Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
de cateva zile hayon-ul ramane blocat (incuiat) dupa ce descui masina. Abia reusesc sa-l deschid cu cheia (dupa ce caut pozitia castigatoare[:'(])
De mentionat ca am incercat faza cu incuiat/descuiat cu cheie si telecomanda, dar fara nici un efect si ca nu am reusit sa resincronizez cheia (faza cu pus contact, asteptat 30 de secunde si apoi apasat unul din butoanele telecomenzii-dupa acest proces nu mi se inchid deschid usile pentru confirmare) .
Daca cineva a patit deja acest lucru astept opinii.
Merci,
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
incuietoarea de la portbagaj la astra g mi-a facut si mie probleme de n ori ... la 3 astra g
deci tind sa cred ca e problema generala sau poate eu nu folosesc corect incuietoarea ... desi nu m-am atins de ele niciodata
am rezolvat prin demontare si are o tija de plastic care trebuie repusa intr-o anumita pozitie ... nu mai tin minte exact ... ultima data mi-a facut figuri pe 1 mai a.c.
daca stai in zona dristor iti stau la dispozitie
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da-mi te rog mai multe detalii...cum ai rezolvat problema?...ai demontat toata fata fata interioara?...eu stau in D.Taberei...
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
da ... se demonteaza tot ... sunt vreo 5 - 6 suruburi dupa care treagi de acel capitonaj ca iese ... se mai tine in niste cleme deci o sa iasa putin fortat
apoi mecanisumul incuietoarei are un capac de tabla ... il dai si pe ala jos ...
te uiti la el ... incui si descui si o sa-ti dai seama ce nu e ok pe acolo ... nici eu nu am stiut exact ce tre sa fac ...
bafta!
Skip ads

  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am patit si eu asa la astra g al meu.
Chiar alaltaieri.Si am mai patit asa acum vreo luna.
Deci de 2 ori in 2 luni....cred ca e ceva general... Rolling Eyes
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@imo2209 - ai rezolvat ?
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu am rezolvat.... Sad ...miercuri ma intalnesc cu un tinichigiu...sa vedem daca rezolva....va anunt eu oricum....
  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca te ajuta cu ceva: vezi ca cand deschizi si inchizi portbagajul cu cheia ai 3 pozitii: 1 mereu inchis, indiferent de portiere, una pe automat, in concordanta cu portierele si una mereu deschis.
si eu am patit luna trecuta ceva asemanator. am dat cu putin spray in yala am astepat putin, am repetat si in tot acest timp am incercat sa misc cheia. rezultatul a fost ca pana la urma si-a revenit. s-a descuiat usor si am putut sa il reglez pe automat. faptul ca nu am folosit cheia a fost cauza. poate si la tine e la fel. ai incercat poate sa il deschizi/inchizi cu cheia si l-ai lasat pe pozitia mereu inchis.
Skip ads

  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ionutcatalin_bic a scris:daca te ajuta cu ceva: vezi ca cand deschizi si inchizi portbagajul cu cheia ai 3 pozitii: 1 mereu inchis, indiferent de portiere, una pe automat, in concordanta cu portierele si una mereu deschis.
si eu am patit luna trecuta ceva asemanator. am dat cu putin spray in yala am astepat putin, am repetat si in tot acest timp am incercat sa misc cheia. rezultatul a fost ca pana la urma si-a revenit. s-a descuiat usor si am putut sa il reglez pe automat. faptul ca nu am folosit cheia a fost cauza. poate si la tine e la fel. ai incercat poate sa il deschizi/inchizi cu cheia si l-ai lasat pe pozitia mereu inchis.


Subscriu, m-am jucat si eu odata cu cheia in timp ce masina era inchisa si am regretat enorm..mi-a luat cam 15 minute sa regasesc pozitia, deschis inchis masina, si haion. Din pacate nu pot da detalii asupra pozitiei, cred ca am reusit din nimereala
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ieri am primit de la opel o scrisoare acasa in care era un chestionar trimis de cei de la Opel.Am scris la rubrica de "Probleme" aceasta problema care apare frecvent.Din pacate nu-mi vor raspunde deoarece scria la sfarsit ca nu se dau raspunsuri individuale.
  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu, m-am jucat si eu odata cu cheia in timp ce masina era inchisa si am regretat enorm..mi-a luat cam 15 minute sa regasesc pozitia, deschis inchis masina, si haion. Din pacate nu pot da detalii asupra pozitiei, cred ca am reusit din nimereala[/quote]


daca e asa fa bine si baga niste spray in yala...dupa care incearca usor sa deschizi cu cheia. NU FORTA cheia! poti sa cauti si pe forum in legatura cu pozitiile yalei de la hayon. vezi ca se poate deschide portbagajul si din interior: foloseste functia SEARCH. bafta!
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ionutcatalin_bic multumesc mult pentru sfaturi, nu am avut probleme cu yala , mergea in ce pozitie vroiam fara probleme, ideea este ca nu puteam sincroniza inchis-ul hayon-ului cu inchisul masinii respectiv deschisul. Am reusit, repet, din nimereala Smile
Skip ads

  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum se deschide hayon-ul din interior?..la Astra G Caravan.....
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma ai reusit ?
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
inca nu am reusit (din lipsa de timp) sa ma intalnesc cu tinichigiul.....cand o sa rezolv ceva anunt
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
imo2209 a scris:inca nu am reusit (din lipsa de timp) sa ma intalnesc cu tinichigiul.....cand o sa rezolv ceva anunt


daca butucul este asezat in pozitie verticala , adica in forma de I , atunci baga cheia in broasca si roteste spre dreapta ca sa-l aduci la orizontala, adica -- .
dupa ce ai adus butucul in pozitie orizontala, scoate cheia din butuc, si abia acum deblocheaza usile din telecomanda.
daca erau deja deblocate, incuie masina din telecomanda, apoi descui-o iar.

rezolvarea asta este in cartea masinii. cea in limba engleza pe la pagina 61.
bafta. sa-mi spui daca s-a rezolvat
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Problema e k nu stiu de ce nu mai pot resincroniza inchiderea/deschiderea centralizata. Am incercat faza cu pus contact/asteptat 30 sec/apasat unul din butoanele telecomenzii dar nu imi confirma prin deschidere/inchidere automata. Stii cumva unde pot gasi cartea in lb engleza de care vorbeai?...eu am manualul in lb romana de ETZOLD...
merci,
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:
imo2209 a scris:inca nu am reusit (din lipsa de timp) sa ma intalnesc cu tinichigiul.....cand o sa rezolv ceva anunt


daca butucul este asezat in pozitie verticala , adica in forma de I , atunci baga cheia in broasca si roteste spre dreapta ca sa-l aduci la orizontala, adica -- .
dupa ce ai adus butucul in pozitie orizontala, scoate cheia din butuc, si abia acum deblocheaza usile din telecomanda.
daca erau deja deblocate, incuie masina din telecomanda, apoi descui-o iar.

rezolvarea asta este in cartea masinii. cea in limba engleza pe la pagina 61.
bafta. sa-mi spui daca s-a rezolvat


Cheia nu intra in pozitia I a butucului, de fapt cheia nici nu iese din butuc decat la orizontala....butucul are accesul doar la orizontala ...
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:
imo2209 a scris:inca nu am reusit (din lipsa de timp) sa ma intalnesc cu tinichigiul.....cand o sa rezolv ceva anunt


daca butucul este asezat in pozitie verticala , adica in forma de I , atunci baga cheia in broasca si roteste spre dreapta ca sa-l aduci la orizontala, adica -- .
dupa ce ai adus butucul in pozitie orizontala, scoate cheia din butuc, si abia acum deblocheaza usile din telecomanda.
daca erau deja deblocate, incuie masina din telecomanda, apoi descui-o iar.

rezolvarea asta este in cartea masinii. cea in limba engleza pe la pagina 61.
bafta. sa-mi spui daca s-a rezolvat


Cheia nu intra in pozitia I a butucului, de fapt cheia nici nu iese din butuc decat la orizontala....butucul are accesul doar la orizontala ...
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ai mail cu cartea
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR