Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ma uitam pe site la promotor si vad un subiect ff interesant cu un model prototip Dacia denumit D33 , desenat de casa auto de desing Ideea din Torino. la baza seamana cu Fiat Mareea (spun cei de la promotor). si din ce am mai citit de pe daciaclub ar fi avut 3 motoare. 1.4 , 1.6 si un 2.0 care ar fi fost de provenienta vw (foarte ciudat). am sa pun niste poze ca sa vedeti ce am pierdut .

Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Simt ca trebuie sa ma maturizez un pic.
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Simt ca trebuie sa ma maturizez un pic.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
domnilor , yo am gasit ceva interesant dar nu am zis ceva la adresa marcii opel . ca opel prin denumire e mai buna ca dacia. deci dacia - down de tot iar opel uppppp
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Lorand a scris:dacia - down!
opel - up! Very Happy

Kmc0smin nu a postat ca o comparatie sau ceva de genu , deci nu prea vad relevante comentariile voastre(off topic).
Acum daca pozele astea chiar sunt reale si ar fi vorba de dacia atunci da am pierdut in comparatie cu loganu dar e ca in Romania.--Cand apare ceva bun, trebuie sa fie un grup de interese care sa strice treaba.
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca arata groaznic.
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mama, in ce hal arata! E chiar mai 'fara suflet' decat o coreana.
E un fel de seria 5 wannabe din spate asa.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu,masina asta trebuia sa inlocuiasca Nova,dar odata ce Dacia a fost cumparata de Renault...stiti ce s-a intamplat,iar modelul asta a ramas abandonat intr-un garaj.Eu zic totusi ca arata destul de ok,mai ales pt. vremea in care a fost conceputa...Spatele aduce un pic a Peugeot 406 Smile
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vgv treaba se intampla in '97 asa ca nu e nici un "wannabe"
mie imi place cum arata...oricum da clasa unui GOLAN Laughing
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Degeaba au facut asa un prototip daca pe banda de productie tot cu toporu taie tabla si tot patrata iese masina ->logan
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
si mie imi place cum arata masina. ar fi fost frumos sa se fi popoluat strazile cu asa ceva. scoala de design francez a aratat in cazul logan ca-i place sa lucreze mult cu toporul si unghiurile drepte.
se vede acolo designul italianesc, care scoate cele mai frumoase masini din lume (Giugiaro, Pinifarina, Bertone etc)
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sigur nu e fiat ala ? ca din fata cam asa aduce
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:si mie imi place cum arata masina. ar fi fost frumos sa se fi popoluat strazile cu asa ceva. scoala de design francez a aratat in cazul logan ca-i place sa lucreze mult cu toporul si unghiurile drepte.
se vede acolo designul italianesc, care scoate cele mai frumoase masini din lume (Giugiaro, Pinifarina, Bertone etc)

Intr-adevar designul italienesc are multe de spus in ceea ce defineste conceptul de automobil contemporan. Din fotografiile prezentate se vede ca linia este curata si cursiva, fara accidente de desen ca in cazul Loganului. Spatele mai ales are o cursivitate bine sustinuta iar stopurile se incadreaza in volumul caroseriei fara sa distorsioneze si sa para fortate. Chiar si linia haionului este corect desenata. Uitati-va bine la conturul portierelor ca sint foarte sinuos desenate. Are ceva din inspiratia modelelor Fiat si Lancia. Loganul este la fel de agresiv si impunator ca un bax de polistiren de fatada. Am desenat destule schite de prezentare in 6 ani de facultate la sectia design ca sa pot aprecia cand o linie este cursiv desenata (sau mai bine spus trasata)
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
decat o cutie ca loganul , acest D33 era pe banda romania pe plan auto era mai sus si daca o tinea tot asa in 2008 aveam masini adevarate si nu mia umpleam orasul de coreene si skode si made in china.
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
uite si evolutia batranei dacii...si a celorlalte automobile romanesti, e chiar interesant Smile

evolutia
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am citit, f bun si util. da ce vremuri , cand astea se intamplau ori eram bebe mic ori nici nu eram pe lume. pacat ca le-am pierdut.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din spate seamana cu 206 berlina.chiar foarte bine.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dany3l a scris:uite si evolutia batranei dacii...si a celorlalte automobile romanesti, e chiar interesant Smile


Chiar mi-a facut placere sa imi reamintesc. Pacat ca e tradus de undeva. Automat. Deci un pic aiurea.





  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am vazut masina aceea si din punctul meu de vedere arata foarte bine pentru o masina care ar fi trebuit sa fie lansata undeva intre ani '91-'92.Masina de test avea motor diesel cel 1.9 care a fost pus ulterior pe camioneta(motorul de la renault era luat).Avea geamuri electrice fata si spate.Interiorul era dragutzel,in 2 culori,partea de sus era bej iar cea de jos neagra,avea ceasurile de bord puse la jumatatea bordului.
Despre exterior....mi-a placut bara fata care avea niste proiectoare mari gen octavia2,restul parti fata era mai rotunjit genul masinilor coreene(cum ar fi acum noul hyundai accent)....Avea AC si reglaje alea aerotermei(cald-rece...plus separare parbriz.,etc)
Langa accea masina se afla cea mai puternica dacie...Nova de 300 C.P.(motorul era de golf)era masina care concura la raliu pe vremea cand dacia avea o asemenea echipa.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
unde ai vazut toate detaliile? si nu avea diesel deoarece renalult nu se implicase iar masina avea sa apara in locul supernovei deci in 2003 iar faza cu nova de 300 cp nu te cred sincer , fara dovezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR