Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Am reusit si mi-am achizitionat o Frontera Sport 2.0i din 1995.
Urmatorul pas este inspectia RAR in vederea inmatricularii.
Sa merg la inspectie cu proiectoarele de drum(rotunde) si cele de ceata (dreptunghiulare) montate pe ea ?
Stiti cumva daca este motiv sa ma respinga la verificare pentru proiectoare ?
Se trec undeva (carte id, talon) ca modificari constructive ?
Multumesc pentru raspuns !
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. sa o stapinesti sanatos si bine ai venit la "frontieristi". " parerea mea "citez din clasici in viata este sa le scoti in cazul ca nu ai bull bar din fabrica adica cel den plastic, daca ai le poti lasa. tu ai proiectoare de ceata in bara? cred ca nu . acum sa argumentez: un prieten a adus din austria o kia 4x4 pe care a montat pe bara doua proiectoare. la revizie au inceput problemele: masina trebuie (in conceptia lor) sa nu fie dotata decit cu ce vine din fabrica, nu erau montate sub faruri ( asta situ si eu, scrie la lege-vezi toate proiectoarele de ceata sunt montate in bara sub faruri-) , orbesc participantii etc. asa ca , cu putin efort eviti problemele. un proverb chinezesc spune: desteptul rezolva problemele dar inteligentul le evita.in rest toate bune.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca e din 1995 e Frontera A care are din fabrica bulbar metalic si 4 proiectoare (doua de ceata, doua pt. faza lunga) - vezi poza din garaj. Problema e ca la a mea (adus de nou in tara) nu e specificat nimic in carte (evident ca nici in talon), si mai grav e ca sunt trecute cauciucurile din doatare standard (235/70/15), pe cand masina a fost livrata cu 255/65/16. Si pt. ca a fost adus in 1996 nu a fost trecuta nici norma de poluare (Desi e EURO 2, e trecut NONEURO). Atat s-au priceput "meseriasii" de la RAR.
Asa ca... depinde peste cine dai.
Bafta
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. de fapt ai perfecta dreptate. in tara sata de tot rasul (sa ma exprim frumos) cu toate actele "la zi" tot depinzi de cum s-a sculat un nene sau de cit de afectoasa a fost consoarta. deci multa bafta. in privinta inscrierilor in cartea masinii, eu am fost pina la directorul de la rar ca sa treaca si marimea 245/70/16 care este trecuta si in cartea masinii de nemti la rubrica -pneuri si asta in febr. 2008 . asa ca toate bune.
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Multumesc de incurajari ! Norocul meu este ca finul meu si el proaspat proprietar de Frontera merge la RAR cu 5 zile inaintea mea si are aceleasi dotari. Vedem cum iese !
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Sa inteleg ca ar fi o problema si dimensiunea anvelopelor ?
Eu am in cartea nemteasca si pe masina 255/75 R15, asa ca la RAR, sper sa nu-mi vina cu alte inventii ca ar fi fost omologata altfel !
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. daca scrie in carte aia este de baza. nu ai probleme decit daca nu este trecut in carte (teoretic) . nu sunt cam mari pt. 2 usi ? o ridica cam sus pt. lungimea ei ,si cred ca o sa ai probleme la virajele cu viteza (ridici centrul de greutate) si nu este bine. eu o am din 2001 si in carte scrie 235,245/70/16 dar am pe nasina 255/70/16 si in sept. 2009 trebuie sa fac revizia. asta ma pune pe ginduri ce sa fac? sa caut altele de 245 (dar costa mult) Shocked sau sa risc si sa merg cu astea.? Crying or Very sad
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

In general nu am de gand "sa o alerg " Very Happy
Eu am luat-o sa o folosesc in iesirile cu rulota, la munte si iarna in Bucurestiul inzapezit .
Vedem cum trec de RAR, asa ca sfaturi deocamdata nu pot sa dau Embarassed
Skip ads

  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Legat de proiectoare nu am avut nici o problema la RAR.
Din experienta avuta la RAR nu se prea uita ei la dimensiunea anvelopei sau proiectoare numai daca vor sa gaseasca nod in papura.
Sper sa nu ai parte de un imbecil la inspectie. Bafta
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
in cel mai rau caz le dai jos pe loc
  • BogdanFrontera

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 1994 2.3 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mihai1950 sa stii ca nu sunt asa de scumpe cauciucurile, eu miam luat cauciucuri noi, Goodyear Wrangler cu 390 ron bucata, io zic ca nu e f scump pt cat sunt 255/70 R 15, inca ceva am fost la RAR cu a mea frontera A 1994 si la fel ca si tine am avut 4 proiectoare pe bulbar si nimeni nu mia zis nimik, ba mai mult atunci aveam cauciucuri 265 si u le am in talon, din nou nimeni nu mia zis nimik, deci depinde cu ce fel de oameni ai de aface, multa bafta
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bogdan de unde ai luat asa ieftine cauciucuri are si 245 /70 r 16
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Am reusit !
Azi am trecut de RAR cu proiectoare (rotunde albe pe lumina de drum si dreptunghiulare galbene pe lumina de ceata ) si cu cauciucurile cele noi Fulda Tramp Mix 255/75 R15 (trecute ca optionale in CIV). Masina "a iesit" Euro2/1994 ceea ce inseamna 725euro taxa de mediu.
Acum astept sa pot face poze si sa va pot arata "garajul meu".
Multumesc celor care au dat raspunsuri la acest topic.
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari!
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. sa o " uzezi" sanatos. vad ca am avut dreptate. fara a fi inscrise in carte ca optionale ( dim. anvelope) nu treciai. acum ia si numerele si drum bun. in rest toate bune.
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Abia asept sa vina primavara si sa facem si noi "fronteristii" o intalnire undeva la munte sa ne cunoastem, sa socializam, sa facem schimb de experienta, asa cum facem cu rulotistii...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR