Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • zdo

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea sa renuntati la cauciucurile cu nituri ca puteti sa mai spargeti niste parbrize sau faruri cu niste cauciucuri bune si un sofer bun puteti sa mergeti oriunde
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut
In cel mai rau caz, daca ai cauciuge de vara si nu poti urca, dezumfli un sfert din cauciuc si incepi sa urci, dar incet si o sa vedeti ca asa urci, ca si cum ai avea cauciuge de iarna.
Bafta !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC
@Maverick,
Poate a avut probleme cu net-ul ca prea sunt identice posturile. Daca poti, fa putina curatenie.

@vtodan
Si dupa ce ai urcat, ce faci? Cum mergi mai departe cu anvelopele desumflate? Nu intotdeauna in varful dealului este o vulcanizare si 99% din masinile pentru care se gasesc anvelope de iarna, nu au pompa in portbagaj.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca te uiti mai bine, eu nu am spus ca se dezumfla cauciucurile de tot, ci doar un sfert din ele, astfel creste aderenta. Very Happy
Iar cand cobori, intri in primul peco si le umfli la loc ( nu cand ai ajuns sus, ca doar trenuie sa mai si cobori nu ? Laughing ).
Nu ii chiar asa o tragedie, cand nu ai incotro sa umbli cu rotile pe sfert dezumflate.
Intreaba pe cei care au circulat pana acum cu Dacia si ai sa vezi ca ceea ce spun eu nu ii chiar asa de imposibil.
Nu trebe neaparat sa iti pui lanturi decat cand nu ai incotro si nu poti urca normal, sau " anormal " cu cauciucurile pe sfert dezumflate.
Parerea mea, fiecare face cum vrea, ceea ce am mai spus pana acuma. Laughing
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca ii cam vechi postul, dar am si eu o intrebare pentru voi.
A mai patit cineva sa cumpere cauciucuri noi si sa ii apara galme in ele, ca apoi sa ii faca zgomot ?
Am luat 4 Dunlop noi si a inceput sa sa imi faca zgomot, sa imi bata.
Prima data am crezul ca am probleme la directie si am dus masina la mecanic, sa verific care ii treaba. Dupa al doilea mecanic , care mi-a zis ca nu am nimik la directie, tot el mi-a sugerat sa imi verfic cauciucurile si surpriza, in 3 din 4 cauciucuri, am galme.
Fiind noi si in garantie, le-am dus de unde le-am cumparat sa vad ce pot face cu ele. Acolo mi-au raspuns ca nu are ce sa imi faca, pentru ca galmele respective ar fi la imbinarile cauciucului si ca asta nu s-ar considera, defect de fabricatie.
Acuma as fi curios, care a mai patit asa ceva si daca s-a rezolvat in vreun fel, inafara de ati cumpara altele pe banii tai.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vtodan a scris:
Fiind noi si in garantie, le-am dus de unde le-am cumparat sa vad ce pot face cu ele. Acolo mi-au raspuns ca nu are ce sa imi faca, pentru ca galmele respective ar fi la imbinarile cauciucului si ca asta nu s-ar considera, defect de fabricatie.

Sincer este o idiotenie.....ai garantie,dar de fapt nu ai.Daca mergeai cu ele taiate in bordura sau linia de tramvai era normal,dar asa......dupa ce ca jupoaie omu´ pentru 4 anvelope isi bat si joc.
Nu ai intrebat insa pentru ce este valabila garantia?Ei de unde stiau ca sunt galmele la imbinare,cauciucul e facut din bucati?hmmmm,ca sa nu isi faca de lucru(trimis la furnizor,costuri de transport,telefoane....) au spus ca nu intra la garantie si gata.....birocratia.
Eu as merge la protectia consumatorului sau la alta institutie(poate am gresit cand am scris protectia consumatorului).

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Faza ii ca, exista un " expert " in cauciucuri, pentru mai multe marci si cand o sa treaca el prin Oradea, or sa ma sune, sa se uite le ele si sa decida, daca o sa mi le schimbe sau nu. Cred ca daca nu le schimba, am sa ii reclam la protectia consumatorului. Sper sa nu se ajunga la asta si sa rezolvam pe care amiabila problema.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vtodan a scris:Faza ii ca, exista un " expert " in cauciucuri, pentru mai multe marci si cand o sa treaca el prin Oradea, or sa ma sune, sa se uite le ele si sa decida, daca o sa mi le schimbe sau nu. Cred ca daca nu le schimba, am sa ii reclam la protectia consumatorului. Sper sa nu se ajunga la asta si sa rezolvam pe care amiabila problema.

Sa ne spui cum ai rezolvat,sunt curios Smile Succes.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vtodan a scris: Acolo mi-au raspuns ca nu are ce sa imi faca, pentru ca galmele respective ar fi la imbinarile cauciucului si ca asta nu s-ar considera, defect de fabricatie.


Tocmai pentru ca acele galme s-au format la imbinari trebuie sa ti le schimbe pe garantie intrucat imbinarile proaste sunt defect de fabricatie. Trebuie sa le duci cat mai repede la ei si sa iti faca un act de predare unde sa fie descris amanuntit defectul si alte semne pe anvelopa pentru a nu se spune mai tarziu ca au fost lovite. Sa fii atent sa le demontezi la aceeasi vulcanizare care ti le-a montat (ma gandesc ca au avut montaj gratuit sau ti le-au montat chiar cei ce ti le-au vandut) fiindca altfel pierzi garantia.
Daca astepti sa vina ei sa le vada, chiar daca vor constata ca este defect de fabricatie si trebuie schimbate, iti vor scade din pret utilizarea asa ca cu cat vei merge mai mult cu ele asa, cu atat mai mult va trebui sa completezi la pretul celor noi.
Eu cand am avut o anvelopa la garantie, am asteptat aproape 6 luni sa-mi vina cea noua asa ca trebuie sa iei in calcul si un alt set de anvelope.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am sa trec pe la ei, sa le dau jos si sa le pun pe cele de iarna sus, ca si asa cele de iarna is destul de uzate si trebuie sa imi aiu altele.
Poate daca le las la ei, or sa se simta mai presati, sau nu.
Mersi de sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR