Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
va merge sigur.
stiam si pinii.dar asta nu e bai ca ii identifici.parca 3,4 si 9 de pe mufa mare.
nu mai stiu care si cum dar urmareste cablajul de pe cel vechi care are.
Skip ads

  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsul rapid marian_sro

concluzia mea logica e ca , daca a inceput sa faca dupa ce am schimbat bordul ,inseamna ca e de la absenta acestui senzor . plus eroarea pe care mi-o da ecu

ma pun la treaba , desi ploua afara ..dar asta e ...trebuie sa o termin ...

stiti cumva ,pot adapta un TID sau MID de astra F ptr vectra mea ? C18NZ este motorul ..ma gandeam macar sa o fac sa mearga cu ceas si temperatura exterioara....desi ar fi grozav dac as putea vedea si celelalte date...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ia vss de pe bordul vechi.si verifica traseele.pe cel nou sunt intrerupte aproape.le prelungesti de acolo.
tid se poate da nu ii vad locul.mai bine un bc de vectra.numai ca iti va arata aiurea.greu gasesti bc de vectra cu c18nz.
sau mid de astra si cred ca il poti reprograma.vezi ca s-a discutat pe forum.
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
tzeapa...bordu de VDO care n-avea VSS - NU ARE fantele alea desi este loc ptr senzor ...deci degeaba m-am muncit ...

maine ma duc sa caut un bord cu sau fara turometru sa iau tot ceasul

si daca se gandeste careva ...de ce nu pun ceasul celalalt cu totul , nu e chiar asa , ca e mai mare ..intr-o parte si nici n-am cu sa ii fac loc sa tai din plastic ca pe partea cealalta sunt trasee....

ahhh ...stie cineva ce sa fac altceva ? are vreo idee? eu m-am gandit sa caut un ceas de kilometraj care sa imi intre in locul ala si sa aiba VSS sau macar fantele!

si stiti care e inca o faza dura? pinu 1 , stiti voi ...ala de e necesar ptr turometru? traseul nu duce nicaieri , firul e tras acolo de la alternator si merge Smile))) ca-n filmele ..cu .....

offf ....
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
stiu ca nu are fantele.dar tot citeste.mai prost dar citeste.destul cat sa nu mai ai cod de eroare.cel putin asa trebui.
probat de mine la un bc.ai pus vss pe ala si ai aceleasi simptome?
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cu parere de bine si urari de rezolvare rapida si la voi ...va anunt ca parasesc clubul VSS-istilor

am pus senzorul vechi pe bordul cu turometru , am curatat traseele si am tras fire de acolo de unde se opresc ...cum zicea si prietenul meu marian_sro -> nu are fante dar merge ...iar aici e greseala mea..ptr ca eu am crezut ca e un sistem optic de citire...fiind indus in eroare de desenul cu alb si oglinda pe discul din kilometraj -> de fapt e un sistem de citire Magnetic...si dupa cum am investigat apoi...si discul de pe bordul cu turometru are proprietati magnetice ..chiar daca nu are fantele "desenate"

ofer si niste poze ..ptr o explicatie mai grafica Smile









  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
felicitari.erai cam neincrezator, dar ma bucur ca ai rezolvat.se vede in a doua poza semnificatia pinilor.
bafta cu masinuta.
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mersi marian_sro

am pus poze , sa vada si altii problema si cat de cat cum se rezolva- " o poza valoreaza cat 1000 de cuvinte.." iar mai multe poze...ma intelegeti voi.. Smile
Skip ads

  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutari!
Eu am o problema cu VSS si am gasit discutia cu titlul de mai sus cel mai potrivit loc pt postat problema mea. Treaba e ca mie nu imi mai indica deloc viteza de ceva timp. La inceput avea perioade cand indica vreo 2-3-4 zile si iar pica o luna. Am cod eroare P0500. Daca sterg codul de eroare, se ridica de cateva ori pana la aprox. 10km/h si pica iar si ramane acolo. Am desfacut bordul sa dau picnii cu spray dar totul era impecabil.Am ridicat masina pe cric si am facut proba cu un senzor bun, dar aceeasi problema...indica pana la 10 si pica(asta de 2-3 ori si apoi ramanea jos), DAR: cat timp masina e pe cric, daca invart roata indica pana la 10 si pica, nu numai de 2,3 ori. de cate ori invart roata, vitezometrul indica pana la punctul buclucas de 10 km/h si pica, iar indica, iar pica...sams Smile
Tot sapand si citind pe forum, dintr-una intr-alta am gasit faza cu apasatul simultan al butoanelor de la TID, cum ca ar indica viteza instantanee, ori la mine indiferent daca ma deplasez sau stau pe loc indica 009 (de unde am facut legatura cu limita acului de pe vitezometru).
Sunt foarte curios daca a mai patit cineva la fel sau daca macar a auzit pe cineva sa se fi izbit de astfel de probleme. Sa fie ECU?
P.S.: M-am plibat cu laptopul conectat la mufa ca sa vad daca imi indica ceva(in cazul in care ar fi indicat viteza imi era clar ca nu ramane de verificat decat ceasul si traseul pana la ECU) dat nimic...viteza p laptop 0 km/h.
Multumesc pentru rabdare celor ce au citit pana la capat Smile
  • Alex88

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1994 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu probleme cu VSS de la masina mea Astra F C18XEL.
Mi-ati putea spune unde se afla senzorul respectiv pentru tipul meu de motor si daca am ABS ca nu stiu Very Happy.
Multumesc!
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai beculet cu ABS in bord?
La mine la corsa c senzorul este acelasi si in acelasi loc si la ABS si la masinile fara si anume in spatele rotii din dreapta(privesti masina din fata)
Ce problema ai tu?Nu indica?
  • Alex88

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1994 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Apare cod eroare 24.
In bord nu mi se aprinde nici un beculet cu ABS?Cand ar trebui sa se aprinda?cand pun contactul sau cand ruleaza?

Vreau sa remediez eroarea si nu stiu ce ar trebui sa-i fac.
Inca o precizare pot sa folosesc frana de motor fara sa moara motorul,care ar putea fi baiu la senzorul respectiv?
Cei care au autodata rog sa-mi spuna unde se afla la tipul meu de masina C18XEL.
Multumesc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ai abs se afla pe ceasuri.vezi pozele de mai sus.
ce an e masina ta?
posibil si daca ai abs tot acolo sa fie.
  • Alex88

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1994 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Masina ii din 12.1994 .
Daca se afla pe ceasuri trebuie sa trag si eu 3 fire de acolo de unde a tras si @ andreshmek ca sa rezolv problema?
Multumesc!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cablul de km e intreg?iti arata viteza in bord?
tu ai vss pe ceasuri.care e busit dupa parerea mea.vss la tine e alb.trebuie schimbat.daca gasesti separat e ok daca nu alt bord.
mai ai posibilitatea sa desfaci vss si sa masori piesele din el.
la alea mai vechi negre se ardea un tranzistor.poate e la fel si la tine.
  • Alex88

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1994 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vitezometrul functioneaza,km se inregistreaza in bord,cablul ii intreg Smile
Daca e alb se gaseste de cumparat?
Daca e cel negru se poate face cum a facut andreshmek mai sus ?

Se demonteaza destul de greu deaia intreb pentru ca nu as vrea sa tot dau ceasurile jos de mai multe ori Very Happy

Multumesc de raspunsuri.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la tine exista.la andrei nu era cablaj.si a facut el cablaj.al tau e defect.fara bord cam greu gasesti.depinde de aia de la dezmembrari.
ti-am spus la alea negre pica un tranzistor din ele.la cele albe nu stiu , dar foarte posibil acelasi tranzistor.
  • Alex88

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1994 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru indrumari Wink
  • MarianALX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995 1800 i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut......am si eu aceeasi problema........ eroare 24 si check engine aprins si scade turatia .........spun ca scade turatia ca simt desi nu am turometru si abs......deci unde ar putea fi acest senzor VSS la vectra a din 95 c18nz care nu are abs si turometru.....astept raspuns ca deja ma dispera check engine aprins....
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in spatele ceasurilor.vezi pozele de mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR