Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astazi masinuta mea (Corsa D) a vazut prima ploaie din viata ei. Am obsercat ca daca lasi geamul putin deschis, chiar stand pe loc, intra destul de multa apa pe interiorul portierei, cred ca din cauza curburii superioare a portierelor catre interior. Dar, oricum, e cam nasol. Mi-a plouat si pe butoanele pt gemuri si oglinzi; a intrat putina apa la ele. Sper sa nu fie probleme.
A doua problema e cu stergatorul din partea soferului : "tremura" pe geam la viteze mici de stergere. Sa fie din cauza lamelei de cauciuc, ca e prea noua ? Celalalt merge normal.
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pt prima problema poti sa incerci sa iti pui un paravant. ceva de genul : http://www.autoprimus.ro/in...anturi%20Szatuna. am dat o simpla cautare asa ca nu trebuie sa iei de la ei, poti sa cauti si in alte parti dar ca sa-ti faci o idee cam ce ar fi bun.
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:pt prima problema poti sa incerci sa iti pui un paravant. ceva de genul : http://www.autoprimus.ro/in...anturi%20Szatuna. am dat o simpla cautare asa ca nu trebuie sa iei de la ei, poti sa cauti si in alte parti dar ca sa-ti faci o idee cam ce ar fi bun.

Si cum se monteaza astea ?
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In primu rand e foarte normal la orice masina sa intre apa atunci cand ploua daca lasi geamul un pic deschis.Tu ce crezi ca picaturile ocolesc geamurile?Este ceva normal...iar paravanturile vin cu instructiuni de montare stai linistit Wink
Skip ads

  • runner4fun

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In legatura cu zgomotul facut de stergatorul din partea soferului (cel mare de altfel) poti sa te astepti la probleme... Iti spun asta pt ca am avut si eu o experienta neplacuta cu stergatoarele: la inceput se auzea un zgomot pe parbriz ca si cum ar fi apasat prea tare pe geam dupa care a urmat functionarea lor intrerupta, iar la un moment dat pe la vreo 120 km/h pe autostrada pe o ploaie torentiala s-au oprit (mare ghinion ai zice, eu as zice mai degraba un adevarat cosmar, mai ales ca se apropia noaptea iar pana acasa mai erau 250 km). Binenteles ca am cautat siguranta de la motoras care nu exista si apoi mi-am dat seama ca acesta este ars. Cum am ajuns acasa e greu de imaginat. Motorasul a fost schimbat pe garantie la RUCOM Craiova (nu il aveau pe stoc, am asteptat 2 sapt pt el).
RECOMAND TRATAMENT PT PARBRIZ CONTRA PLOII, FACE O TREABA F BUNA IAR LA VITEZE DE PESTE 60 KM/h NU TREBUIE FOLOSITE STERGATOARELE DELOC.


Arrow corsa D 1.2, 2007
  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa detaliezi in ce consta acest tratament?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca e vorba de picaturi pentru marirea pupilei
  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
lbadaca a scris:Astazi masinuta mea (Corsa D) a vazut prima ploaie din viata ei. Am obsercat ca daca lasi geamul putin deschis, chiar stand pe loc, intra destul de multa apa pe interiorul portierei, cred ca din cauza curburii superioare a portierelor catre interior. Dar, oricum, e cam nasol. Mi-a plouat si pe butoanele pt gemuri si oglinzi; a intrat putina apa la ele. Sper sa nu fie probleme.
A doua problema e cu stergatorul din partea soferului : "tremura" pe geam la viteze mici de stergere. Sa fie din cauza lamelei de cauciuc, ca e prea noua ? Celalalt merge normal.


salut , si eu am aceiasi problema cu stergatorul de la sofer , "tremura" , cred ca sunt prost gandite , si nici nu cred ca se poate rezolva . in rest corsa D e o masina misto .
respect
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
zahariaconst a scris:Poti sa detaliezi in ce consta acest tratament?


exista in hipermarketuri un gen de 'ulei' care il dai pe parbriz...si picaturile de apa curg mai usor...nu am incercat aceasta solutie inca, dar mi-e sa nu imi murdaresc parbrizul si atat.... e totusi o grasime...
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt solutii antiploaie. De la turtle wax folosesc eu si nu iti murdaresti parbrizul.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
zgomotul face si la mine dar stergatorul din spate ,nu are in treruperi dar se aude (nu-mi dau seama de ce). si e schimbat de cind am luat masina am pus toate 3 stergatoarele noi.
  • ciprian1982

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pt parbriz poti folosi silicon sanitar eu am sters din gresala cu o carpa putin murdara de silicon sanitar transparent si nu am probleme nici la 20 la ora apa nu sta de loc pe parbriz doar cateva picaturi ci nu se vad urme nici cand e uscat ziua
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR