Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • alexrosiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut Club Opel,

Este primul meu post aici, unde am ajuns din doua motive:
1. am inteles ca este cea mai serioasa comunitate in domeniul Opel si din cate am citit pe-aici inainte de a-mi face cont, mi s-a confirmat ca asa este
2. am in vedere achizitionarea unui Tigra TwinTop.

Ma tot uit prin oras dupa aceste Tigre si imi plac foarte mult, in special pentru o fata (masina va fi pentru prietena mea) si ma gandesc destul de serios sa cumpar una. Pretul mi se pare super ok (ma refer la cele SH).

As dori sa va rog sa imi dati, in masura in care se poate, mai multe informatii despre acest model, din experientele voastre. Ma intereseaza in special lucruri legate de fiabilitate, performante, consum, costuri de intretinere, probleme si, nu in ultimul rand, impresii personale legate de feeing-ul pe care il ai cand conduci aceasta masina.

Sper ca nu am redeschis vreo discutie incheiata de mult... dar am cautat pe Forum si nu am gasit nimic similar. Daca este asa, imi cer scuze si va rog sa ma ajutati sa gasesc un link spre acele discutii.

Multumesc!

Alex
Skip ads

  • pliktisit

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ca fost proprietar de tigra eu iti spun ca am fost foarte multumit de Tigra Twintop. Am cumparat-o in 2006 si pana sa fiu implicat in accident am avut cu ea 65.000 Km, toti facuti pe drumurile patriei. In tot acest timp am avut 2 probleme....un bec de faza scurta ars Smile si un intrerupator de la sistemul de decapotare, care a fost reparat la o chemare a celor din service tocmai pentru respectivul intrerupator (mai multe detalii despre masina mea gasesti si in postul pe care il aveam pe forum). In rest nu am avut nici o problema cu ea...spatii de depozitare suficiente (pentru 2 persoane), spatiul de depozitare din spatele scaunelor chiar era uneori de real folos. Avem motorizare 1.4 l, 90 CP si era suficienta, dar daca ai posibilitatea pentru un plus de dinamis recomand motorul 1.8. Desi este un model cabrio rigiditatea caroseriei era ok, zgomote suspecte nu am avut.
Referitor la stabilitate nu ce critica, pentru un plus de look fiindca era destul de inalta cu arcurile stock, le-am schimbat cu arcuri irmscher si a crescut si stabilitatea. Dar si asa cu arcurile stock este destul de stabila. Eu iti recomand cu incredere modelul si distractie frumoasa vara ........... o sa faci plimbari de placere Smile
  • alexrosiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Merci pentru informatii.

Intre timp "m-am miscat" si chiar am luat o Tigra TwinTop 1.8 Sport din iunie 2005, din Germania. 29900 km, multe dotari, stare ca noua Smile
Sunt extrem de multumit de ea, iar prietena (proprietara) este si ea entuziasmata.

O sa pun si niste poze cand am timp sa fac unele cum trebuie.
  • theriderman31

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pliktisit a scris:Ca fost proprietar de tigra eu iti spun ca am fost foarte multumit de Tigra Twintop. Am cumparat-o in 2006 si pana sa fiu implicat in accident am avut cu ea 65.000 Km, toti facuti pe drumurile patriei. In tot acest timp am avut 2 probleme....un bec de faza scurta ars Smile si un intrerupator de la sistemul de decapotare, care a fost reparat la o chemare a celor din service tocmai pentru respectivul intrerupator (mai multe detalii despre masina mea gasesti si in postul pe care il aveam pe forum). In rest nu am avut nici o problema cu ea...spatii de depozitare suficiente (pentru 2 persoane), spatiul de depozitare din spatele scaunelor chiar era uneori de real folos. Avem motorizare 1.4 l, 90 CP si era suficienta, dar daca ai posibilitatea pentru un plus de dinamis recomand motorul 1.8. Desi este un model cabrio rigiditatea caroseriei era ok, zgomote suspecte nu am avut.
Referitor la stabilitate nu ce critica, pentru un plus de look fiindca era destul de inalta cu arcurile stock, le-am schimbat cu arcuri irmscher si a crescut si stabilitatea. Dar si asa cu arcurile stock este destul de stabila. Eu iti recomand cu incredere modelul si distractie frumoasa vara ........... o sa faci plimbari de placere Smile


salut.........am mare nevoie de ajutorul cuiva am o tigra cabrio de 2005 twin top sau tigra c ma rog......care s-a luvrat la ea si acum cand o deschid de afara sau din nauntru nu se mai descid geamurile laterale acei 3-4 cm kre sa dea voie geamului sa intre sub cheder la inchidere si sa iasa la descidere.......v-asi ruga sa ma ajutati k cel ce a lucrat la ea nu mai stie sa-i dea de kp
Skip ads

  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca daca i-a scos bateria
trebuie sa setezi gemurile
dai contact si ti pe buton apasat sa inchizi geamul vreo 3 secunde cand el e inchis
  • theriderman31

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
[quote="Eduard_tigra"]vezi ca daca i-a scos bateria
trebuie sa setezi gemurile
dai contact si ti pe buton apasat sa inchizi geamul vreSalut.




Am o mare rugaminte... cine ma poate ajuta ? Am un OPel Tigra cabrio din 2005 si nu o mai pot capota.... Am decapotat masina am mers cu ea iar seara nu a mai mers capotata. Ce trebuie sa ii fac ?
  • IThiana

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Buna as vrea si eu sa imi dati un sfat imi plac foarte mult opel tigra si as vrea sa imi iau una .Imi puteti da un sfat care ar fi mai buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR