Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa vezi si sa nu crezi, aseara am vazut in Timisoara, langa SalaOlimpia, in fata mea cum a luat foc o masina. A scos fum vreo 10 sec, si binenteles a aparut si flacara. Am sarit toti pe acolo cu vreo 4-5 stingatoare dar nu am reusit. Intr-un maxim 1 min era o flacara de vreo 3 metrii. Dupa vreo 2 ore am trecut pe langa masina si arata destul de urat. In concluzie, daca scoate fum, trageti pe dreapta si sariti din masina...
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Corect, mi s-a intamplat si mie sa ajut la stingerea unui incendiu de genul asta. Sfatul meu e sa gasiti un extinctor mare cu pulbere, e singurul eficient. Cele mici cu spuma nu fac fata.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Majoritatea erau cu pulbere. Focul s-a stins de vreo 3 ori dar s-a tot aprins. Cel mai sigur ii curgea benzina pe undeva ...

La un moment dat am plecat sa nu faca poc ca aveam masina la 3-4m. Dar au sarit o gramada de taximetristi si de soferi ...
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
daca sa intampla sa va ia foc masina si aveti sange rece, trebuie sa ridicati capota si sa decuplati bateria. de cele mai multe ori cauza incendiilor auto este de natura electrica. pe urma, incercati cu instinctorul!

un incendiu are nevoie de trei elemente: sursa de aprindere, combustibil si oxigen. prin decuplarea bateriei indepartati sursa de aprindere. combustibilul este in acest caz masina, care in proportie de 80-90% este flamabila, deci nu aveti cum sa interveniti in privinta asta.
instinctorul (prin continutul lui chimic) stopeaza alimentarea cu oxigen a focului.

incendiile sunt si ele de trei feluri: de natura electrica, solida si chimica. in cazul unei masinii e cel mai rau caci se intrunesc toate trei! de aceea, singurul eficient este instinctorul cu pulbere. asta dupa ce, repet, ai stopat sursa de aprindere.

daca aveti casco va sfatuiesc sa va dati jos din masina, sa va indepartati si sa sunati la 112, sa va trimita pompierii!

PS: nu sunt pompier! Smile
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Incendiile care au ca sursa hidrocarburi, nu se sting decat cu spuma mecanica (stingator tip SM) si cu nisip; sunt eficiente si cele cu zapada carbonica (tip G), pentru ca scade temperatura si nu mai face autoaprindere. Cele cu praf (tip PF) sunt eficiente daca se actioneaza imediat, inainte sa creasca temperatura materialului combustibil; bineinteles ca e de preferat un stingator de capacitate mai mare.
Foarte important la orice incendiu auto este sa se deconecteze bateria - borna de nul; nu pierzi timpul si cu plusul ca oricum nu mai conteaza dupa ce ai desfacut nulul, apoi treci la stingere: stingator, nisip, patura (haina).
De dorit e sa nu se intample.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:
incendiile sunt si ele de trei feluri: de natura electrica, solida si chimica. in cazul unei masinii e cel mai rau caci se intrunesc toate trei! de aceea, singurul eficient este instinctorul cu pulbere. asta dupa ce, repet, ai stopat sursa de aprindere.

daca aveti casco va sfatuiesc sa va dati jos din masina, sa va indepartati si sa sunati la 112, sa va trimita pompierii!

PS: nu sunt pompier! Smile


Se vede ca nu esti pompier! Very Happy

EXTINCTÓR, -OÁRE, extinctori, -oare, adj., s.n. 1. Adj. Care are proprietatea de a stinge. 2. S.n. Aparat care serveºte la stingerea incendiilor; stingãtor. – Din fr. extincteur, lat. extinctor, -oris.

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
iti multumesc de corectura. mea culpa!

p.s. Sper ca nu a fost asta singurul lucru care ti-a atras atentia din postul meu! ai fost la subiect!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acum, ca sa fiu sincer, trecand peste acea mica greseala, postul tau e foarte util. Am bagat la cap ceea ce ai scris, dar sper sa nu fie nevoie sa o aplic vreodata. Smile
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e la masinile mai moderne, dar mie-mi trebuie o cheie de 10 din portbagaj ca sa scot vreo borna de la baterie Very Happy. Sau in cel mai bun caz un patent sa tai firele. Pana fac asta se aprinde masina cu tot cu mine Confused
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai cam la toate masinile mai ai nevoie de cheie sa desfaci bornele. Nush daca s-a facut pana acuma o chestie prin care sa scoti bornele rapid.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
S-a facut, exista unele sisteme cu rozete pe piulita de la cablul de masa, iar altele cu parghie care strange borna.

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
foarte tare Smile cred ca o sa investesc si eu in asa ceva ...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O masina nu arde din nimic. Cauza care genereaza incendiul trebuie prevazuta si nu sisteme de limitare a lui. Prin adaptarea unui sistem de decuplare rapida a bornei nu vei face decat sa generezi contacte si implicit o sursa de caldura pe circuit. Mult mai utila mi se pare verificarea instalatiei electrice sa nu existe contacte imperfecte sau izolatii roase.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:O masina nu arde din nimic. Cauza care genereaza incendiul trebuie prevazuta si nu sisteme de limitare a lui. Prin adaptarea unui sistem de decuplare rapida a bornei nu vei face decat sa generezi contacte si implicit o sursa de caldura pe circuit. Mult mai utila mi se pare verificarea instalatiei electrice sa nu existe contacte imperfecte sau izolatii roase.


Acuma stii cum e, de ce ti-e frica nu scapi Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR