Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa descrie procesul pas cu pas? Pentru oglinda din dreapta, manuala, fara nimic electric. Vreau sa o schimb cu totul, fiind rupta in urma unui "incident".
Skip ads

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Desfa si tu capacul ala de plastic de pe interior (ala care tine maciulia aia de reglaj); ar trebui sa fie prins in 2 cleme pe interior; pur si simplu tragi de el. Apoi o sa vezi acolo vro 3 suruburi cu cap philips; le desfaci si in acelasi timp tii de oglinda pe afara ca sar putea sa cada:D. Cam asta e tot. Montajul se face in ordine inversa.
Daca nu schimbi si partea prin care se prinde oglinda de usa o scoti din afara fortand oglinda dispre spatele masinii inspre fata (sper ca ai inteles ce am vrut sa zic). E prinsa in 2 cleme de fier + o tija de fier care cred ca e de la mecanismul de reglare

Bafta
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu cu Kappy....abia am schimbat-o si eu...dar la mine a fost doar partea de sticla...
Oglinda e prinsa de masina in 3 suruburi si cand o scoti ai grija sa nu dezlipesti vreun fir de la twetere....asta daca ai...In principiu e simpla treaba...doar sa ai grija sa nu rupi ceva... Laughing

In rest multa bafta.... Wink
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
daca e numai oglinda de schimbat, se desface f. usor de unde majoritatea are oglinzile "nituite". fara suruburi, apesi din lateral pe partea superioara, ridici putin si sare. cel putin asa e la mine, dar poate-s io mai ciudat Embarassed
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumesc, am studiat problema si am vazut cit e de simplu. ma temeam de ceva mai complicat. capacul din interior se tine in 3 cleme, iese usor, apoi 3 suruburi.
o singur observatie: pentru a desprinde oglinda se impinge din fata spre spate, sare dintr-o clame, apoi se trage de cadrul articulat si iese si din cele 2 clame amintite mai sus.
trebuie sa o schimb cu totul, pentru ca a avut grija un nene sa propteasca un astra caravan cu spatele in mine. detalii pe topicul "am avut un accident".
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@florinike: Ce fir sa dezlipesti de la ele(tweetere)???? Au mufa:D. Si oricum prea mare treaba nu fac alea de serie
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut dar la mine s-a rupt unul....ce e drept am vazut ca era lipit cu niste banda izolanta si cred ca nu a fost numai greseala mea.... Embarassed
Stiu ca nu prea sunt bune dar atata timp cat sunt de ce sa nu le las acolo??? As vrea sa le schimb dar dupa ce schimb tot sunetul pe masina.. Laughing ..pana atunci isi fac treaba destul de bine.... Laughing
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
voi aveti tweetere in oglinzi sau ce? nu am nimic de genul asta prin zona.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Oglinda vine prinsa de masina cu niste suruburi care se infileteaza din interiorul masinii....partea acea cu suruburile e acoperita de o bucata de plastic in care se gaseste Tweterul.....in principiu ar trebui sa fie si la Vectra ca stiu ca si ea are sonorizare pe 6 cai sau chiar 8.... Rolling Eyes
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la a mea chestiile alea sint sub parbriz, la colturi. probabil ca la toate vectrele e asa.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ªi la a mea e la fel în colþ lângã parbriz dar poate la astra e la oglindã.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
stie cineva cum pot schimba doar sticla la oglinda laterala la astra g? Rolling Eyes
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca e vorba doar de sticla, trebuie sa o dezlipesti pe cea sparta din suportul ei de plastic. Acel suport, iese din sistemul de ghidare fiind prins intr-un fel de articulatii bila. Dupa ce il cureti cu nadejde de adezivul vechi se lipeste banda dublu adeziva pe toata suprafata si se lipeste sticla noua. Daca ai sistem de incalzire trebuie avut in vedere si acasta.
Montajul se face prin apasarea in articulatii.
  • funky

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la mine nu iasa nicicum plasticul ala din interior, mie frica sa-l fortez mai mult sa nu-l rup Sad
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca am sa bat pe cineva (asta daca nu e mai mare ca mine), acum doua zile am gasit u dunga alba pe portiera stanga spate, azi diminaeta o urma alba pe oglida stanga si Mad ceva plastic crapar: (langa mine parcheaza o coaje de dacie 1300 alba si un tico tot alb)

Rog pe cineva sa explice procesul de demontare si montare, eu promit sa revin cu poze, poate mai are cineva nevoie.
Merci anticipat si numai bafta.


Ultima modificare facuta de maramu la Joi 03 Mai, 2007 2:04 pm, modificat de 3 ori in total
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
scoti plasticul de la tweter si gasesti 2 sau 3 suruburi ,scoti mufa de la oglinda ,desurubezi si o sa-ti cada direct in palma Smile e usor daca te mai ajuta cineva sa tina contra.
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dorinta de a nu strica si mai tare a infrant dorinrta de a repara Embarassed .
Nu am reusit sa scot plasticul de care spuneai, am reusit sa infig o surubelnita subtire sub el da nu a vrut sa iasa, nu am mai insistat de frica sa nu se rupa. Sint constient ca daca ai vointa si forta necesara reusest. Am descoperit ca ornamentul negru pe care doream eu sa il dau jos ca sa-l lipesc prin interior este nituit cu nituri de plastic (la cald).
Merci mult, dupa ce mai fac cateva crize cand vad crapatura o sa mai incerc. Multa bafta tuturor.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
plasticul iese de jos inspre stanga ,insista k nu se intampla nimic
nu te mai criza si fa-o usor "GENTLY MY FRIEND"
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sper sa fi inceput eu gresit!
Am desfacut pastea, dreapta-jos:

Spre dezamagirea mea acest nit espte prins la cald dinspre interior, deci cred ca nu de aici trebuia sa incep.

In concluzie am ales varianat cea mai putin complicata dar si cea mai putin estetica, am lipit cu silicon prin exterior, sper sa tina o vreme.
Merci mult si poate imi pun si eu oglinzi cromate ca tot e la "moda".
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
man!NU ALA,tot triunghiul din plastic de la oglinda treb. desfacut
iese cu tot cu tweter si apoi desfaci suruburilebagi; o surubelnita mica deasupra capitonajului de la usa si sub plasticul de la oglinda
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR