Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Un coleg de pe forum mi-a facut cadou un bord cu turometru de pe o vectra a 2.0.Acum problema sta in felul urmator : am 2 borduri (unu cu si unu fara turometru) dar la cel cu turometru nu am vitezometrul ci am in plus un vitezometru(fara vss) de la alt bord dar si ala fara turometru.As dori f mult sa-l pun pe cel cu turometru pe masina dar nu prea inteleg niste chestii.Din ce am citit pe forum unii spun ca daca iau vitezometrul din bordul fara turometru si il introduc in cel cu turometru o sa imi mearga totul cum trebuie.Tot ce nu am inteles eu este faza aia cu legaturile care vss le are la bordul cu turometru si la cel fara.Eu de fapt vreau sa pun vitezometrul de la bordul fara turometru care-l am momentan pe masina , la cel cu turometru si nuj ce modificari tre sa fac prin spatele bordului. Am adaugat niste poze si poate cineva mai rabdator ma ajuta si pe mine la faza asta.Acesta e bordul cu turometru si ceasul e cel fara vss.











Ultima modificare facuta de alynutzu_cvm la Lun 28 Jan, 2008 1:13 pm
Skip ads

  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am dat jos bordul azi, dar n-am vazut nimic acolo sa semene cu ce ati zis voi - in afara de folia aia si de ledurile pt martori nu era nimic. Imi pare rau ca n-am facut poze am camera data lu' fratemiu, dar cand o iau o sa fac si poze ( oricum este exact ca cel din pozele de mai sus).
P.S se desface usor, mie mi-era frica de cablul de kilometraj ca no sa-l mai bag la loc, dar intra usor.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sunt borduri care nu au vss.cel din pozele de mai sus nu are.
la fel si la a mea din 89 nu am vss.nici in bord nici la cutie .
eu banui ca vss e preechipare pt bc.din cauza asta sunt care nu au.e o banuiala.
in rest nu prea vad ce rol sa mai aiba.
sau poate isi ia ecu ceva info de la vss.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@marian_sro - Are un rol, cu siguranta, poate ne poate lamuri cineva si pe noi .
Altfel cum explici, ca atunci cand VSS-ul nu are semnal, daca incerci sa faci frana de motor sau pur si simplu sa iei piciorul de pe pedala de acceleratie si sa scada turatia , se opreste motorul .
Nu sunt singurul patit, vezi posturile anterioare .
Skip ads

  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
totusi la mine nu este asa, adica nu-mi scade turatia si nici nu mi se opreste motorul (masina merge normal), doar ca ma obsedeaza
  • alygator2000

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Focsani
  • Masina: Astra 1995 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
astra f,gsi,1995,c20xe...bine ca am venit si eu in clubul "vss" Very Happy pt ca si mie imi cade relantiul cand o scot din viteza la semafor...si in frana de motor se aprinde chec'ul ,deci...vss'ul e pe duca,ideea este ca nu imi face tot timpul fazele astea:( deci...se repara sau se inlocuieste?)
  • Jericho

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Stie careva unde se afla vss-ul la o astra g Z16SE? Vreau sa-l schimb dar nu stiu de unde sa incep.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Jericho a scris:Stie careva unde se afla vss-ul la o astra g Z16SE? Vreau sa-l schimb dar nu stiu de unde sa incep.

Ai gasit senzorul? Sa ne spui si nou cind il gasesti. Smile Doar ti-am zis aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=231268#231268 ca nu ai asa ceva pe masina ta si semnalul VSS vine la ECU de la ABS.
Skip ads

  • Jericho

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ce mi-ai spus tu dar problema e alta. Am comandat senzorul pt masina mea si l-am si primit Smile. Daca e asa cum zici tu inseamna ca maine cand ma duc sa-l schimb s-ar putea sa ne uitam tampi sub masina si sa nu avem ce face Smile. Sper doar sa fie masina mea un model mai deosebit si sa aibe vss, nu de alta dar a costat vreo 150 ron in loc de 450 rulmentul cu abs Smile
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Jericho, asta ai cumparat?

Daca da, atunci asta e senzor ABS pentru rotile din fata. E cite unul pe fiecare roata. Macar ai facut diagnosticul ala inainte de a cumpara piesa?
  • Jericho

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Uite ce am vrut sa schimb. Concluzia este ca o sa schimb rulmentul cu senzorul de abs si vad pe urma ce o sa se mai intample Smile





  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu Jericho la telefon cind incercau sa monteze senzorul cumparat, mi-a trimis VIN-ul si am gasit in EPC ca senzorul cumparat nu e pentru masina lui. Pe masina lui toti cei 4 senzorii de ABS sint inglobati in rulmenti. Asta e pe fata:

2x - pentru 4 prezoane
4x - pentru 5 prezoane
Skip ads

  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pan' la urma unde'i nenorocitul asta de senzor ca m-am timpit de tot?
Autodata cred ca se contrazice

sau




problema e ca acum o luna am schimbat rulmentul pe dreapta si n-am vazut nimic cand l-am scos si martorul se aprinde si dupa schimbare
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
care aveţi Autodata, puneţi, vă rog o poză cu poziţia VSS-ului pentru un Astra F hatchback C14NZ din '94, să ştiu şi eu ce cer la magazin şi cum schimb. Am schimbat bordul cu unul cu turometru şi nu-i acolo Sad
mulţumesc
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
spune la fel ca la mine numai ca eu am C18NZ.


Sigur nu-l ai in bord?
Pozele pe care le-am pus mai sus corespund si motorului tau
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu aşa zic, că nu e în bord. (am ceva poze cu bordul; le-aş putea pune sus) ... ideea e că trebuie să-şi ia semnalul de undeva. întrebarea mea e : de unde ? cutia de viteze ? o roată ? transmisia ? la unii e cablul vitezometrului ...
  • dannny

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu e obligatoriu ca senzorul vss sa aiba alt rol decat pt bc si sa va zic cum am ajuns la concluzia asta:m-am apucat sa-mi pun bc pe o vectra a c20ne iar 3 fire de la bc se leaga la ecu.Unu dintre el trebuie sa ia semnalul de la vss,dar cand am scos mufa de la ecu,am observat ca firul pt vss nici macar nu exista in mufa ecu-lui.Ecu e motronic m1.5.Intr-adevar vss-ul l-am gasit in spatele vitezometrului si am luat semnal direct de pe el.La mine se pare ca ecu n-are nevoie de vss,ca nu-mi da nici o eroare.Asta e bine,o eroare mai putin pt ecu.. Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la astra si vectra pana in 1993 vss se poate gasi in 2 locuri:in spatele bordului(la vectra e negru arata ca un "t",la astra e alb)
sau pe cutie intra o mufa cu trei fire in el si in continuare cablul de km.
la astra f mai noi(96-9Cool e posibil sa ia viteza prin abs.
la astra g vss nu exista.informatia de viteza se ia din calc de abs.
la asta f,vectra a,astra g,vectra b,vectra c firul cu semnal de viteza este albastru cu dunga rosie.
acest fir(pt cei care monteaza bc) in gasiti in mai multe locuri.unul usor accesibil este in mufa de alimentare a casetofonului in diagonala cu firul de masa!
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Corect ! mi-am schimbat la dezmembrări bordul vechi care nu avea VSS cu altul care are şi pot face frână de motor ! Mr. Green
acum îmi apare eroare la IAC, dar îl voi curăţa urgent şi pe acela.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ceva poze cu vss-ul din spatele bordului de astra F 92? Nu vreau sa inlocuiesc bordul...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR