Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

As dori sa stiu ce controleaza exact cand merge la RAR?
Masina mea este ok din toate punctele de vedere, numai o mica problema am: atunci cand merg in marsarier nu mi se aprinde becul. imi este taiat cablul acela care duce la cutia de viteze, probabil ca a facut candva un scurt si vechiul proprietar l-a taiat.
Se poate oare trece de RAR cu aceasta mica problema?
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
nu imi amintesc sa verifice aspectul asta ... oricum ar trebui sa rezolvi problema..
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Andrei Mihaltan a scris:Buna ziua,

As dori sa stiu ce controleaza exact cand merge la RAR?
Masina mea este ok din toate punctele de vedere, numai o mica problema am: atunci cand merg in marsarier nu mi se aprinde becul. imi este taiat cablul acela care duce la cutia de viteze, probabil ca a facut candva un scurt si vechiul proprietar l-a taiat.
Se poate oare trece de RAR cu aceasta mica problema?


In mod normal nu este pe acelasi fir cu stopurile, si becul de la marsarier?

Poate firul taiat ce l-am vazut eu o fi de la altceva...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Totusi nu ai verificat ce becuri ti se aprind la stopuri?
Skip ads

  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Totusi nu ai verificat ce becuri ti se aprind la stopuri?


Se aprind becurile destinate stopurilor...

Dar ma gandeam ca daca e pe acelasi fir cum de merg stopurile si de nu merge becul de la marsarier.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cum pot pe acelasi fir si stopurile si marsarierul?
Poate ca au acelasi plus. Dar atat. De acolo se despart circuitele.
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cand am fost sa fac RAR-ul cu o tigra in voluntari nu imi mergeau becurile pt marsarier si mi s-a atras atentia asupra acestui aspect.
PS: Aveam pe cineva acolo care m-a ajutat sa trec RAR-ul cu alte probleme mai grave. Acum tu decizi daca merita timpul pierdut pentru alta programare daca esti respins pentru asa ceva minor.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,verifica SIGUR si luminile de mers inapoi,dar vezi ca nu e mare kucru de schimbat-nu are ce sa se strice decat sonda de marsarier,care e la fel la orice cutie de vit,de opel de 25 de ani incoace,inclusiv mufa firelor.Noua nu cred sa fie mai mult de 20-25 ron.
Skip ads

  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS35 a scris:Sal,verifica SIGUR si luminile de mers inapoi,dar vezi ca nu e mare kucru de schimbat-nu are ce sa se strice decat sonda de marsarier,care e la fel la orice cutie de vit,de opel de 25 de ani incoace,inclusiv mufa firelor.Noua nu cred sa fie mai mult de 20-25 ron.


ok.
mersi.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine au verificat daca merg luminile pe marsarier. Acum depinde de noroc, dar cred ca ar fi mai bine sa remediezi problema. In mare masura s-ar putea rezolva foarte usor. Verifica daca merge sonda de marsarier de pe cutia de viteze.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ca am tot editat la aproape toata lumea: Marsarier si nu Marsalier
Marsarier provine din franceza Marche=mers si Arriere=inapoi.

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am o Vectra C din 2007 benzina motor 1,8 (Z18XER). De cand am cumparat-o, am observat ca atunci cand schimb rapid in marsarier, cutia scoate un zgomot puternic (caraie). Cei de la reprezentanta spun ca la acest tip de masina este ceva normal si ca trebuie sa tin pedala de ambreaj apasata circa 5 secunde si apoi sa schimb in marsarier. Daca fac cum spun ei, intra normal, dar sunt situatii cand in 5 secunde poti evita un accident. Intrebarea mea este daca si la alti posesori de Vectra se intampla asa ceva.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am o Vectra C din 2007 benzina motor 1,8 (Z18XER). De cand am cumparat-o, am observat ca atunci cand schimb rapid in marsarier, cutia scoate un zgomot puternic (caraie). Cei de la reprezentanta spun ca la acest tip de masina este ceva normal si ca trebuie sa tin pedala de ambreaj apasata circa 5 secunde si apoi sa schimb in marsarier. Daca fac cum spun ei, intra normal, dar sunt situatii cand in 5 secunde poti evita un accident. Intrebarea mea este daca si la alti posesori de Vectra se intampla asa ceva.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Normal! Mai ramane in miscare trenul mobil datorita inertiei. Cine te grabeste sa dai in marsarier instantaneu?
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Buna ziua.
Am o Vectra C din 2007 benzina motor 1,8 (Z18XER). De cand am cumparat-o, am observat ca atunci cand schimb rapid in marsarier, cutia scoate un zgomot puternic (caraie). Cei de la reprezentanta spun ca la acest tip de masina este ceva normal si ca trebuie sa tin pedala de ambreaj apasata circa 5 secunde si apoi sa schimb in marsarier. Daca fac cum spun ei, intra normal, dar sunt situatii cand in 5 secunde poti evita un accident. Intrebarea mea este daca si la alti posesori de Vectra se intampla asa ceva.

... sau calca a doua oara pe ambreiaj( dublu ambreiaj) pana cand se egalizeaza vitezele pinioanelor din cutie...
nu grabii schimbarea treptelor de viteza de mers inainte cu cea de mers inapoi ca o sa ai surprize
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@mariusgmg: Sunt situatii cand trebuie sa te grabesti. Ex: cand intorci pe o sosea ingusta din 2 miscari. Problema cu egalizarea vitezelor pinioanelor este normala, dar ce m-a determinat sa expun aceasta problema este timpul mare de egalizare, pentru ca la alte marci de masini poti schimba cu mult mai repede (circa 2 secunde). Rog opinii de la posesorii Opel Vectra C 1,8 16v benzina, pentru ca se pare ca aceasta problema ar fi doar la acest model (asta a spus dealerul)
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
e universal valabil dublu ambreiaj la schimbul treptelor de viteza , nu m-am referit la un model anume
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:@mariusgmg: Sunt situatii cand trebuie sa te grabesti. Ex: cand intorci pe o sosea ingusta din 2 miscari. Problema cu egalizarea vitezelor pinioanelor este normala, dar ce m-a determinat sa expun aceasta problema este timpul mare de egalizare, pentru ca la alte marci de masini poti schimba cu mult mai repede (circa 2 secunde). Rog opinii de la posesorii Opel Vectra C 1,8 16v benzina, pentru ca se pare ca aceasta problema ar fi doar la acest model (asta a spus dealerul)


Dealerul poate sa spuna multe, ca doar nu il doare gura Smile.
"Problema" mentionata de tine e intalnita si pe vectra mea B2 2001 Y22DTR si la randul meu iti recomand sa nu te grabesti cu bagatul in marsarier pentru ca in timp pinionul ala o sa dea coltu'. Daca o sa ai curiozitatea cand schimbi uleiu din cutia de viteze o sa vezi ca e acolo un surub cu magnet care are rolul de a aduna shpanul rezultat din uzura cutiei de viteza. Cred ca dancuciureanu poate sa iti spuna mai multe, eu nu ma pricep foarte bine.
Observatia ta cum ca timpul de sincronizare este mai mare la Vectra decat la alte masini e adevarata, dar pe mine unul nu ma deranjeaza. Cutia mi se pare destul de reusita la alte capitole Smile..e adevarat ca nu stiu cum e la vectra C.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La fel facea si Vectra mea veche Z18XE. De altfel, scrie si in manualul masinii. Oricum, 5 secunde e cam exagerat, cam doua secunde ajung, mai ales daca folosesti frana de motor ca sa reduci din viteza. Pe Z19DTH de acum nu mai am problema asta. Dar cum spunea si Adrian, e un minus compensat de restul comportamentului cutiei care e parfum pe langa cea de pe Z19DTH: e mult mai finuta.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dealerul poate sa spuna multe, ca doar nu il doare gura Smile.

Cand am observat hai sa-i spun "problema" asta, am fost a doua zi dupa cumparare sa dau cu ei de pamant. Mi-au spus ca inainte sa o cumpar trebuia fac drive-test, sa citesc, sa intreb, bla bla bla. Ca sa-mi inchida gura, mi-au aratat in cartea masinii (care este groasa cam cat o biblie) ca scrie despre aceasta sincronizare lenta. Daca si producatorul/vanzatorul si-au luat aceasta masura de precautie, inseamna ca exista totusi o problema la acest model.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR