Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • florin 558

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum spune si topicul am un prieten cu un opel kadett care si-a pus motor diesel 1.7 iar el in acte are un benzinar (1.3 sau 1.6 nu stiu exact)Are nevoie de o copie sau o serie de CIV de la cineva care a facut "transplantu-l" legal trecind de rar.Eu am avut un prieten care a facut "transplant" legal dar a vindut masina si nu mai are nici un document si nici de proprietar nu dam.Daca stiti pe cineva care a facut treaba asta dati-mi si mie de stire ca ma doare inima cind il vad ca plinge pe linga masinuta lui draga.Multumesc anticipat
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu prea am inteles...A schimbat motorul si nu are acte..?Te duci la RAR,frumusel,si declari ca ai cumparat motorul piese din toata tara,si l-ai asamblat tu.Sau din targ.Sau de unde vrei tu,si dai declaratie pe propria raspundere ca nu ai factura la el,sau alt act de provenienta,si gata.Cel putin asa e la Buc,verificat de mine de 2 ori
  • florin 558

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pai la noi la Iasi se face o cerere la bucuresti cum ca vrei sa-ti schimbi motorul x cu unul y si daca bucurestiul aproba al poti trece in acte daca nu treaba ta.Si s-a certat ala la bucuresti si au spui aia sai trimita o copie sau un nr de civ de la o masina la care s-a facut transplantul.Eu spun ca astia de la rar sunt varza frate.Dar poate veni la bucuresti sa il teaca in acte? Sad
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poate,daca face un contract de vanzare cumparare(fictiv) cu cineva din Buc.,pt.ca altfel nu are motiv.Sa vad daca mai am io copie dupa carte,dar la mine a fost 1.6 D cu 1.7 D,deci pe aproape.Oricum,o sa ma interesez la altcineva,care a pus diesel pe benzina.Si apropo,daca benzinarul avea EURO si tu vrei sa-i pui NONEURO,nu merge.
Skip ads

  • florin 558

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am vb cu el si avea motor benzina carburatie non euro.Si la voi la bucuresti se face cerere pt schimbare motor dupa care daca acepta rar iti trece mototul in carte?
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dupa cate stiu eu e mai complicat deoarece schimbi carburantul suma de trecere in acte a motorului creste de la 90 ron pt acelasi tip adica initialele de la serie sa potriveasca doar nr altul la 400 ron cand schimbi motorul cu unul mai mare si daca schimbi si faci din benzinar diesel ajungi sa treci cu el de 1200 ron ca tre sa faci si omologare de tip si alte prostii de genul acesta . Informatiile mele au cca 1 an vechime.
Eu recomand nesimtirea "da cine stie ce am sub capota si daca ma opreste garcea opresc la limita urechii lui Embarassed si-i dau un brat de acte la analfabetu' dupa ce plec iui spun --ti-am tras-o bre- " Fara Spam Ca doar nu te leaga pt un cacat de motor si itp tre sa te descurci si tu ca doar e la 2 ani Wink
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cogi a scris:dupa cate stiu eu e mai complicat deoarece schimbi carburantul suma de trecere in acte a motorului creste de la 90 ron pt acelasi tip adica initialele de la serie sa potriveasca doar nr altul la 400 ron cand schimbi motorul cu unul mai mare si daca schimbi si faci din benzinar diesel ajungi sa treci cu el de 1200 ron ca tre sa faci si omologare de tip si alte prostii de genul acesta . Informatiile mele au cca 1 an vechime.
Eu recomand nesimtirea "da cine stie ce am sub capota si daca ma opreste garcea opresc la limita urechii lui Embarassed si-i dau un brat de acte la analfabetu' dupa ce plec iui spun --ti-am tras-o bre- " Fara Spam Ca doar nu te leaga pt un cacat de motor si itp tre sa te descurci si tu ca doar e la 2 ani Wink



Daca vrei sa pui un motor superior celui existent pe masina (referitor norma euro),pe baza unui deviz+factura
de schimbare motor (executat de servis autorizat RAR) se face cerere de omologare artizanala +cerere
de verificare noxe (aceasta costa 600 euro),urmand ca RAR-ul sa faca o programare.
Este destul de complicat.
  • butoiasu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1977 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sunt din bucuresti si am aceeasi probleme ...
1. am cumparat o masina care nu are motorul din acte (este altul identic dar alta serie)
2. motorul este cam bomba ( masina este din 77 - am luat-o sa o restaurez) - scoate fum, se infunda
3. am si motorul original in portbagaj (e blocat)
4. am acte de vanzare-cumparare pt ea. (expira intr-o luna - asha scrie pe talon)
5. masina are ITP pana in decembrie.
6. n-am nici un fel de factura pt motorul de pe ea.

Ce trebuie sa fac ca sa o inmatriculez? (n-are nici o sansa sa treaca rar-ul)
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pacarca te si vad cum te duci la Varvara (seful RAR iasi) si ii explici cum ai luat tu piese din targ si ti-ai facut motor si acu vrei ca ei sa ti-l treaca in carte Very Happy la noi la Iasi la RAR is crema inginerilor ai iti cere si factura din service-ul unde ai montat tu motorul la bucuresti e alta viatza ! Man da un Pm ca te invat eu cum sa faci cu actele !
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@butoiasu-sincer,nu vad ce sens are sa o inmatriculezi daca nu mergi cu ea..Pana o faci iti expira toate..
  • florin 558

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
A rezolvat problema.Am vb cu unul de la buc un sef de la rar Manole....Si i-am trimis copie de la vectra mea ca si eu am schimbat motor si am avut in acte c16nz si am pus tc4ee1 in acte ca masina e din fabrica diesel.Eu am schimbat anul trecut simplu.Acum ati fac absolut tot itp adica frini,directie,noxe etc si dupa aia il trece in civ.Nu cere absolut nici un document pe motorul ce vrei sa-l pui numai cu conditia sa fi echipat modelul tau de masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR