Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • kokaine'car

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Kadett 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal fratilor......un pic de ajutor mai am nevoie si imi pun masina pe roti ( kadett E, 2usi, 1,3 benzina)....am mai dat un mesaj de ajutor acum cateva zile ...legat de pompa de apa.......am reusit sa imi cumpar noua si curea la fel.....dar a aparut o mica problema.....cum se scoate fulia de la cureaua de distriburie?.....ca m'am chinuit azi toata ziua cu al meu bunic si nu am rezolvat nimic.....surubu ala nu vroia sa iasa ...trebuie sa tin cumva cu o ranga fulia ...nush numai am nici o idee....ms mult...pa pa
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
e starns surubul ala , trebuie sa blochezi coroana cu o surubelnita pe langa "tabla taie nasul"(este un capac de tabla pe cutie in partea spre motor spre baia de ulei prins in 4 suruburi) ,daca nu ai loc desfa suruburile la capacul ala slabestel putin si bagi o surubelnita cu varful drept in partea din fatza a motorului pana ajungi cu varful in dinti de la coroana si cu o tubulara pusa pe niste prelungitoare cu macar un teu(in caz ca nu ai o bara mai serioasa) culisant in capat desfaci surubul ,cand pui la loc pune pasta de blocaj pe surub .Daca nu ai niste cunostinte cat de cat de mecanica nu te baga acolo ,cureaua la distributie nu se pune ca aia de la alternator,ai un semn pe pinonul la axul cu came care se pune la ora 12 si unul pe pinionul de la vibrochen care se pune la ora 6 si se intinde folosind pompa de apa la motorul de 1,3 la kadett .
  • patratelyo

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca nu reusesti blocand coroana ia o tubulara hotarata cu un prelungitor baga in viteza si da cu ciocanul in prelungitor ca eu asa am reusit dar ai grija cum o pui la punct multa bafta
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sau mai simplu,bagi intr-a 5a sau 4a daca n-ai,si tii si piciorul in frana.E de la sine inteles ca tb.sa iti desfaca altcineva surubul de la vibrochen...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR