Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. am avut un mic incident in trafic. cineva cu un opel (ce coincidenta) ma lovit usor in spate , adica in bara spate dreapta. am fost la service si acolo am aflat ca lucreaza cu vopsele pe baza de apa. stie cineva ce inseamna asta, ce caracteristici are etc (cit mai multe) .in rest toate bune.
Skip ads

  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mihai1950 a scris:sal. am avut un mic incident in trafic. cineva cu un opel (ce coincidenta) ma lovit usor in spate , adica in bara spate dreapta. am fost la service si acolo am aflat ca lucreaza cu vopsele pe baza de apa. stie cineva ce inseamna asta, ce caracteristici are etc (cit mai multe) .in rest toate bune.


vopselurile pe baza de apa sunt bagate la noi in tara de cativa ani pe motiv ca sunt mai ecologice...
iti dai seama ca sunt mult mai pretentioase... adica am auzit pe cineva pe un forum la linea mi se pare ca a avut o problema (i s-a cam matuit cand a sters cu un produs luat din magazine)
in rest nu stiu... este posibil sa fie si o mica diferenta de nuanta
oricum peste partea vopsita o sa iti aplice si un lac pentru o rezistenta mai mare
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la vopseaua pe baza de apa nu mai se pot face retusuri mici ,ci doar revopsiri complete a parti de caroserie (ex o usa intreaga ,nu doar in zona lovitasi reparata etc)
bineinteles ca peste vopsea se aplica un strat de lac si apoi se coace in cuptor
diferenta este ca nu se mai foloseste diluant(alcool)ci se foloseste apa pentru diluarea vopselei
pana sa vopsesc masina complet aveam pe capota mici caurele de pa pietricele si am dat cu putina vopsea de baza de apa fara sa mai dau cu lac si sa se coaca in cuptor
si la prima spalare la spalatoria sa luat odata cu jegul de pe masina
acum am revopsit masina complet tot cu vopsea pe baza de apa si nu este diferenta intre vopsea este ok
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ca un mic offtopic, pt cine e interesat de subiect , vopseaua aia aurie cu 3 perle de la bertone nu se fabrica decat in varianta clasica , neecologica adica . Daca incerci cu din asta ecologica o sa iasa un mustar de kko
Skip ads

  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Ca un mic offtopic, pt cine e interesat de subiect , vopseaua aia aurie cu 3 perle de la bertone nu se fabrica decat in varianta clasica , neecologica adica . Daca incerci cu din asta ecologica o sa iasa un mustar de kko



Intreb doar! Nu sunt incalcate niste prevederi in cazul acesta?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu cred ca-s incalcate , pt ca nu se mai fabrica vreun Opel cu acea vopsea .
  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Pai nu cred ca-s incalcate , pt ca nu se mai fabrica vreun Opel cu acea vopsea .


pai asa da... credeam ca inca se fabrica si inca se vopseste ... daca a ramas in lot asta este, cred ca nu se apuca sa cojeasca vopseaua ca sa dea cu aia ecologica Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR