuta cu radar, am mers la limita maxima admisa. Conform kilometrajului de bord. Din nefericire, radarul a avut alta parere.
Pe moment am fost vehement. Nu acceptam ca sunt vinovat.
Mai tarziu am aflat ca totusi ma inselasem.
Concluzia mea: trebuie avut grija la dimensiunile anvelopelor, dar nu numai din acest punct de vedere.
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am intrebat si eu la dealer in legatura cu problema asta. Eu am Dunlop, cele din fabrica, 195/60 R15 si vreau sa-mi pun de iarna 185/65 R15 (iarna sunt recomandate cauciucuri mai subtiri si talon mai inalt). Cei de la dealer au zis ca diferenta este nesimnificativa. Astea sunt si dimensiunile care merg pe Astra G. Daca va uitati in talon vezi vedea ca cei de la Opel recomanda numai aceste doua dimensiuni. Pentru alte dimensiuni nu stiu ca nu am intrebat.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de semnificativ este schimbul de la 195 la 185.
Nu mai tin minte exact nici dimensiunile de la vechea Dacie(originale si dupa schimbare).
Cert este ca la mine, chiar acea diferenta nesemnificativa m-a costat atunci.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De la 195 la 185 nu ai cum sa calculezi diferenta, deoarece reprezinta latimea cauciucului.
Cine vrea sa calculeze exact diferenta sa urmeze link-ul de mai jos. Pe la mijlocul paginii exista un calculator ("A tyre size calculator").

http://www.chris-longhurst....s/tyre_bible.html
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR