Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Viitoarele permise europene vor conþine un cod cu informaþii privind starea de sãnãtate: vederea, auzul, boli, dar ºi restricþionãri de tipul “posesorul trebuie sã conducã doar ziua sau doar însoþit”.

Tot pe carnet vor fi consemnate date privind tipul transmisiei, sistemul de frânare sau de direcþie. Directiva 126/2006 privind permisele de conducere va face posibil ca din 2012 pe întreg teritoriul Uniunii Europene conducãtorii auto sã aibã un singur model de permis, însã peste câteva luni, din ianuarie 2009, vor intra în vigoare primele restricþii. Documentul, un card de plastic colorat în albastru ºi galben, în care va fi încorporat un microcip, va conþine câteva rubrici noi.

Conform Hotnews, cei care vor obþine însã un astfel de permis nu vor putea conduce maºini cu o cutie de viteze manualã decât dacã vor susþine un test de abilitãþi. “Statele membre trebuie sã fie gata cu implementarea acestei prevederi din directivã pânã la 19 ianuarie 2009. Începând cu aceastã datã, pe toate permisele auto care vor fi emise în orice þarã din UE ca urmare a susþinerii testelor pe autovehicule cu transmisie automatã va fi înscrisã menþiunea: valabil doar pentru autovehiculele care au cutie de viteze automatã”, spune deputatul european Adriana Ticãu, membrã a Comisiei de Transport din Parlamentul European.

O altã prevedere care va intra în vigoare în 2009 este cea legatã de numãrul de permise ºi de rezidenþã. Din ianuarie 2009, o persoanã va putea deþine doar un permis emis în þara de reºedinþã. Cei care îºi vor stabili reºedinþa în alt stat membru, dupã doi ani vor putea aplica pentru un permis. Permisul vechi va rãmâne la poliþie în noua þarã de reºedinþã ºi va fi returnat autoritãþilor emitente.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si actualul permis are o rubrica la pozitia 12 "Mentiuni/Restrictii"! Aceasta rubrica a fost corelata cu un cod format din 4 cifre care defineste o afectiune medicala! Ex: 0101- Deficiente de vedere, 0100 - Deficiente de auz...si multe alte afectiuni! La un control de rutina, daca politistul constata ca ai unul din aceste coduri, respectiv 0101, si ai condus fara ochelari, 2 pct. + amenda! Numai ca la noi, cei care se stiu cu deficiente incompatibile cu sofatul, prefera sa "cumpere" o fisa medicala, cu toate examenele medicale " APT"! Si sunt mii de cazuri!
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu am la rubrica 12 0101 si m-a obligat sa pozez cu ochelari ....la noiile permise cand se schimba mai trebuie sa fac control medical la ochi sau ....
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
asdhj a scris:eu am la rubrica 12 0101 si m-a obligat sa pozez cu ochelari ....la noiile permise cand se schimba mai trebuie sa fac control medical la ochi sau ....



Foarte ciudat, eu am intrebat special la poza daca sa tin ochelarii si a tipat aia la mine ca pozele nu se fac cu ochelari niciodata...si evident ca in poza sunt fara ei desi am si eu codul 0101

Cat despre datul spagii ca sa scrie apt, nu pot decat sa zambesc cand voi vedea unul din astia in vreun sant sau in dambovita! Eu desi am doar -0,75 dioptrii, as conduce cu ochelari CHIAR DACA pe permis nu as avea acea mentiune. Nu blamez faptul ca dai spaga sa iei MAI REPEDE si fara stres si cozi o adeverinta, asa se procedeaza in ROMANICA noastra draga, insa le poti da datele cu dioptriile ca sa le treaca pe permis!
Mai rar asa, nu? Laughing
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cat despre datul spagii ca sa scrie apt, nu pot decat sa zambesc cand voi vedea unul din astia in vreun sant sau in dambovita! Eu desi am doar -0,75 dioptrii, as conduce cu ochelari CHIAR DACA pe permis nu as avea acea mentiune. Nu blamez faptul ca dai spaga sa iei MAI REPEDE si fara stres si cozi o adeverinta, asa se procedeaza in ROMANICA noastra draga, insa le poti da datele cu dioptriile ca sa le treaca pe permis!
Mai rar asa, nu?


amice eu nu am dat spaga sa fac fisa medicala am la ochi +1,50 si mi-a zis cand am facut poza ca unde sunt ochelari si am zis nu ii am la mine si a zis nu iti facem poza pana nu ai ochelari la tine si asa am cautat la altcineva o pereche de ochelari sa ma pozeze
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR