Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • deleted-21935

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am un vectra gts si vreau sa schimb placutele de frana pe spate. Problema este in felul urmator ca pistonasul nu se duce inauntru in etrier. Mam uitat pe forum si am gasit un topic si am facut exact cum sa explicat akolo. Am ivartit si in acelasi timp am impins cilindru dar nu se duce. Care stiti cum sta treaba va rog sa mi spuneti.merci
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ecact cum ai spus tu se face, numai ca trebui sa fi mai insistent.
Cel mai sigur e sa iti faci o cheie care sa intre in acel locas, apesi pe cheie si rasucesti in acelasi tinp. Pentru asta trebui sa ai etrierul demontat.
  • teodorteodor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003 y22dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de ce nu te duci la un mecanic direct (in caz ca nu esti tu ) , ii dai 200 000 si te rezolva el?!?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@teodorteodor
poate pentru ca are placerea sa isi repare el insusi masina, poate pt ca la mecanic mai astepti 300 de ani pana isi face timp si nu poti stii niciodata cat de bine ti-a pus placutele alea...

@mossu
cum zicea si DB77AAA - insista...trebuie sa mearga!
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se invirte pistonasul si in acelasi timp se impinge.Daca nu merge cit ar trebui sa intre etrierul cu placutele noi atunci desfa surubul ala unde este prins furtunul pe care vine lichidul de frina ,ala care este prins pe etrier.Dupa aceea impinge si invirte pistonasul cit trebuie.Am uitat sa spun trebuie sa desfaci si capacul de la rezervorul de lichid de frina (de la motor).Dupa ce montezi etrierul si placutele TREBUIE SA AERISESTI FRINA. Daca nu are cine sa faca pedala dute la un mecanic ,eu am fost si m a costat 20 ron.
Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR